Новини » Регіони 9 вересня, 2005, 18:50
На Волині відбудуться заходи з нагоди відзначення 62-річчя пам’яті вояків УПА

11 вересня в селі Новий Загорів Локачинського району Волинської області відбудуться заходи з нагоди відзначення 62-річчя пам’яті вояків УПА – чоти особливого призначення під командуванням бунчужного Андрія Марценюка (псевдо «Береза»), котрі загинули 8-11 вересня 1943 року в нерівному бою із німецькими окупантами під стінами Новозагорівського монастиря, – повідомили 9 вересня Західну інформаційну корпорацію у прес-службі Волинської ОО УНП.

Мітинг-реквієм розпочнеться о 12 годині біля пам’ятника Борцям за самостійну соборну Україну. На завершення відбудеться концерт вокально-інструментальних колективів області, у репертуарі яких звучатимуть повстанські та стрілецькі пісні.

Пам’ятник скульпторів Ірини та Івана Дацюків українським повстанцям встановили у 2003 році з ініціативи та за сприяння ВОО УНП та її голови, народного депутата України Бориса Загреви. У цьому році за його підтримки вийшла друком книга відомого журналіста, публіциста, письменника Петра Боярчука «Бій під стінами храму». У ній автор розкриває маловідомі сторінки історії національно-визвольних змагань в Україні 40-50 років ХХ століття, де центральною подією в сюжеті повісті став безприкладний за рівнем героїзму бій чоти УПА з навалою гітлерівських карателів.

ВОО УНП єдина із політичних сил області, яка на такому рівні взялася за справу відновлення та вшанування пам’яті вояків Української повстанської армії. Підтвердження цьому і є відкриття одного з найбільших пам’ятників Борцям за самостійну соборну державу в місті Любомлі, пам’ятного знаку провіднику ОУН-УПА Ананію Закоштую в селі Лаврів Луцького району; пам’ятника Сергію Качинському та Олесандру Якимчуку в селі Піддубці Луцького району, проведено обласний конкурс на кращий учнівський твір «УПА на Волині» та на найкращий учнівський малюнок «Десь там далеко, на Волині, зродилась армія УПА», випущено аудіокасету з повстанськими піснями «Гей, там на півночі Волині». І це не повний перелік заходів, проведених партійною структурою УНП на Волині.

Довідка ЗІКу.

Бій українських повстанців із німецькими окупантами відбувся 8-11 вересня 1943 року. 42 молодих хлопці стояли проти понад тисячі ворогів дві з половиною доби, маючи один гранатомет та чотири кулемети. Територія Новозагорівського монастиря, на якому розташувалися повстанці, була стратегічним місцем, де пересікалися повстанські шляхи сусідніх областей. До німецьких загонів Локачинського району приєдналися загони з Володимир-Волинського, Горохівського та Луцького районів, прибуло до 40 машин по 20 німецьких солдат у кожній. 10 вересня німці пішли в наступ – бій тривав цілий день, підвечір під’їхало ще 10 танкеток (малі танки) зі Здолбунова, які почали прямим попаданням бити в монастирський мур. Повстанці з окопів відступили в монастир, а коли фашисти задіяли авіацію – три літаки – змушені були сховатися у монастирське підземелля. 11 вересня загинув командуючий чотою, бунчужний Андрій Марценюк («Береза»). Уночі з 11 на 12 вересня з вигуками «Слава Україні!» повстанці ровом через окопи прорвалися з фашистського оточення. Із 43 повстанців 29 загинуло, вони знищили 540 окупантів та 700 поранили.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 22:44 :32