Новини » Регіони 4 жовтня, 2005, 17:40
Міський голова Чернівців Микола Федорук: Я був і є в одній партії – Партії Чернівчан

8 жовтня виповнюється 597 років з дня першої писемної згадки про Чернівці і в ці дні чернівчани вже традиційно відзначають своє родинне храмове свято – День міста. Найбільше клопотів до цього свята у міського голови Миколи Федорука, адже кожен рік міська влада готує для чернівчан у День міста приємні сюрпризи.

І цього разу в Чернівцях до Дня міста відкривається сучасна школа, муніципальна бібліотека, ціла низка об’єктів торгівлі та громадського харчування, нові виробництва, капітально відремонтовані вулиці, але головним подарунком залишається відреставрована площа Філармонії. На цій площі понад століття працював Критий ринок, який закрили через аварійній стан будівлі. Після довгих суперечок вирішили ринок не відновлювати, а на його місці облаштувати для відпочинку чернівчан і гостей міста зелену площу зі збереженням особливостей архітектурного стилю оточуючих її будинків. З цього приводу на одному із зібрань міських голів України меру Чернівців жартома закинули, що він пливе проти течії: адже в більшості обласних центрів на площах будують ринки, а чернівчани, навпаки, вирішили ринок перетворити в площу. Микола Федорук вважає цей крок правильним. Це, як кажуть в Чернівцях, таки так. Адже площа ще не відкрилася, а подивитися на неї вже ходять не тільки чернівчани. Не втримався від екскурсії на нову площу в останній свій візит до Чернівців і посол ФРН в Україні Дітмар Штюдеман, котрий високо оцінив задум місцевих архітекторів, особливо відзначивши бажання зберегти особливості архітектурного стилю, ауру древніх Чернівців.

Які проблеми хвилюють мера міста, якому виповнюється 597 років, кореспондент Західної інформаційної корпорації поцікавився у міського голови Чернівців Миколи Федорука:

– Сьогодні питання №1 для міської влади – це вже не питання доріг, це питання знань чернівчанами традицій, історії, культури міста, дотримання принципів охайності, бережливого ставлення до оточуючого, виховання у мешканців бажання зберегти ті неповторні чернівецькі цінності, що дісталися нам від попередніх поколінь. Це питання, яке найбільше болить. Думаю, що ще вчора треба було починати вчити культурі співжиття в такому місті як Чернівці, це не можна відкладати, аби не спізнитися.

Проблема №2 у Чернівцях – все ж таки дороги? житлово-комунальна сфера. Їх не можна вирішити за один день чи навіть п’ять років. Їх не можна вирішити без державного сприяння, без чіткої державної програми реформування житлово-комунального господарства.

– З чого, на Вашу думку, необхідно починати реформування житлово-комунального господарства?

– Треба, по-перше, щоб «не виставляли» міські органи влади один на один з цими проблемами, починаючи від тарифів і закінчуючи коштами, які виділяються на вирішення цих проблем. Я би зараз вже прийняв урядове рішення про запровадження в державі єдиного алгоритму встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому що, коли піднімаються ціни на ті чи інші види товарів або послуг, чи на бензин, чи на електроенергію або газ, ніхто нас не запитує, не проводяться громадські слухання. А ці складові в переважній більшості є визначальними при формуванні тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому потрібна єдина формула – змінилася складова, подорожчала електроенергія, автоматично змінився і тариф на оплату житлово-комунальної послуги. Це потрібно впроваджувати на державному рівні.

Друге, необхідно, щоб запрацював механізм місцевого самоврядування. Я виступав і виступаю за те, щоб в Україні була сильна виконавча влада, але подальший поступ українського суспільства вбачаю у розвитку місцевого самоврядування. Є значна частина питань, які потрібно вирішувати на місцевому рівні, а не звертатися до Президента, щоб він відремонтував хвіртку чи дах на вулиці Зеленій у Чернівцях чи Вінниці. Треба самим брати молоток, цвяхи та щось робити. Тому підвищення ролі місцевого самоврядування це, на мою думку, насамперед виховання у людей розуміння, що від них залежить вирішення тих чи інших питань. І це можливо тоді, коли місцеві бюджети перестануть бути касами для видачі заробітної плати.

– Які зміни Ви б внесли до проекту Держбюджету на 2006 рік?

– 50% ресурсів скерував би в місцеві бюджети, а решту залишив державі. Хай попробують викрутитися там на горі, як ми це робимо на місцях. У нас був найкращий рік – 2003 , коли запрацював Бюджетний кодекс і всі міські проблеми почали поступово вирішувалися. А тепер ніби плани Мінфіну виконуємо і перевиконуємо, але, коли в Держбюджеті не вистачає коштів на виконання делегованих повноважень, нам доводиться забирати гроші у комунальної сфери на зарплати вчителів, медиків, працівників культури. Досягненням запропонованого проекту Держбюджету вважаю вже хоча б те, що вперше передбачено 100 чи 150 мільйонів на ремонт шкіл. А як же всі ці 14 років ремонтували школи на місцях, ніхто раніше не цікавився, хоча це не лише місцева, це загальнодержавна проблема.

– Якими принципами Ви керуєтеся при прийнятті управлінських рішень ?

