Новини » Суспільство 1 вересня, 2010, 15:32
У Польщі пластуни з України викопали з-під землі 60 хрестів

З 14 по 26 серпня на території Польщі вдруге відбувся міжнародний табір-експедиція «Вирій».

Про це сьогодні, 1 вересня, ЗІКу повідомили у прес-службі Національної скаутської організації «Пласт».

Цьогоріч табір «Вирій» зробив ще один крок до відродження пам’яті про корінних українців за кордоном. Цей захід був продовженням розпочатого два роки тому проекту відновлення історичного кладовища в селі Жуків на Любачівщині.

З 2009 року експедиція проводиться у формі пластового табору, що окрім пошуково-відновлювальних робіт містить історико-краєзнавчу програму, протягом якої молодь пізнає всі українські етнічні терени на території Польщі. Захід організовано силами львівських пластунів – реставраторів, працівників кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ «Львівська Політехніка». Підтримку в реалізації програми надали представники Об’єднання українців Польщі та українці – пластуни в Польщі.

Цьогоріч за час табору-експедиції, в якому взяли участь 40 осіб, було завершено пошукові роботи на цвинтарі в селі Жуків, викопано з-під землі понад 60 хрестів. Таку ж кількість хрестів, що були віднайдені підчас попередніх експедицій, було встановлено у вертикальне положення. Близько 50-ти найцінніших надгробків склеєно та законсервовано. Проведено розчистку цвинтаря від зайвої рослинності, продовжено обмірну та фотофіксацію надгробків, створення детальної мапи цвинтаря. У стінах напівзруйнованої цвинтарної каплиці влаштовано лапідарій із цінних надгробків, що не підлягають реставрації.

У часі табору пластуни та студенти взяли участь в урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника замордованим українцям в селі Гораєць, зокрема, очолили похідну процесію селом. Під час краєзнавчих мандрівок (загальна протяжність подоланого маршруту 1500 км) учасники «Вирію» вже традиційно відвідали українські місця в Перемишлі, меморіал УСС та УГА в Пікуличах, могилу Михайла Вербицького в Млинах, українські цвинтарі та церкви у різних селах та містечках Надсяння, Бойківщини та Лемківщини. В ході мандрівки молодь мала змогу побувати у Словаччині, ознайомитись із проблемами збереження національної ідентичності місцевими українцями.

Як зазначив комендант табору Андрій Котлярчук, незабаром проект «Вирій» планує провести ряд виставок на основі матеріалів проведених експедицій, всіляко залучати всіх небайдужих до збереження української культурної спадщини за кордоном до майбутніх заходів.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 11:10 :35