Новини » Львів 4 березня, 2008, 16:33
Роман Шухевич не брав участі в антиєврейських акціях, – радник голови СБУ

«Жодного досьє на Шухевича в архіві «Яд Вашем» немає. Отримані від цієї установи копії документів є фрагментами матеріалів, сфабрикованих КГБ, і в жодному випадку не можуть бути основою для звинувачень проти Романа Шухевича. Інформаційна кампанія, спрямована на його дискредитацію, немає історичної основи і базується виключно на радянських пропагандистських матеріалах та сфабрикованих радянською спецслужбою свідченнях» — такі висновки зробив радник голови СБУ, співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович після візиту урядової делегації за участі представників СБУ до меморіального комплексу «Яд Вашем» в Ізраїлі. Про це ЗІК повідомила сьогодні, 4 березня, прес-служба Українського інституту національної пам’яті.

Українська сторона двічі зверталася до керівництва меморіалу «Яд Вашем» з проханням ознайомитися із матеріалами досьє про Романа Шухевича, про наявність якого 6 грудня 2007 р. заявив голова ради Меморіалу Йосиф Лапід. «Жодної відповіді від «Яд Вашем» на запити української сторони за понад два місяці не було отримано», — зазначив Володимир В’ятрович.

У зв’язку з цим, 27 лютого 2008 року до Ізраїлю вирушила урядова група, до складу якої увійшли голова Українського інституту національної пам’яті І.Юхновський та радник голови СБУ з науково-дослідної роботи, співробітник Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович. Їх завданням, зокрема, було ознайомитися із документами про Романа Шухевича в архіві «Яд Вашем». Зустріч із керівництвом «Яд Вашему» на чолі зі директором Авнером Шалевим відбулася 28 лютого у Єрусалимі. Відтак, українська делегація передала представникам меморіального комплексу копії документів з архіву СБУ, які розповідають про ситуацію у Львові влітку 1941 р., та матеріали керівництва КГБ про те, як створювалася легенда про участь «Нахтігалю» в антиєврейських акціях.

У відповідь ізраїльська сторона заявила, що «не готова передати матеріали про Романа Шухевича із власних архівів. Ці матеріали не зібрані в окремий комплекс, можуть бути розкидані по всьому архіву і для їх віднайдення потрібна спеціальна тривала дослідницька робота», — зазначив директор меморіального комплексу «Яд Вашем» Авнер Шалев.

Згодом директор архівного департаменту «Яд Вашем» Хаїм Гертнер підтвердив, що жодного досьє на Шухевича в архіві немає, а Йосиф Лапід, який повідомляв про його існування, не є співробітником архіву.

Довідка.

Підставою для закидів щодо участі Романа Шухевича в антиєврейських акціях є передані українській стороні Директором архівного департаменту «Яд Вашем» Хаїмом Гертнером дві невеличкі папки із копіями документів – 7 і 18 аркушів.

Перша з них містила копію протоколу допиту КГБ одного із старшин УПА Луки Павлишина від 13 травня 1986 року, де містяться лише загальні фрази про участь «Нахтігалю» в «знищенні радянських людей». В цій же папці подані свідчення Ярослава Шпиталя (він, як і Лука Павлишин, ніколи не служив у «Нахтігалі»), в яких більш детально розповідається про «злочини» українських націоналістів. Згаданий документ відомий історикам, адже свідчення Шпиталя ще в 1960 році були опубліковані в радянській пропагандистській брошурі «Криваві злочини Оберлендера». Інформація про те, як робилися ці свідчення за вказівками КГБ, була оприлюднена 6 лютого 2008 року на громадських історичних слуханнях СБУ «Звинувачення проти «Нахтігалю» історична правда чи політичні технології».

Друга папка містить перекладені німецькою мовою свідчення ще одного «героя» згаданої брошури Григорія Мельника, колишнього вояка «Нахтігалю», який є в списку тих, кого, згідно за вказівками КГБ від 13 листопада 1959 року, слід було «належно підготувати до допиту». Більш того, документи, віднайдені в архіві СБУ, свідчать, що Григорій Мельник був завербований КГБ для участі у суді. Згодом саме його та Ярослава Шпиталя «свідчення» були використані як основні на судовому процесі у Східній Німеччині, завданням якого було скомпрометувати одного з німецьких командирів «Нахтігалю» Теодора Оберлендера.

Один із найбільших масивів документів про життя та діяльність Романа Шухевича, боротьбу ОУН та УПА загалом є у Галузевому державному архіві СБУ, який є відкритим для усіх зацікавлених дослідників, готових до неупередженої оцінки визвольного руху.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 07:29 :01