понеділок, 30 серпня, 2010, 11:19 Львів
На малій батьківщині гетьмана Сагайдачного відкрили пам’ятник герою Відня Юрію Кульчицькому
На малій батьківщині гетьмана Сагайдачного відкрито пам’ятник герою Відня Юрію Кульчицькому
На малій батьківщині гетьмана Сагайдачного відкрито пам’ятник герою Відня Юрію Кульчицькому

Учора, 29 серпня, пізно ввечері святковим феєрверком на малій батьківщині славного гетьмана війська запорізького Петра Конашевича-Сагайдачного у с. Кульчиці Самбірського району завершився другий Міжнародний фестиваль української слави «Кульчиці-фест 2010».

Цим культурним заходом відзначено 370-річчя від дня народження уродженця цього села, героя оборони столиці Австрії Відня й рятівника Європи від ісламського поневолення, засновника першої в Європі кав’ярні Юрія Кульчицького. Про це повідомив кореспондент ЗІКу.

До Сагайдачного, який на узвишші села, здається, на мить зупинився на вірному йому коні, повернувся відомий у Європі та світі односелець Юрій Кульчицький. Пам’ятник йому урочисто відкрито при вході в історичний музей Сагайдачного, а в його підвалі – кав’ярню з усіма древніми атрибутами. Герой Відня та засновник смачного кавового напою ніби мило посміхається кожному перехожому і радо запрошує на бесіду за філіжанкою кави. Автор скульптури Ігор Лихий.

В урочистостях взяли участь керівники Самбірщини, жителі навколишніх сіл, гості різних міст. Серед них, зокрема, Богдан Кардащук – осавул Українського вільного козацтва з Чікаго, який фінансово долучився до проведення фестивалю і відкриття пам’ятника, Надворний козацький курінь з Кам’янка – Подільського, представники козацьких організацій, делегації з Ганчевицького району Брестської області Білорусії, гміни Ясло з Польщі тощо.

Надзвичайно різноманітною була культурна програма фестивалю. Зі сцени лунали неповторні мелодії заслуженого артиста України Олега Кульчицького, народної артистки України Тетяни Негрій, багатьох інших відомих і популярних майстрів естради. Своє мистецтво демонстрували козацькі товариства, місцеві художні та фольклорні колективи. Визначено переможців конкурсу сільських традиційних страв. Бажаючі змогли придбати на пам’ять сувеніри, книжки, поласувати козацьким кулішем, медовухою і, звичайно, кавою у кав’ярні Кульчицького.

Самбірські Кульчиці – чи не єдине село в Україні, яке гордиться одразу двома особистостями, котрі вписані в історію нашої держави.

Довідка ЗІКу.

Народився Юрiй Франц Кульчицький в шляхетськiй родині в селi Кульчицi бiля Самбора в 1640 р. Замолоду пiшов на Сiч, пiд час одного з походiв потрапив у турецький полон, де не тiльки досконало вивчив турецьку мову, але й звичаї i, ясна рiч, пристрастився до кави. Після повернення з полону почав працювати як перекладач для Бєлградського відділення Австрійської Східної Компанії (Orientalische Handelskompagnie). На цій посаді він зібрав достатньо багатства, щоб відкрити власну торгову компанію у Відні.

Під час Віденської відсічі 1683 він визвався вийти з обложеного і голодного міста, щоб зв’язатися з Герцогогом Лотарингії Карлом V. Він покинув місто в турецькому вбранні й перетнув ворожі лінії, співаючи Оттоманських пісень. Зв’язавшись з герцогом, він зумів повернутися до міста з обіцянкою військової допомоги, що наближалась. Завдяки цим відомостям муніципальна рада вирішила не здаватися турецькій армії паші Кари Мустафи, а продовжувати боротьбу.

12 вересня облога була знята приведеним польським королем Яном III Собеським військом європейських союзників. Вдячні городяни Відня визнали Кульчицького героєм. Муніципальна рада нагородила його чималою сумою грошей, а бюргери надали йому дім в міському районі Леопольдштадт (Leopoldstadt). Король Ян III Собеський безпосередньо надав Кульчицькому 300 мішків кави, яку знайшли в захопленому таборі армії паші Кари Мустафи.

Кульчицький відкрив кав’ярню «Hof zur Blauen Flasche» (Дім під Блакитною Пляшкою) у Відні в кравецькому ряду біля собору. Завдяки Кульчицькому кава стала відомою в Австрії, і з часом його кав’ярня стала одним з найпопулярніших місць у місті. Кульчицький завжди обслуговував кавою в турецькому вбранні, чим додавав оригінальності місцю. Іншою його ідеєю було подавати каву з молоком та цукром, що було невідоме туркам і подобалось віденцям.

Відкрита у 1683 кав’ярня Кульчицького була першою у Відні і одною з перших в Європі – каву на той час ще зовсім не пили у Східній Європі, однак вона вже поширювалась на заході – декілька кав’ярень працювали у Парижі, Лондоні, Оксфорді та Бостоні.

Пам’ять Кульчицького увічнено пам’ятником на віденській вулиці Kolschitzky.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-15 03:48 :01