вівторок, 22 грудня, 2009, 17:33 Львів
У рамках проекту «Дерев’яні храми України» відреставрують костел у Бродівському районі

У 2009 році торгова марка Pinotex (концерн Akzo Nobel) спільно з громадським партнером проектом «Дерев’яні храми України» започаткували соціальну акцію, в рамках якої буде відреставровано костел у Язлівчику Бродівського району. Про це сьогодні, 22 грудня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Координатором акції стала автор проекту «Дерев’яні храми України» Олена Крушинська. Серед кількох храмів-кандидатів, до яких організатори виїжджали на місце, вибір випав саме на костел в селі Язлівчик.

Влітку проекту «Дерев’яні храми України» вдалося знайти першого спонсора, який перейнявся проблемою реставрації маловідомої пам’ятки дерев’яної архітектури.  Це– компанія Akzo Nobel, якій належить відома торгова марка Pinotex. Вона  взяла на себе повну реставрацію об’єкта, що перебуває в стані занепаду. У вересні-жовтні  архітектори-реставратори з НУ «Львівська політехніка» провели обстеження споруди, визначили обсяг і характер робіт, розроблили кошторисну документацію на кілька етапів реставраційних робіт.

У листопаді-грудні вже були виконані консерваційні роботи, що дозволять захистити споруду від опадів взимку.  Бродівська районна рада від початку акції надавала всебічну організаційну підтримку.

На 2010 рік заплановано першу чергу робіт, найтерміновіших для порятунку споруди від руйнування: реставрація конструкцій даху і покриття його гонтом,  заміна зігнилих фрагментів стін  на ідентичні нові, відновлення втраченої вежі та монтаж відреставрованного надбанного хреста тощо. На наступному етапі заплановано виконати внутрішні роботи, включно із ремонтом підлоги та реставрацією деталей інтер’єру, просочення деревини антипожежними та антикорозійними засобами Akzo Nobel тощо.

Довідка ЗІКу.

Костел в Язлівчику побудований у 1936-1937 роках. Він є унікальним зразком застосування стилю модерн до дерев’яної сакральної архітектури і не має аналогів на теренах України;

Попри безперечну архітектурну цінність, костелик через свій «замолодий» вік не має навіть статусу пам’ятки архітектури місцевого значення, а тому не має державного фінансування на реставрацію. У 2007-2008 роках було проведено паспортизацію костелу, але до реєстру пам’яток його не внесено й досі. Тож спонсорська підтримка була його єдиним шансом на виживання.

Незважаючи на десятиріччя занепаду, каплиця в Язлівчику збереглася у первісному вигляді, без перебудов. Особливого колориту надає споруді стрімкий гонтовий дах і цінні архітектурні деталі: різьблені двері із зображенням дубового листя, ковані грати на вікнах, в інтер’єрі – дерев’яний вівтар у формі порталу з колонами тощо.


 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-19 22:02 :55