Новини » Політика 11 травня, 2010, 14:27
У Львові вандали відрізають голову інтернаціоналісту Юрію Великановичу

На новому Львові бронзовому пам’ятнику поету Юрію Великановичу роботи відомої скульпторки Теодозії Бриж зловмисники відпилюють голову, – про це із посиланням на очільницю управління культури і туризму Львівської облдержадміністрації Галину Дорощук сьогодні, 11 травня, повідомив кореспондент ЗІКу.

«Пам’ятник Юрію Великановичу треба врятувати. Ми вже домовилися із художником Євгеном Безніском, який опікується спадщиною Теодозії Бриж, та директором Львівської національного галереї мистецтв Героєм України Борисом Возницьким про перевезення твору визначної скульпторки-шістдесятниці на збереження до Олеського замку, який є філією галереї і має чимало різноманітних скульптур», – сказала Галина Дорощук.

Нагадаємо у Львові на вул. Олександра Мишуги (з 1933 – Поморська, від 1977 до 1993 р. – Ю. Великановича) 1982 року був встановлений пам’ятник Юрію Великановичу – західноукраїнському інтернаціоналісту, члену КПЗУ, учаснику громадянської війни в Іспанії від літа 1936 року (від червня 1937 року в компанії (роті) імені Тараса Шевченка з українців в складі інтернаціональної бригади імені Домбровського.

У зв’язку зі створенням роти Юрій Великанович у бригадній газеті «Домбровщак» писав, що «перша компанія імені Тараса Шевченка з честю виконає його «Заповіт» у боротьбі за свободу і культуру», а пізніше зазначав: «Українці, пов’язуючи сучасне з героїчною боротьбою минулої доби, створили компанію імені Тараса Шевченка… В’язень царських казематів, засланець диких степів, переслідуваний і зненавиджений властями поет піднімається на широких полях Іспанії». У пресі інтернаціональних з’єднань Великанович виступав із статтями і кореспонденціями польською, іспанською, українською («Тарас Шевченко», «Українці в інтернаціональних брагадах», «Тарас Шевченко на Арагонському фронте» тощо).

28-річний Юрій Великанович після смертельного поранення у бою на річці Ербо загинув в Іспанії 7 вересня 1938 року.

Бронзовий пам’ятник у Львові зображає поета у похідному одязі та пілотці. Юрій Великанович сидить на камені, у руках тримає блокнот із віршами.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 09:08 :48