Новини » Львів

Буськ, що на Львівщині, постарішав на кілька століть, – знахідки археологів. Фото

22 липня 2008 р. Археологічні розкопки в Буську.

На території палацу графа Бадені в Буську, експедиція Інституту археології Львівського національного університету ім. І. Франка відкрила нові фрагменти столиці слов’янського племені бужан – літописного Бужеська. Серед знайдених артефактів – ціла колекція виробів з кістки і рогу, 9 скляних браслетів (давньоруських і візантійських), а також численні зразки кераміки XIII-XVI століть. Археологи знайшли на території городища житло та речі перших хліборобів України – носіїв так званої культури лінійно-стрічкової кераміки (середина V ст. до н.е.). Тобто це означає, що Буськ, (перша згадка походить з 1097 р.), постарішав щонайменше на кілька століть. Про це сьогодні, 22 липня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Як розповів у коментарі для ЗІКу керівник експедиції Петро Довгань, Інститут археології Львівського національного університету ім. І. Франка проводить дослідження давнього Буська від 2000 року. За цей час досліджено 500 м? площі городища, котре знаходиться в центрі сучасного міста, вивчено близько 80 археологічних об’єктів – залишків давніх житлових, господарських і оборонних споруд та поховань. Колекція археологічних знахідок нараховує понад 4 тисячі одиниць – кераміки, виробів з заліза, кольорових металів, кості, каменю, скла.

До найцікавіших знахідок належать і 9 фрагментів скляних кольорових браслетів й залишки кісткообробної майстерні з унікальною кісткою, на котрій древній майстер видряпав монограму „Н Н”. Дослідники відкрили також велике згарище – сліди монгольського знищення міста у 1241 році.

Як підкреслив Петро Довгань, археологи дуже задоволені співпрацею з військовими (палац графа Бадені, де відбуваються розкопки – територія колишньої військової частини), а також з районною владою, котра виділила цього річ на дослідження 10 тис. гривень. У дослідженні пам’яток старовини археологам допомагають і місцеві мешканці, зокрема, волонтери з товариства „Бужани” (голова – Зіновій Павлик).

Місцева влада хоче, щоб знайдені археологами речі залишилися в Буську. Заступник голови Буської райдержадміністрації з гуманітарних питань Юрій Кондзірський розповів, що палац графа Бадені нещодавно відвідав директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький, котрий запропонував передати споруду галереї. У такому випадку місто отримало б музей, котрий був би пристановищем для знайдених артефактів, а відремонтований палац зайняв би належне йому місце серед „Золотої підкови” галицьких замків і став ще однією туристичною принадою столиці древніх Бужан.

 

 

Фото: Андрій Павлишин

Loading...