Новини » Суспільство 27 січня, 2010, 16:45
У Тернопільському держархіві відкрили виставку до 95-ї річниці від дня народження Якова Гніздовського

«Аристократ української графіки» – так називається виставка, відкрита сьогодні, 27 січня, у Тернопільському обласному державному архіві й присвячена творчості одного з найвидатніших майстрів образотворчого мистецтва українського зарубіжжя Якова Гніздовського. Про це повідомили ЗІКу у прес-службі Тернопільської облдержадміністрації.

Більшу частину свого життя митець прожив у США, досягнувши великих успіхів у малярстві та графіці. Митець творив у різних жанрах: скульптурі, художній кераміці, портреті, пейзажі, натюрморті, іконі, екслібрисі, книжковій ілюстрації, прикладній графіці. На грушевому та вишневому дереві створив багато оригінальних творів й збагатив скарбницю українського і світового мистецтва.

У державному архіві області підготували експозицію, присвячену 95-річниці від дня народження Якова Гніздовського, яка висвітлює цікаві моменти із життя та творчості художника.

У першому розділі виставки представлені фотокопії світлин сім’ї Гніздовських: хата, де жив майбутній художник у селі Пилипче на Тернопільщині, його друзів дитинства, копії свідоцтв про народження та хрещення батьків.

Важливе місце у експозиції мають документи із фондів державного архіву: негатив на склі, фотографія та облікова картка художника з фонду Чортківського повітового управління державної поліції, донесення Міністерству внутрішніх справ про приналежність Якова Гніздовського до ОУН (1937-1938 роки).

Яків Гніздовський у світі найбільш відомий своїми оригінальними дереворізами. Також створив багато екслібрисів. У 1986 році вийшла книжка «Гніздовський: есклібрис», яку Американський інститут графічного мистецтва визнав однією з найкращих публікацій року у США. Поряд із графікою художник приділяв увагу і малярству.

Митець до кінця життя не переставав працювати для українських видавництв та діаспори. Він оформив сотні книг і окремих періодичних видань. На виставці представлено ряд книг із науково-довідкової бібліотеки ДАТО, обкладинки для яких оформив Гніздовський. Він також зробив цикл ілюстрацій до ювілейного видання «Слово о полку Ігоревім», яке було видане у Філадельфії у 1950 році.

У творчому доробку художника є також ікони, які він намалював для каплиці Стенфордської семінарії.

Останній розділ виставки присвячений вшануванню пам’яті великого художника. Адже він – високопрофесійний митець, який зробив славу для всього українського мистецтва. Твори Якова Гніздовського становлять коштовну частину найкращих музеїв, зокрема Національного музею американського мистецтва, Музею образотворчого мистецтва у Бостоні та колекції Білого дому.

Довідка ЗІКу.

Яків Гніздовський народився 27 січня 1915 року у селі Пилипче Борщівського району гна Тернопільщині. У рідному селі вчився у початковій школі. Далі навчання продовжив у Чортківській приватній гімназії, де і проявив цікавість до малювання. Під час навчання у гімназії у 1933 році польська влада заарештувала Якова Гніздовського за приналежність до УВО та ОУН. Через відсутність доказів суд його виправдав, проте довелося залишити гімназію. Навчання Яків Гніздовський продовжив у Львівській Промислово-мистецькій школі. Тоді ж почав публікувати свої роботи у пресі. Талант молодого графіка належно оцінив митрополит Андрей Шептицький, який добре знався на мистецтві, а тому й надав Якову Гніздовському стипендію для продовження художньої освіти у Варшавській Академії мистецтв, яку не закінчив через початок війни.

З 1939 р. продовжував навчання в Академії Мистецтв у Загребі (Хорватія) й закінчив студію малярства та графіки. Далі життєві дороги привели його до Мюнхена, звідки влітку 1949 року переїхав до США (Міннеаполіс). Перше визнання одержав у Міннеапольському інституті мистецтва за дереворіз «Ліс» у 1950 році. У 1954 році організував першу індивідувальну виставку олійних картин, кераміки і малої скульптури.

1956 року поїхав до Франції, де перебував майже два роки. У Парижі мав три персональні виставки. В 1958 році Яків Гніздовський разом із сім’єю повернувся до Нью-Йорка для продовження творчої діяльності та займається найбільше дереворізами.

Твори художника були включені у виставку сучасної американської графіки, що експонувалася у Латинській Америці, СРСР, Японії, Індії та в інших країнах Європи.

Помер Яків Гніздовський 8 листопада 1985 року у Нью-Йорку, а 5 листопада 2005 року відбулося перепоховання його праху на Личаківському цвинтарі у Львові.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-24 07:12 :24