Новини » Львів

У Трускавці відкрили пам’ятний знак борцеві за волю України бойовику ОУН Василеві Біласу

Трускавці відкрили пам’ятний знак борцеві за волю України Василеві Біласу – на місці садиби його родини. Камінь з гранітною плитою встановлено між віллами «Христина» і «Надія» ЗАТ «Трускавецькурорт». Про це сьогодні, 24 червня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Пам’ятний знак освятив о.Володимир. Про подвиг, який вчинили в ім’я України Василь Білас і Дмитро Данилишин, говорили міський голова Лев Грицак, голова наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» Павло Якубенко, депутат, інспектор Держархбудконтролю Петро Шумин, голова міської організації НСНУ Ігор Пілько. Вітання і вдячність від Ольги Сенчук – рідної сестри Василя Біласа, яка мешкає в канадському місті Вінніпег, передала Олена Білас-Березова.

Довідка ЗІКу.

Василь Білас народився 17 вересня 1911 року в Трускавці. Він належав до пластового куреня ім. Івана Богуна у Дрогобичі. Він, разом з іншими бойовиками ОУН, здійснив грабіж пошти у місті Городок Ягайлонський (тепер м. Городок Львівської області), щоб отримати кошти для діяльності українських націоналістичних організацій ОУН і УВО.

Згідно з донесенням членів ОУН, котрі діяли в Городку, було визначено час нападу на пошту та розроблено план дій. Група нападу складалася з дванадцяти чоловік. Двоє з них були з Дрогобиччини, з так званої трускавецької п'ятірки. Це – Василь Білас та Дмитро Данилишин, які виявилися добрими виконавцями під час нападу на пошту в Трускавці та банк в Бориславі, а також під час вбивства польського державного діяча – брата дружини Романа Шухевича. Згідно з планом, гроші повинні були взяти Василь Білас та Дмитро Данилишин, а решта учасників - забезпечити успішне виконання акції та відступ. Д. Данилишина, В. Біласа, М. Жураківського було засуджено до смертної кари. Потім Жураківського було помилувано: його засудили до 15 років ув'язнення.

Страта відбулася 24 грудня 1932 року на подвір'ї колишнього монастиря Бригідок. У момент страти Біласа і Данилишина по всьому краї дзвонили дзвони, які почули хлопці перед стратою. В Городку дзвони не вмовкали три дні. Василю Біласу було 21, Дмитру Данилишину – 25 років.

 

Loading...