– У першу чергу, зважує, що це дасть пересічному мешканцю міста, чи це допоможе бідним, людям старшого віку. Щодо останніх, то завжди відчуваю по відношенню до них певну сентиментальність. Батьків треба поважати, вчитися їх мудрості, витримки, терпінню, зваженості. Завжди отримую задоволення від спілкування із чернівчанами –старожилами. Ними ми пишаємося, у них вчимося.

– При формуванні своєї команди, які вимоги Ви висуваєте до людей?

– В першу чергу, професійність. Порядність також важлива, але я не виділяв би цю ознаку. Адже, якщо людина порядна, то вона порядна в усьому. На мою думку, професіонал має знати свою справу, поважати закон, вміти не лише сам робити, а й заставити та навчити працювати іншого…

– Як Ви розумієте відкритість влади?

– Це коли будь-яке рішення можна побачити, прочитати, дізнатися, чому воно прийняте, отримати коментар від представника влади будь-якого рівня. Винятком можуть бути лише рішення, які становлять державну таємницю, що законодавчо визначено. Думаю, що відкритість влади, – це ні в якому випадку не випячування напоказ якихось особистих чеснот чи навпаки недоліків керівників владних структур. Людям це не цікаво, їх цікавить, як те чи інше прийняте рішення позначиться на їх житті, чи відреагували на його звернення. Знаю, що всі звернення громадян задовольнити неможливо апріорі, але коли вирішується дві третіх цих звернень, то, на мою думку, це дуже гарний результат роботи будь-якої владної структури. Такого підходу вимагаю від структур та усіх працівників міської ради.

– Вас чернівчани вже тричі обирали мером. Що є причиною вашого довголіття на посаді міського голови ?

– Бог і громада. Я дотримуюсь такого принципу: право кожної людини ходити чи не ходити в церкву, право кожної людини ходити в ту церкву, яку вона хоче. Так само міський голова повинен бути рівним по відношенню до всіх політичних партій, до всіх громадян. Я без ентузіазму сприймаю пропорційну систему виборів на місцевому рівні. Тому що знову депутати будуть займатися з’ясуванням політичних стосунків замість того, аби вирішувати питання каналізування міста. Завжди кажу — каналізація, дороги не мають партійності, їх треба просто ремонтувати, будувати.

– Ви будете балотуватися на посаду міського голови у 2006 році ?

– Я прийму рішення у той час, коли це буде визначено законом. Наперед не хотів би говорити. Сьогодні я не кажу чітко так, але не кажу чітко ні. Коли я прийму рішення, я про це, в першу чергу, скажу чернівчанам.

– Ви будете змінювати свою партійність, адже сьогодні, як відомо, Ви є палким прихильником Партії чернівчан?

– Ні, не буду, куди б мене не запросили. Якби я коливався, як колись казали, з генеральною лінією партії, я мав би бути щонайменше вже в п’ятьох партіях. А я був і є в одній – Партії чернівчан. І цю партію не вважаю віртуальною. Тому що в ній є відповідальність і прозорість. Від чернівчан нічого не приховаєш, вони все бачать і суворо питають за помилки та невиконані обіцянки.

– Якщо Ви підете на вибори міського голови, то з яким гаслом?

– Я ще не думав. Але можу сказати, що на попередні вибори йшов з гаслом «За чесні і демократичні вибори». Я пишаюся чернівчанами і всіма учасниками виборчого процесу у місті під час минулих президентських виборів, адже між другим та третім туром результати голосування майже не різнилися. Це свідчить, що вибори у Чернівцях відбулися прозоро і демократично. Народ не такий дурний, як дехто хоче його представити. Народ мудрий. Якщо він навіть помилиться, то він свою помилку виправить сам, без втручання чиновництва.

– Яке Ваше життєво кредо?

– Робити конкретні справи, щоб був результат.

– Яке Ваше головне бажання?

– Щоб чернівчани щорічно, щогодини, щохвилини підтверджували, що вони живуть в чудовому місті, любили його і цю любов передавали своїм нащадкам. Хвилює, що в Чернівцях через масову еміграцію – єврейську і неєврейську – може частково втратитися зв’язок поколінь. В місто прийшла критична маса людей, які поки що не знають його традицій, і мало тих, хто цьому вчить. Над цим будемо працювати. Девіз нашого міста «Спільними зусиллями» – найкраща ілюстрація того, що ми спроможні досягти взаєморозуміння і толерантного ставлення один до одного. А відчинена брама на гербі міста – свідчення гостинності і відкритості Чернівців для друзів і гостей. Це наші головні цінності. Вони вічні, як наші Чернівці.

Довідка ЗІКу.

Федорук Микола Трохимович, 1954 року народження, родом з Волині. Закінчив Львівський політехнічний інститут за спеціальністю інженера і здобув диплом політолога в Київському інституті політології та соціального управління. Починав трудову діяльність в Чернівцях інженером на заводі «Гравітон».

З 1979 до 1994 р. працював на керівних посадах в комсомольських та партійних органах, очолював Першотравневу районну раду народних депутатів. З липня 1994 – Чернівецький міський голова. Тричі на виборах міського голови чернівчани надавали йому перевагу зі значним відривом від суперників. Позапартійний. Віце–президент Асоціації міст України, голова комісії, голова секції історичних міст. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-17 20:12 :55