понеділок, 25 вересня, 2006, 9:59 Політика
Зіновій Дума: Для мене словосполучення «Президент Ющенко» тотожне фразі «співак Поплавський»

Саме рік тому Івано-Франківська облорганізація партії «Громадянський контроль», яку очолював депутат Верховної Ради України першого демократичного скликання, член тодішньої опозиційної фракції «Народна Рада» Зіновій Дума об’єдналася з обласним осередком СПУ. Для багатьох таке рішення, м’яко кажучи, стало несподіванкою.

Твердий антибільшовик і на тобі – в обіймах із соціалістами. Чому?

Доцент Івано-Франківського інституту права, економіки і будівництва соціаліст Зіновій Дума охоче погодився відповісти на це і на інші запитання ЗІКу.

– Пане Зіновію, Ви, член Народного руху з часу його заснування, член першого українського парламенту, активіст опозиційної Народної Ради, були чільним поборником «червоних комісарів», і раптом – спілка із соціалістами, які й досі носять червоні гвоздики до пам’ятника Іллічу…

– Уточню: в Народному русі я був із 1989 року до 1992-го. Я також є давнім прихильником Олександра Мороза. Він є моїм колегою по першому скликанні Верховної Ради України. Тоді Мороз очолював більшість, а я входив у Народну Раду, яка була в опозиції. Проте Олександр Олександрович не протистояв опозиційній Народній Раді, не чинив протидії становленню української незалежності – і це найголовніше. На моїх очах він відійшов від ортодоксальних комуністів і залишається послідовним у тому, що бачить майбутнє України за європейською соціал-демократією.

У той же час Олександр Олександрович перебував між двома вогнями – націонал-демократами, які, як і нині, вважають його не своїм, та комуністами-перешиванцями. Від орієнтації на Москву Мороз першим переорієнтувався на Європу, і саме це йому й досі не можуть пробачити. Свою партію Олександр Мороз привів до Соцінтерну. СПУ єдина в нашій державі відповідає європейським вимогам. А якщо ми кажемо, що українське сонце сходить на Заході, то маємо усі підстави стати європейським демократичним суспільством.

Загальновідомо, що в духовному осередді України – на її півдні, центрі та в історичній столиці – Олександр Мороз має найвищий авторитет. Та й в Івано-Франківській області налічується майже чотири тисячі його однопартійців.

– Чи позначилося на соціалістах Прикарпаття відречення від Мороза-«зрадника» його харизматичного партійного заступника Йосипа Вінського?

–Якщо Ви про розкол в партії, то його немає. В нашій області лише одна людина покинула лави СПУ Як виявилося, то був випадковий чоловік, що прийшов в партію за кар’єрою, яку не отримав …

У політиці, як у рибальстві чи у коханні, важливо вичекати. Однак я категорично відкидаю твердження, що Мороз зрадник. По-перше, якби він би не вийшов на Майдан у 2004-му, то Ющенко не став би Президентом. А по-друге, це їхня «Наша Україна», яку я не вважаю «нашою», бо вона, наша з вами Вітчизна, не є Україною Порошенка, Безсмертного, Третякова, які зробили усе, аби зрадити інтереси Майдану. Ще у березні «любі друзі» вели перемовини з Партією регіонів. Коаліція висунула на спікера Єханурова, а потім в ультимативному порядку нас поставили до відома, що головою Верховної Ради буде Порошенко… Сціпивши зуби, ющенківці нібито планували Тимошенко на прем’єра, а ладні були зробити усе для її відставки у найкоротший термін. З-під овечої шкіри стирчать вовчі вуха…

Для олігархічного оточення Ющенка і антиукраїнських сил головне було не допустити національно-демократичні сили до вищих ешелонів влади. БЮТ і СПУ були для них баластом. Коли стала очевидною безперспективність сподівань на помаранчеву коаліцію, Мороз зробив те, що повинен був зробити – і як політик, і як голова партії, і як мислячий патріот України.

