Новини » Львів 4 серпня, 2010, 16:15
У Львові євреї запалили свічки на могилі рабина Якова Оренштайна

Близько 60 осіб уперше за 70 років зійшлися вшанувати могилу рабина Якова Оренштайна позаду лічниці на вул. Раппопорта у Львові.

Про це 4 серпня повідомив кореспондент ЗІКу.

Нині на урочистій церемонії запалили свічки на символічній могилі відомого львівського рабина з нагоди 300 річниці від дня його поховання. Єврейська світова громада, яка виступила організатором поминальної акції, запросила до спільної молитви львів’ян, владу міста та області, істориків, представників місцевих ЗМІ.

Семеро равинів, серед яких були гості із США та Ізраїлю, відправили поминальний обряд біля символічної могили рабина Якова Оренштайна. Підспівувати рабинам допомагали львівські юдеї, які читали роздані їм молитви на івриті. Нечисленна присутність юдеїв засвідчила, наскільки постраждала традиція цієї громади і наскільки знищеною є сама громада за роки коричневого та червоного тоталітаризмів. Після молитви рабини запалили велику свічку в пам’ять про рабина Якова Оренштейна.

На урочистій асамблеї у парку позаду лічниці на вул. Раппопорта, де колись був нині стертий з лиця землі старий єврейський цвинтар, до присутніх звернувся головний рабин Львова й Західної України Мордехай Шломо, який зазначив, що найсвятішим в світі є життя, і якщо ми не поважатимемо пам’яті похованих, заперечуватимемо минуле, то заперечуватимемо святість цього життя і того життя, що настає опісля нього, бо тільки завдяки Всевишньому ми осягаємо вічність.

Думку про колективну пам’ять розвинули також у промовах голова комісії збереження кладовищ, пам’ятних та історичних місць рабин Полачек, очільниця департаменту з прав людини і культури посольства США в Україні Мішель Воррен, яка зачитала вітальний лист від американської комісії, що тісно співпрацює з організацією з питань безпеки та співробітництва в Європі, та директор представництва в Україні від Об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу, директор Американсько-українського бюро з прав людини, знаний захисник згублених єврейських цвинтарів України Мейлах Шейхет. Він наголосив: «Єврейська світова громада надзвичайно пов’язана історичним і культурним надбанням з історією України. На українських землях Поділля, Волині, Буковини, Галичини, Закарпаття розвивалося яскраве життя єврейських громад, вони були повністю інтегровані в різні напрямки розвитку суспільства. Потужні релігійні течії тут заснувались і продовжуються вихідцями з цих земель України і врятувалися від Голокосту. Численні синагоги в місцях компактного проживання євреїв у світі названі іменами містечок України в пам’ять про насичене гідністю і глибинними суспільними зв’язками життя: Жидачів, Белз, Рогатин, Сасів, Черкаси, Фастів, Бердичів, Меджибіж, Ганопіль, Умань (список нескінченний) – бринить в Нью-Йорку, Лондоні, Ізраїлі та інших містах планети. Більшість євреїв – лауреатів Нобелівської премії – походженням з України та Польщі. Кладовище у Львові, де розташований Краківський ринок, є одним з найсвятіших місць, – на ньому поховані видатні рабини, вчені, які прославили цей світ. Ми щиро інспіровані видатною подією – церемонією запалювання свічок на могилі рабина Якова Оренштайна у Львові. Єврейська громада бажає, щоб цей день приніс процвітання незалежній Українській державі, миру і спокою на цій землі».

Присутні також почули переклад листа конгресмена США із палати представників Крістофера Смітса із подяками владі країни й міста за співробітництва задля ушанування святих та історичних місць єврейського народу. «Запалювання свічок на могилах є проявом нагадування і привернення уваги до святих місць і до спільної культурної спадщини релігійних меншин як фундаментальний аспект поваги до прав людини. Це акт справедливості щодо минулого, сучасного і майбутнього поколінь»,- написав американський конгресмен від імені своїх колег.

За словами заступника міського голови Львова з гуманітарних питань Василя Косіва, який також зачитав вітання від Андрія Садового, Львів зберіг старі світлини, на яких зафіксовано єврейський цвинтар із надгробними стелами. «У дворику лікарні з доброї волі небайдужих людей можна створити меморіальний парк», – запропонував Василь Косів.

Від голови Львівської облдержадміністрації Василя Горбаля передав вітання начальник управління внутрішньої політики ЛОДА Ігор Ожиївський. «За часів панування совєцької влади дуже багато цвинтарів, які пов’язані з історією єврейського, українського народів, було знищено, бо все те, що зв’язувало нас із минулим, давало надію на майбутнє. Нашим корінням були поховання Січових Стрільців, видатних діячів єврейської, угорської та інших громад. Коли Україна здобула незалежність, почалося відновлення пам’ятних цвинтарів. Помаленьку, спокійно ми повинні відтворити пам’ять, яка є колективною і яка стосується таких місць, як Янівський табір, Самбір, шталаг №328. Без пам’яті ми не маємо ані коріння, ані майбутності. Я переконаний, пройде короткий час і наші діти прийдуть спільно до наших святинь і зможуть помолитися», – резюмував Ігор Ожиївський.

У коментарі ЗІКу очільниця постійної депутатської комісії природокористуванні та охорони довкілля Львівської міської ради Віра Лясковська зазначила: «Це дуже правильні кроки, не залежно від того, яка громада – чи єврейська, чи українська, чи німецька – ми зобов’язані вшановувати такі місця, що пов’язані з видатними історичними постатями й подіями, втратами, жертвами, розстрілами. У даній ситуації цьому треба вчитися у єврейської громади. Звісно, шкода, що ми це не робимо на високому рівні, але були представники й від обласної та міської влад. Шкода, що і євреїв було замало. Це говорить про те, що це тільки початок традиції, яка не звучить лише в канонах, а відгукується резонансом громади. Я вірю в те, що це можна і треба робити. Вважаю, що сьогодні відбулася дуже гарна подія, яка вартує громадської уваги. Треба,щоб місто про це знало. Я сьогодні горда з того, що Львів це робить не з примусу, а з глибокого усвідомлення й від душі, це повинно стати нормою», – сказала Віра Лясковська.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 00:56 :00