понеділок, 27 квітня, 2009, 16:26 Львів
Вчинено акт вандалізму щодо поховань УПА на горі Хрещатій у Польщі

Напередодні Великодня невідомі особи вчинили акт вандалізму щодо пам’ятного знаку на місці смерті поранених і хворих вояків УПА та медичного персоналу на горі Хрещата у Бескидах, що на території сучасної Польщі. Про це розповів голова Об’єднання товариств депортованих українців Володимир Середа. Про це сьогодні, 27 квітня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Середа сподівається, що ця прикра новина знайде адекватну оцінку не тільки в середовищі депортованих укранїців, а в цілому у нашому суспільстві.

Середа нагадав, що минулого року, коли серед частини польського населення почалося нагнітання антиукраїнської істерії (напередодні 65-річчя подій на Волині), секретар Ради пам'яті, боротьби та мучеництва Республіки Польщі Анжей Пшевознік та Європосол Анжей Запаловський звернулися до керівництва Підкарпатського воєводства провести інвентаризацію українських увічнень на території воєводства, конкретно вказуючи у першу чергу увічнення – обеліск на горі Хрещата. У зверненнях зазначалося: якщо увічнення здійснені без відповідних погоджень – провести їх демонтаж.

Також, за словами голови, Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» у своїй заяві від 6 грудня 2008 року чітко заявляло, що викарбувані на цьому хресті слова не ображають нічиїх інтересів і відповідно ніяких підстав для руйнування місць пам’яті немає.

«Наміри руйнування місць пам’яті українських патріотів на теренах сучасної Південно-Східної Польщі – дуже небезпечна затія. Ми звернулися з переконливим проханням до всіх, від кого у Польщі залежать необхідні дозволи, погодження, не чинити відвертий чи прихований опір при спорудженні українських меморіалів, а навпаки, в межах чинного законодавства сприяти ініціаторам цих благородних намірів», – розповів Середа.

З його слів, з приводу нагнітання пристрастей довкола увічнень на Хрещатій до Анжея Пшевозніка звернувся голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, а до Підкарпатського воєводи Мирослава Карапити написав звернення голова Львівської ОДА Микола Кміть.

Довідка.

Трагічна загибель на горі Хрещата сталася 23 січня 1947 року. Там був підземний шпиталь УПА. Щоб не здатися супротивнику всі, що у шпиталі – і поранені, і хворі, і медичний персонал, за різними оцінками різна кількість від семи до двадцяти осіб – загинули. Підземний шпиталь – надзвичайно унікальний об’єкт, який діяв протягом 1945 – 1946 років. У ньому були приміщення для лікування для перебування хворих і поранених, було налагоджене водопостачання і водовідведення, відповідна вентиляція.

У 2006 році на цьому місці був встановлений бетонний обелск у вигляді хреста із стилізованим тризубом із двомовним текстом, який не ображав нічиїх ні національних, ні релігійних інтересів:

«Тут, на горі Хрищатій, спочивають вояки УПА, поляглі 23.01.1947 р. в бою в бою з відділом ПВ в обороні підпільної лікарні. Вічная пам’ять. Друзі по зброї. Хрещата. 2006 р.» і відповідно текст полськьою мовою».

Поруч було встановлено 7 маленьких безтекстових хрестів.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-08-20 21:50 :52