Новини » Львів 4 липня, 2008, 13:41
Вихідці із холмського села, знищеного 62 роки тому, вшанують свою батьківщину

У неділю, 6 липня, на місці колишнього села Городиловичі Сокальського району Львівської області відбудуться заходи приурочені 62-річчю насильного виселення мешканців цього села. Про це сьогодні, 4 липня, ЗІК повідомив Центр досліджень визвольного руху.

В урочистостях візьмуть участь очевидці тих подій та нащадки мешканців Городилович. Серед учасників поминальних заходів Галина Процюк – донька начальника штабу УПА-Південь Василя Процюка, Іван Фільовський – ветеран УПА, а також місцевий довгожитель Роман Семенчук (1913 р. н.).

Урочистості розпочнуться Службою Божою о 12.30 біля каплички, яка збудована на місці зруйнованої церкви с. Городиловичі.

Довідка ЗІКу.

Після закінчення Другої світової війни уряд СРСР передав Польщі м. Белз із сусідніми населеними пунктами (в тому числі і с. Городиловичі) та м. Кристинопіль (сучасний Червоноград). За період збройної боротьби між поляками і українцями довколишні села були майже знищені. 10-11 травня 1946 р. більшість українців, які мешкали на території сокальського Закерзоння (українські землі за лінією Керзона включені до складу Польщі), було насильно виселено до СРСР. Українці, які втрималися на цих землях або ж повернулися, були виселені на північно-західні терени Польської Народної Республіки (ПНР) в рамках операції «Вісла». Міста Кристинопіль, Белз, Угнів, села Варяж, Угринів, Хоробрів, Себечів, Опільсько та чимало інших опустіли. Було цілком знищено наступні села: Городиловичі, Безеїв, Гора, Клюсів, Маджарки, Іваньки, Печигори, Корків, Павловичі, а також низку інших.

У 1951 р., у зв’язку зі створенням Львівсько-Волинського вугільного басейну, кордон між СРСР та ПНР було пересунуто приблизно на 50-60 км на захід. Міста Кристинопіль, Белз і довколишні села перейшли до складу УРСР. Корінні мешканці цих теренів отримали можливість повернутися на свої рідні місця.

На початку 90-х у с. Городиловичі на місці спаленої церкви побудували капличку, відновили символічну могилу Січових Стрільців, встановили пам’ятник та меморіальну плиту уродженцеві села начальникові штабу УПА-Південь Василеві Процюку (псевдо «Кропива») і повстанцям УПА, які загинули на цій території. 1996 року на місці випаленого села побудували меморіальний комплекс, де встановили 67 хрестів, які символізують стерті з лиця землі села Холмщини. В Забузькій зоні Закерзоння знищеними і не відновленими залишились десять населених пунктів.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 10:49 :11