Новини » Львів 20 серпня, 2009, 14:21
На Львівщині помолилася за спалені «енкаведистами» села Пирятин, Синьковичі, Зубейки, Поляни

У Жовківському районі Львівської області відбулося вшанування 65-річчя трагічних подій Другої світової війни – спалення сіл Пирятина, Синьковичів, Зубейок, Полян. Мешканці навколишніх сіл пішки подолали шлях до Пам’ятного знаку та каплички в с. Пирятині. Про це повідомив сьогодні, 20 серпня, власкор ЗІКу з посиланням на голову Жовківської РДА Михайла Заболоцького.

Місцеві священики відслужили Божественну літургію з нагоди релігійного свята Преображення Господнього та поминальну панахиду за полеглими воїнами УПА та замордованими мешканцями спалених сіл Синьковичів і Пирятина.
У віче-реквіємі, що відбулось біля пам’ятника загиблим, взяли участь голова Жовківської РДА Михайло Заболоцький, керівники і члени  політичних партій і громадських організацій, родичі безневинно полеглих людей, ветерани національно-визвольних змагань.

Довідка ЗІКу.
За інформацією Жовківської РДА, однією з перших на Жовківщині виникла сотня УПА у с. Пирятині. Через деякий час Дмитро Пелип, легендарний повстанський провідник Ем створив курінь «Галайда», що мав тут місце свого постою. На самого Спаса, 19 серпня 1944 року, курінь вступив у нерівний бій з  каральними загонами НКВС. Сили червоної орди становили: дивізія Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС) Першого Українського Фронту, прикордонники –  у сумарній кількості біля 10 000 військових за підтримки танків, артилерії, літаків.
У результаті боїв, вороги були повністю розгромлені і втратили біля 1000- осіб вбитими, тисячі пораненими, кілька танків та літаків, а також було захоплено 38 полонених, з них шестеро комуністів. Серед знищених окупантів були: генерал-лейтенант заступник командувача Першим Українським фронтом, котрий особисто відповідав за боєздатність військ НКВС із найближчим оточенням, командир частини та інші високі чини НКВС. УПА втратили біля 50 вояків вбитими. Червоні карателі діяли методом спаленої землі: спалили навколишні села, десятки безневинних селян закатували, вивезли у Сибір та повністю пограбували сільські господарства. Саме у цих боях були такі незвичні для партизанської тактики факти, як переслідування повстанцями солдат НКВС та їх повне фізичне знищення. Завдяки військовому хисту провідника «Ема» куреню вдалося відбити атаки ворога та  вийти з оточення. Розлючені енкаведисти спалили село, а мирних жителів розстріляли без суду і слідства. Тільки на Жовківщині трагічну долю Пирятина розділили села Зубейки, Синьковичі, Поляни.


 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 23:37 :21