Новини » Регіони

Карпачова закликала врятувати суди від безгрошів’я

До Уповноваженого з прав людини Ніни Карпачової звернувся голова громадської ради при Державній судовій адміністрації (ДСА) України Віталій Бойко з проханням сприяти у вирішенні питання про врахування в проекті Державного бюджету на 2010 рік потреби асигнувань на здійснення правосуддя в повному обсязі. Про це ЗІКу повідомила прес-служба Уповноваженого з прав людини.

Як зазначено в зверненні, Державним бюджетом України на 2009 рік не були враховані бодай найнеобхідніші потреби судів, оскільки видатки на утримання судової влади склали лише 21, 9 відсотка. При цьому 94, 6 відсотка загального обсягу коштів – це соціальні видатки, а на утримання судів припадає лише 5,4 відсотка.

Ситуація на наступний рік ще більшою мірою ускладнюється: із підготовленого ДСА бюджетного запиту в сумі 9133, 2 мільйона гривень видатки, враховані у проекті Держбюджету на 2010 рік, складають 2413, 5 мільйона гривень, тобто лише 26, 4 відсотка від потреби.

Уповноважений з прав людини стурбована таким ставленням держави до судової гілки влади. На переконання Ніни Карпачової, існуючий стан фінансування не може забезпечити нормальні умови функціонування судів, передусім при розгляді справ судами загальної юрисдикції, ставить під загрозу забезпечення конституційних прав громадян на справедливий, неупереджений судовий захист. Адже недостатність коштів на безпосереднє здійснення правосуддя (зокрема, відправлення повідомлень, придбання марок та конвертів), оплату праці народним засідателям, свідкам та потерпілим призводить до породження тяганини при розгляді справ, порушення законних прав та інтересів підсудних і осіб, які утримуються під вартою.

Уповноважений з прав людини вважає, що незадовільний рівень фінансування судів значною мірою негативно впливає на здійснення правосуддя, спричиняє можливість корупційних діянь тощо, а також гальмує утвердження в Україні самостійного, неупередженого, справедливого й авторитетного суду, який відповідав би європейським стандартам.

Ніна Карпачова, цілком підтримуючи звернення громадської ради при Державній судовій адміністрації України та беручи цю важливу проблему на особистий контроль, висловила сподівання, що народні депутати України при підготовці та остаточному вирішенні питання про основний фінансовий документ наступного року зважать на викладені аргументи та підтримають бюджетний запит ДСА у повному обсязі.


 Loading...