понеділок, 1 лютого, 2010, 16:57 Львів
В Яворів повернулася спадщина знаного галицького священика Івана Киприяна

В історико-етнографічний музей міста Яворова Львівської області краєзнавець Мар’ян Сарабай зі Львова передав збірник праць відомого в Галичині священика, диригента й композитора, просвітницького діяча, отця Івана Киприяна. Про це повідомив сьогодні, 1 лютого, власкор ЗІКу.

Краєзнавець Мар’ян Сарабай презентував музеєві «Яворівщина» збірники праць отця Івана Киприяна, які не лише були опубліковані поодинці в періодиці, але й збереглися в рукописах.

Нині відвідувачі яворівського історико-етнографічного музею можуть ознайомитися, зокрема, з такими унікальними працями, як «Основи музики», «Церковні пісні», «Партитура співів церковних і світських» (1882 р.) тощо.

У коментарі власкорові ЗІКу член правління Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України, публіцист, краєзнавець Володимир Дацко нагадав, що ще в 2006 році він виступив з ініціативою до відділу освіти Яворівської РДА – присвоїти ім’я греко-католицького священика, отця Івана Киприяна Немирівській школі. Однак до цього часу ніхто, за словами Володимира Дацка, цим питанням не перейнявся.

Володимир Дацкко каже, що отець Іван Киприян усе своє життя опікувався дітьми: він загинув у Сибіру, рятуючи маленьких синів та доньок засуджених сталінізмом батьків. Назвати його іменем школу в Немирові, де отець був душпастирем – сам Бог велів.

Довідка ЗІКу.

Нагадаємо, в 2006 році львівський краєзнавець, уродженець селища Немирова Яворівського району Мар’ян Сарабай оприлюднив інформацію про те, що в беатифікаційну комісію подано матеріали, аби проголосити святим мучеником Христової віри немирівського душпастиря УГКЦ, отця Івана Киприяна.

За дослідженнями краєзнавців, отець Іван Киприян зголосився вже у старшому віці до УГА – як польовий душпастир – з нею брав участь у національно-визвольних змаганнях в Галичині та за Збручем. У 1920 р. його заарештували, але навіть у полоні він виконував свою душпастирську місію – був катехитом українського табору в Ліберці, в Чехословаччині. А завершив свій земний шлях о. Іван у сибірському засланні. Перебуваючи в концентраційному таборі, він опікувався дітьми, що були народжені там. Це переважно  діти росіян, яких більшовицькі нелюди годували залишками харчів, які залишалися після роздачі працюючим в’язням. Довідавшись, що 20 діток закрили у клітці без даху, а наступного дня їх буде розстріляно, о. Іван через викопаний підземний хід дістався до них. Чотири дні лютувала заметіль, тому розстріл було відтерміновано. Коли комуно-московські кати зайшли до клітки, то побачили замерзлих дітей разом з о. Іваном Киприяном, який тримав за руку хлопчика…


 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 19:02 :13