Мороз не той політик, яким можна помикати, і свою партію він ніколи б не дозволив зробити маргінальним придатком до олігархічної влади. Усі сучасні українські політики роблять те, що можна, або що хочуть зробити, а Мороз робить те, що треба в даній ситуації для інтересів суспільства. Ліки іноді бувають неприємно гіркими, але для хворого українського суспільства іншого виходу не було. Адже, на жаль, задекларовані соціальні пріоритети не стали визначальними у свідомості більшості українського політикуму. Сталося так, що з волі виборців у Верховні Раді України – понад 300 мультимільйонерів. Звичайно, не Мороз обирав цей парламент. Але і цього разу ніхто не відповів за підкупи під час виборів, фальсифікації, а вони були – це ні в кого не викликає сумнівів. Тому залишити суспільство наодинці з олігархічною владою соціалісти не могли.

Я переконаний, що Мороз нікому й ніколи не буде підспівувати, як Голова Верховної Ради, тому для українського суспільства велика благодать, що саме він є спікером.

– Відомо, що в Олександра Мороза завжди була козирна карта в руках, якою він, як досвідчений і далекоглядний політик, часто «набивав» собі ціну…

– Соціалісти ніколи й нікого не шантажували. Навпаки, ми йшли на поступки, які з тактичних міркувань були для нас не вигідними, зокрема, з огляду на південний і східний електорати. Ми погодилися на законодавче визнання ОУН-УПА – за окремим статусом, як «борців за волю України», на входження України в НАТО. Зрештою, Мороз уже був головою Верховної Ради України, приймав Конституцію, боровся проти Кучми, не дозволяв втягувати Україну в різне болото. Він послідовний у своїх життєвих і політичних принципах.

– Пане Зіновію, чи не тому соціалісти ратують за дочасні вибори до місцевих рад у наступному році, що мають обмаль високопосадовців на місцях?

– Зміни в організації влади на місцях дуже необхідні. Якщо хан чи султан захоплював територію якоїсь держави, він давав її на розграбування своїм «любим друзям» на три дні чи на тиждень. У нашій вітчизні, на жаль, склалася така практика, що цілі регіони віддали на поталу президентським фаворитам на встановлений президентом строк.

Соціалісти хочуть, щоб у регіонах правили люди, яких знають, кому довіряють, котрих би контролювали перевиборами. Це відповідає європейській моделі самоврядування і тут ми принципові. Я за те, аби на керівні посади в областях претендентів мали право висувати і територіальні громади, і громадські організації . Це все має визначити закон.

Річ у тому, що політична структуризація українського суспільства ще далека до європейських принципів. Якщо у світі партії – це об’єднання людей певного світогляду, то у нас дуже часто у партію йдуть за посадами чи іншими матеріальними благами. В даний час ні Тимошенко, ні Президент Ющенко не зможуть ефективно протидіяти перебіжчикам.

Зауважу, що для мене словосполучення «Президент Ющенко» тотожне фразі «співак Поплавський».

– Стривайте, а коли ми, європейці, навчимося поважати своїх президентів?

– Тоді, коли президент навчиться поважати свій народ. Ющенко – це маленький рак на великому українському політичному безриб’ї. Колись його хотіли висунути небіжчики Чорновіл і Гетьман. Але згадайте, як Ющенко, і тільки він, врятував Кучму від відставки під час акції «Україна без Кучми». Ющенко розраховував стати наступником Кучми, аналогічно як Путін – Єльцина. Однак антиукраїнські сили всередині і зовні вирішили, що «болівар» двох не вивезе і зробили ставку на Януковича. Після цього й став визрівати бунт мільйонерів проти мільярдерів.

– Пане Зіновію, і все ж, чи приєднається «Наша Україна» до широкої коаліції?

– В оточення Ющенка немає вибору. «Любі друзі» перехитрили самих себе, тому й впали в яму, яку копали для інших. Якщо вони увійдуть у широку коаліцію, визначальну роль там не відіграватимуть. Тепер вони можуть бути лише придатком, бо формальних підстав виключити з коаліції комуністів немає. Як кажуть, пізно, Іване, до школи…

Проте в інтересах стабільності поганий мир – це завжди краще ніж протистояння. Соціалістам теж легше гризти камінь зубами ніж бути в одній коаліції з регіоналами і комуністами, у спілці зі своїми противниками за ідеологією, за ставленням до української державності. Але вони в парламенті і треба робити так, аби той парламент працював. Будь яке ослаблення українського парламентаризму призведе до поглиблення вкрай небезпечного розколу у державі.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 06:10 :04