вівторок, 13 січня, 2009, 15:06 Львів
На вул. Вірменській у Львові постане високохудожній архітектурний твір, – Юрій Криворучко

Нині головний архітектор Львова Юрій Криворучко дав брифінг за результатами учорашніх громадських слухань проекту, що став переможцем міжнародного замовного архітектурному конкурсі на регенерацію історичного кварталу в центрі Львова на розі вулиць Краківської і Вірменської, – про це сьогодні, 13 січня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Властиво результат учорашніх громадських слухань є нульовим, бо жодного рішення у протоколі їх перебігу не зазначено, окрім як вважати громадські слухання … не громадськими слуханнями. Це ж Юрій Криворучко повторив і нині: «Громадські слухання не були громадськими слуханнями». Для того, щоб зрозуміти зміст цього абсурду, варто мати на увазі, що вчора Львівська міськрада неналежно підготувала громадські слухання, тому вони мали формат неофіційного спілкування із автором проекту споруди, яка за два роки має вирости на перехресті вул. Краківської і Вірменської у межах державного історико-архітектурного заповідника та охоронної зони ЮНЕСКО.

На нинішньому брифінгу разом із Юрієм Криворучком про проект майбутнього готелю, вирішеного в модерністичному стилі розповідав і його автор – професор Технічного університету в Ляйпцізі Хуберт Германн, який є одним із авторів проекту, запропонованого люксембурзьким бюро «Герман і Валентино» разом з партнером ZT-GESHB, Відень, Австрія. Архітектор Германн перебуває у Львові вже не перший день і його самопочуття проти вчора, коли він із гарячкою змушений був захищати свій проект у неопалюваному приміщенні, значно поліпшилося: за словами Юрія Криворучка, температура знизилася до субфебрильної. Автор проекту розповідав про участь у конкурсі, концепцію свого твору та його майбутню реалізацію.

На запитання, чи всі учасники конкурсного проекту отримали обіцяну винагороду, архітектор Германн відповів, що суму, гарантовану усім учасникам конкурсу на проектування, він отримав, а головною винагородою має стати втілення його авторського проекту. Щодо оплати послуг членів журі Юрій Криворучко повідомив, що насправді судила змагання архітекторів міжнародна раді, створена при управлінні архітектури, тобто члени цієї раді на своєму черговому засіданні розглянули конкурсні пропозиції і визначилися із переможцем. Оплачує перебування членів міжнародної архітектурних ради у Львові (квитки на літаки, помешкання у готелі «Леополіс» тощо) «справжній меценат архітектурного процесу» – фірма «Будінвест», яка властиво на 10 років взяла в оренду ділянку, де має постати згаданий готель.

Майбутній готельний комплекс, на розробку проекту якого потрібно ще кілька місяців, матиме 102 номери. Вартість реалізації проекту Юрій Криворучко виводить з розрахунків 1,5 тис. євро на 1 м кв, загалом вартість проекту 9-10 млн євро. Планується, що будівельні роботи своїми власними силами фірма «Будінвест», пов’язана із депутатом Львівської міськради Михайлом Мужилівським, розпочне ще до кінця цього року. «За два роки до чемпіонату «Євро -2012» Львів вже матиме чотиризірковий готель на розі вул. Краківської-Вірменської», – запевнив Юрій Криворучко.

Окрім іншого Юрій Криворучко змушений був пояснити свої попередні слова про «одностайне» схвалення членами журі переможця конкурсу, тоді як насправді процедура голосування була відсутня. «Форма роботи журі була така: ми розглядали проекти, відсіюючи такі, що не підходять. Спершу із семи відкинули три, потім із чотирьох – по одному, по одному, і так після дискусії залишився один, на якому ми спинилися. Коли підписували протокол, Микола Бевз сказав, що має зауваження до проекту, і ми їх записали», – сказав Юрій Криворучко.

Загалом головний архітектор Львова не бачить альтернативи спорудженню на вказаній ділянці модернового архітектурного об’єкту. Резони про перевищену в кілька разів проти загальноєвропейських норм щільність забудови Юрія Криворучко відкидає. Він не є прихильником залишення цієї території під сквер чи дитячий майданчик на тій підставі, що парки й ігрові майданчики вимагають багато коштів на утримання.

Так само не підтримує Юрій Криворучко й ідею світлої пам’яті багаторічного директора інституту «Укрзахідпроектреставрація» Івана Могитича про відновлення історичної забудови за збереженою іконографією. На брифінгу про цю мрію народного архітектора України Івана Могитича нагадав депутат Анатолій Забарило, який не впевнений, що проект Германа не матиме перешкод з боку громадськості, задав риторичне запитання: «Чи не отримають мешканці Львова хворобу очей і далеко не позитивний шок від цього готелю?».

«Це неправильне твердження, що ми не можемо будувати сучасні споруди серед історичної забудови. Гарантую, що ми зробимо прес-конференцію, де розкажемо, що законодавство дозволяє новітню архітектуру в історичних містах. Якби я мав усе робити за законодавством, то ліпше б повернувся у Політехніку, дітей учити... Архітектура – це вільна творчість. Ми повинні вписати свою яскраву сторінку в історію. Історична реконструкція є імітацією, внаслідок якої постають фальшиві будинки, які там не стояли. Приклад такого обману – будинок «Укрексімбанку» на пл. Міцкевича, якого там ніколи не було. Автентика – це справжнє. До нас європейські туристи їдуть подивитися саме на автентику. Їм не цікаві вилизані німецькі міста, вони із задоволенням оглядають львівські будинки, де оббитий тиньк і вивалюється каміння. Цього не стане, і вони перестануть їздити, бо не буде на що їм дивитися. Тому безальтернативно ми – за нове справжнє, а не імітацію! Архітектура завжди сучасна, як у будівництві, так і в руйнуванні, от, скажімо, війна – це антиархітектура... Конкурс дав Львову змогу через конкуренцію архітекторів втілити високохудожній твір, бо Хуберт Германн є професором порівняно із автором славетних віденських кривих будинків!», – приголомшив Юрій Криворучко незгірш за Володимира Вольфовича Жириновського.

«Це не є сучасний будинок, бо в сучасних будинків відсутній дах. Це абстракт. Це нове бачення історичного будинку», – резюмував архітектор Германн.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-17 23:48:09