Новини » Суспільство 15 квітня, 2008, 18:05
Білоруським письменникам у Львові комфортно, - поет Андрей Хадановіч

Учорашня літературна вечірка у Львові учасників фестивалю «Білоруська весна 2008», зібрала у невеличкому прокуреному приміщенні кафе «Кабінет» удвічі більше, аніж крісел у залі, шанувальників сучасної альтернативної до офіціозу білоруської літератури, - про це сьогодні, 15 квітня повідомив кореспондент ЗІКу.

Однак тіснява, задуха та задимленість не спричинили дискомфорту гостям із Білорусі, які репрезентували свої нові видання та роздавали автографи. Щоправда, контрабандної літератури до Львова після київських фестивальних акції потрапило обмаль. Але літератори обіцяли згодом достачити спраглим білоруського оригінального слова іще книжок.

«Білоруським письменникам у Львові комфортно, їм природно серед цієї європейської архітектури, серед цього органічно національного мовного середовища. Ми ідеальні читачі одного й того ж, але ще добре не ознайомлені особисто із львів’янами. А «Білоруська весна» дала нам цю нагоду спілкування. Хоч я особисто досить часто приїжджаю до Львова, зокрема на літературні фестивалі, які організовує Остап Сливинський у рамках Форуму видавців», – сказав учора поет Андрэй Хадановіч.

На львівській літературній вечірці в рамках «Білоруської весни» не було таких перформенсів, як на київській. Натомість не бракувало авторської репрезентації добротних поетичних та прозових творів, які, як відчувалося, мають усі шанси згодом стати класикою білоруської літератури початку XXI століття. Навіть те, що до Львова не приїхав найвідоміший із анонсованих письменників сучасної Білорусі Уладзімір Арловў, не применшило значення свята. Зрештою, у виступах багатьох Арловў був настільки присутній, що він міг лишатися спокійним – колеги солідарно відпрацювали його бренд, хоч кожен із літераторів насамперед афішував своє ім’я. І тільки Сяргей Прылуцкі репрезентував ще й своє «дебільне альтер его» Сірошку Пістончика, переконуючи присутніх, що в кожному нормальному письменнику живе маленький дебільчик. Від імені останнього рекламувалися книги ”Дзевяностыя forever” та писану сленгом і суржиком у співавторстві із Уласиком Смаркачом «Ёпыты».

42-річна мати трьох дітей Наталка Бабіна розповідала про свою збірку оповідань Крыві не павідна быць відна” та роман”Рыбін Горад”, а також книжкову серію, що її видає незалежна газета “Наша Ніва”, де властиво й з’явилися усі репрезентовані книжки. Також Наталка Бабіна, яка походить із Берестейщини – питомо української землі, де ще й досі населення розмовляє рідною мовою, дала гідну відсіч на провокаційні закиди буцімто «білоруських націоналістів», які якимось дивом прийшли на літературний вечір. Гірким докором Україні прозвучали її слова, що держава матірної культури цурається допомагати тим землям, які з політичних мотивів були від неї відторгнені: «Це не робить честі Україні», – з болем зауважила етнічна українка, яка до свого усвідомленого білоруства прийшла, власне, через гостре усвідомлення української ідентичності.

Севярын Квяткоўскі, який у Львові 1996 року у клубі «Вавілон» влаштував концерт білоруських рок-гуртів із «Мертвим півнем» та «Плачем Єремії», вже мав що вмістити із львівських вражень до книжки ”Фрашкі да пляшкі”. Слухачі за кожним реченням історії про міліціянтів у кафе готелю «Львів» вибухали реготом та схвальними оплесками. Також чимало оплесків зібрала й Марыя Мартысевич за свої оригінальні поетичні зальоти», що породжують тексти для дорослих та дітей, а також за переклади рок-балад Віктора Неборака, який разом із білоруською гостею читав експромтом дитячі вірші. Залишений на десерт Андрэй Хадановіч знайомив із верлібрами, написаними у Берліні, що склали його нову книжку ”Бэрлібры”, та оповідав фрашки із власного львівського досвіду, який спричинився до того, що його Андрэй Хадановіч та Уладзімір Арловў зазнайомилися особисто.

Модератор учорашньої літературної вечірки львівська поетка Галина Крук так прокоментувала для ЗІКу її важливість: «Білоруська й українські сучасні літератури справді близькі й подібні. Для багатьох білоруських авторів Україна є можливістю запрезентувати себе перед значно ширшою аудиторією. За літературною біографією Андрэя Хадановіча видно, як важливо здобути популярність у близькому зарубіжжі, щоб узяти курс на дальнє. Україна з цього огляду є країною, у якій можна поширювати твори не розраховуючи на переклад, бо тексти розуміють через близькість мов. Для нас спостерігати за білоруською літературою також цікаво. Кожна національна література розвивається за своїми внутрішніми і зовнішніми можливостями. Ситуація, яка є у Білорусі, нами не прожита, але може бути прожита, якщо ми читатимемо білоруську літературу. Досвід близької літератури ще цікавий тим, що можна спостерігати, як заповнюються жанрові й тематичні ніші. Навіть на прикладі львівської репрезентації (у Києві було значно більше авторів) було видно, що білоруська література молода. Тобто вона твориться ініціативними людьми віком 40 років і молодшими. Ця література дуже зухвала у своєму творенні і це добре, бо вона шукає своїх шліхів і знаходить їх, відкриваючи цікавий потенціал. Я вважаю, що такі фестивалі, як «Білоруська весна», з одного боку, відкривають читачеві нову літературу, дають можливість поспілкуватися з нею, а з іншого – відкривають свою власну літературу шляхом її порівняння із сусідньою. Така акції дають дуже плідний ефект», – сказала Галина Крук.

Довідка ЗІКу.

Фестиваль «Білоруська весна» відбувається в Україні вдруге. Логотипом фестивалю став підводний човен кольорів національного прапора Білорусі – білий, червоний та білий. Цей образ запозичено з пісні гурту NRM, легенд білоруського року. Організатори надають йому символічного значення, адже “Білоруська весна 2008? – це занурення у непізнанні глибини білоруської культури, яка прихована пiд товстим шаром клiше та стереотипiв.

Організатор фестивалю – Ініціатива Солідарність, група українських білорусів та небайдужих до Білорусі українців, які починаючи з 2005 року влаштовують громадські та культурні акції, спрямовані на розвиток українсько-білоруських зв’язків та сприяння демократичним перетворенням у Білорусі.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 21:27 :18