Новини » Суспільство 23 квітня, 2009, 11:01
Львів вшанує 80-літній ювілей засновника національної джазової школи Ігоря Хоми

У суботу, 25 квітня, о 16.00 в Українському музеї медицини у Львові відбудеться вечір пам’яті Ігоря Хоми, присвячений відзначенню 80-річчя від дня народження засновника і керівника ансамблю «Медикус», – про це сьогодні, 23 квітня, із посиланням на музичного продюсера Ореста Цимбалу повідомив кореспондент ЗІКу.

Програма ювілейного вечора передбачає музикування відомого львівського джазового клавішника Валерія Половини, демонстрацію відео, репрезентацію 5 компакт-дисків (3 джазових та 2 пісенних) та спогади друзів і колег незабутнього музиканта.

Ігоря Хому по праву вважають засновником української школи джазової музики, бо він увійшов в історію як автор джазових п’єс та імпровізацій, естрадних пісень, музики до драматичних вистав та музичних фільмів, та найбільше відомий Ігор Хома як організатор та керівник ансамблю «Медикус» (спершу його оркестр називався «Ритм»).

Ігор Хома формував і розвивав імпровізаційний джаз, орієнтований на український мелос. Він мав велику відвагу пропагувати джаз тоді, коли радянська система намагалася знищити у мистецтві все неординарне та ще й з виразним національним акцентом.

Джазовий біг-бенд Хоми грав авторську музику, засновану саме на місцевому, національному мелосі, у тому числі й імпровізації на теми наших народних пісень та мелодій.

Починав «Медикус» концертом у круглому залі III поверху Порохової вежі. На початку 60-х років рідкісні концерти ансамблю у місті завжди проходили з аншлагами, ведучим усіх програм джаз-бенду був студент театральної студії при театрі ім. М. Заньковецької Богдан Ступка.

Незважаючи на те, що склад «Медикуса» постійно змінювався, – від квінтету до біг-бенду, – цей оркестр здобув II премію на фестивалі «Юність-73» у Дніпропетровську, чотири рази був лауреатом Талліннських джазових фестивалів, не злічити його виступів у Польщі, де дуже шанують свінгування львів’ян. У 1975 і 1976 р. «Медикус» записав диски на фірмі «Мелодія», а також зробив записи на студіях «Радіо Варшава», «Радіо Берлін», «Радіо Вроцлав». Статті про «Медикус» з’являлися в таких поважних музичних виданнях, як варшавський Jazz (1969, 71, 77) та берлінський Melodik und Rhythmus (1967, 68). Від 1994 р. «Медикус» грає в стилі диксиленд, а до його сталого складу входять подвійні фахівці: керівник оркестру Володимир Кіт (труба, фармаколог), Ярема Камінський (кларнет, реаніматор), Євген Прокіп (тромбон, стоматолог), Орест Довганик (тенор-саксофон, онколог), Мирослав Цюпак (банджо і вокал, радіолог). Ритм-секцію становлять Андрій Цегельський (контрабас, анатом) та Іван Господарець (ударні).

Ось що згадує про своє знайомство з Ігорем Хомою професор кафедри фортепіано ЛНМА ім. М.Лисенка Марія Крих: «На початку 50-х років, коли ми були студентами, й мови не могло бути про якийсь джаз, але вже були такі фільми, як «Серенада сонячної долини», з прекрасними джазовими мелодіями, і студенти консерваторії намагалися імпровізувати на подібні теми. Я вчилася професійного мистецтва музики, і в тих роках у стінах нашого навчального закладу джаз, на жаль, не вважали класичною музикою. Це тепер всі знають, що джаз – високе мистецтво, а тоді він належав до легкого жанру і нам, вихованим на класиці, делікатно кажучи, забороняли виконувати легку музику. Та, попри ті заборони, всі паузи між лекціями мій колега – дуже здібний музикант Ілля Боровський – імпровізував зі мною джаз у 4 руки! Потім студентам дозволили виступати із джазом на неофіційних вечорах...

Одного разу до мене зателефонував незнайомець і дуже симпатичним низьким баритоном спитав дозволу, аби прийти і порадитися з питань джазу, бо, як він зізнався, йому також дуже подобається така музика. Це був Ігор Хома. Як виявилося, наші батьки були знайомі ще з Тернополя, де вони разом працювали. Цей імпозантний молодий чоловік був дуже скромним, а ще більше – талановитим. Я звела Ігоря з Боровським та Михайлом Лерманом, і вони навчили його основам джазу. Ближче до 60-х приїхав Мирослав Скорик – і в консерваторії з’явився джаз: багато хто пам’ятає Любу Чайківську, яка співала «Не топчіть конвалій» і «Намалюй мені ніч». І паралельно з’являється джаз у медінституті. То не була проста самодіяльність, бо джаз-оркестр Ігоря Хоми вражав високим професіоналізмом. Хоч у «Медикусі» зібралися не професійні музиканти, але вони були надзвичайно талановитими і дуже любили свою справу. Звідси їхні великі досягнення... Класичну музику недарма називають камерною, бо доволі мала кількість людей любить її. Джаз же – для всього народу, і при цьому він не перестає бути високим мистецтвом, про що красномовно свідчать багаторічні успіхи «Медикуса».

Довідка ЗІКу.

Ігор Хома народився 29 квітня 1929 року в Кракові (Польща). Через чотири роки сім’я переїхала у місто Підволочиськ Тернопільської області, а в 1945 р. – у Львів, де Ігор закінчив середню школу та медичний інститут (1953). Після отримання диплому лікаря працював в інституті епідеміології, мікробіології та гігієни науковим співробітником. Побувавши на фестивалі молоді і студентів у Москві (1957), де виступали джазові колективи, Ігор Хома запалився ідеєю організувати свій ансамбль, який став першим після Другої світової війни українським джазовим ансамблем у Львові Захистивши кандидатську дисертацію, Ігор Хома став викладачем Львівського медичного інституту, де отримав звання доцента (1970) і де працював до кінця свого життя.

Джаз-оркестр І. Хоми уперше представляв Україну на фестивалі джазової музики в Тарту (1960) та був єдиним українським колективом на міжнародних фестивалях у Талліні (1965, 66, 67), де збиралися корифеї джазової музики: Г. Гаранян, К. Бахолдін, Р. Паулс, З. Намисловскі, Ч. Ллойд, О. Ільїн, О. Зубов тощо. Тісні творчі стосунки єднали І. Хому із трубачем О. Козловим, теоретиком джазу О. Баташовим та ін.

Ансамбль «Медикус» брав участь у таких джазових фестивалях, як: «Юність-1973» (Дніпропетровськ), «Джаз над Одрою-1972» (Вроцлав), «Меморіал Кшиштофа Комеди-1977» (Варшава). «Медікус» випустив дві платівки (всесоюзна фірма «Мелодія», 1975, 1976). Львівської студії телебачення за композиціями І.Хоми створила перший український музичний фільм «Залицяльники» (1968). Останній концерт ансамблю «Медикус» під керівництвом Ігоря Хоми відбувся у Львівській опері (1981).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 04:08 :10