Новини » Політика 15 серпня, 2005, 12:31
На Волині нова партизанка: «народні» партії розпочали війну за фракції

Прогнозоване аналітиками літнє затишшя у політичному житті Волині цьогоріч було порушене «війною» між активістами Народної партії України та Народного союзу «Наша Україна». Плацдармом для битви за більшу «народність» стала Локачинська районна рада, де вибухнув скандал навколо нової політичної структуризації ради.

Активісти Народної партії звинуватили районне керівництво, зокрема голову РДА Олександра Александрука, у протидії створенню фракції НПУ, вклавши у його вуста слова про те, що ніби в районній раді має бути лише одна фракція — НСНУ. Районна організація НСНУ категорично заперечила факт адміністративного тиску на «аграріїв-народників», звинувативши активістів Народної партії у поданні недостовірної інформації.

З’ясування стосунків перейшло на сторінки місцевих видань: на заперечення «народосоюзівців» надійшло заперечення «народників», на їхнє заперечення знову заперечення... «Словесна перепалка» стала схожою на мильний серіал з політичним присмаком.

«Масла у вогонь» підлила обласна виконавча влада, поспішно ставши на бік однієї зі сторін конфлікту. Звісно ж, – провладної НСНУ...

Серія 1. Губернатор обіцяє звільнити керівника РДА

Скандальну інформацію про адміністративний тиск на членів фракції аграрників в Локачинській районній раді було оприлюднено під час розширеного засідання Консультаційної політичної ради при голові ОДА 13 липня.

Заступник голови обласної організації Народної партії Володимир Блаженчук заявив, що з боку керівників РДА чиняться перешкоди у створенні фракції НПУ в районній раді, чиниться адміністративний тиск на депутатів-аграріїв, які виявили бажання реорганізуватись у фракцію НПУ. Зі слів пана Блаженчука, голова Локачинської РДА Олександр Александрук спробував зініціювати розпуск фракції народників-аграріїв у райраді та створити лише фракцію НСНУ.

Голова ОДА Володимир Бондар відреагував на таку заяву адекватно: повідомив, що він персонально розбереться в ситуації, і якщо наведені факти підтвердяться, це коштуватиме голові РДА його посади...

Серія 2. Офіційна заява управління внутрішньої політики

Уже наступного дня після того, як Західна інформаційна корпорація оприлюднила інформацію про засідання політради, у конфлікт втручається управління з питань внутрішньої політики, зв’язків із громадськими організаціями та засобами масової інформації ОДА. Начальник управління Олександр Мартинюк видає «на-гора» заяву, яку спішно розсилає у місцеві та регіональні ЗМІ:

«У матеріалах щодо висвітлення зустрічі голови Волинської ОДА Володимира Бондара з лідерами регіональних організацій політичних партій 13 липня окремі засоби масової інформації оприлюднили твердження, що містять дещо поверхневі і не цілком коректні висновки з посиланням на висловлювання голови облдержадміністрації та виступи керівників політичних структур.

Зокрема, в інформації Інтернет-сторінки Західної інформаційної корпорації вживається твердження: «нові керівники у районах намагаються заборонити існування у райрадах будь-яких фракцій, окрім НСНУ...», також не відповідає дійсності однозначне твердження про «нову хвилю змін» у райдержадміністраціях.

Пошановуючи право кожного журналіста на суб’єктивну оцінку події, ми щиро просимо представників ЗМІ не узагальнювати поодинокі випадки, що ґрунтуються на односторонній інформації. Адже на зустрічі йшлося лише про висловлювання голови Локачинської райдержадміністрації О. Александрука щодо фракційного будівництва та про звільнення за власним бажанням голови Рожищенської райдержадміністрації А. Кривов’язюка.

Голова облдержадміністрації Володимир Бондар дійсно запевнив політичних лідерів краю, що у разі підтвердження адміністративного тиску з боку голови Локачинської РДА на депутатів районної ради вказану посадову особу буде звільнено. За інформацією, що є у розпорядженні нашого управління, О.М. Александрук висловлював твердження, що не містили елементів адміністративного тиску, відтак, йшлося про звичайне обговорення фракційної структури Локачинської районної ради з депутатами цього представницького органу...».

Серія 3: Ігор Єремеєв стверджує, що голова РДА погрожував звільненням

Факт існування адміністративного тиску на депутатів-аграріїв підтверджує на прес-конференції 16 липня керівник фракції Народної партії у Верховній Раді Ігор Єремеєв. Зокрема він заявляє:

— Коли депутати Локачинської райради складали заяви про створення фракції Народної партії, голова місцевої РДА Александрук дозволяє собі прийти і сказати: «Якщо ви не напишете заяви в НСНУ, то я вам гарантую, що в державних органах влади ви працювати не будете!». Уявіть собі, що буде, коли ми підійдемо ближче до виборів? Якщо нова влада з першого дня дозволяє собі діяти тими методами, якими діяла стара влада на фініші, то спрогнозуйте, куди ми рухалися?

Серія 4. Губернатор переконує, ніби їх неправильно поінформували

Під час інтернет-конференції 22 липня на запитання журналістів із приводу інциденту голова ОДА Володимир Бондар заявив:

— Пану Єремеєву я рекомендую розібратися у своїх партійних підлеглих, щоби не давати недостовірну інформацію. Не було і не могло бути заборони на створення будь-якої фракції, у т. ч. і фракції партії, яку представляє народний депутат Єремеєв. Я знаю, що Ігоря Мироновича неправильно проінформували. Тому, що й мене інформували неправильно на зустрічі з політичними партіями... Довожу до вашого відома, що я розібрався з цим випадком. Таких фактів не було і не могло бути. Я знаю прекрасно голову адміністрації. Це порядний чоловік, такого висловити він не міг і, безперечно, не висловлював. Тому це проблема тих, хто сьогодні хоче видати бажане за дійсне, хтось хоче показати, що влада бореться сьогодні з якимось демократичними проявами...

Серія 5. НСНУ спростовує заяву пана Блаженчука у пресі

«Для відбілювання» пана Александрука НСНУ підключає пресу. До редакції газети «Волинь-нова» надходить заява Ради Локачинської районної організації політичної партії «Народний союз «Наша Україна», яку газета оприлюднює 26 липня. У ній НСНУ намагається спростувати інформацію, озвучену в публікації про зустріч керівників трьох гілок влади області з представниками політичних партій від 19 липня. У заяві зокрема йдеться про те, що Володимир Блаженчук оприлюднив на зустрічі недостовірні факти.

У заяві НСНУ, зокрема, йдеться: «Засідання фракції було ініційовано районною радою. На цю зустріч був запрошений голова РДА Олександр Александрук. На засідання фракції аграріїв було винесено питання про розпуск фракції неіснуючої сьогодні Аграрної партії України. Однак для проведення правомочного засідання фракції Аграрної (тепер Народної) партії у районній раді не було кворуму.

Ми вважаємо, що формування фракції в районній раді не може проводитися за рахунок ресурсу інших партій. Кожен депутат сам визначає, до якої фракції йому вступати і чи вступати взагалі. Саме про це йшлося у виступі голови РДА на засіданні фракції. Враховуючи те, що на виборах Президента України 97 відсотків виборців в районі підтримали В.Ющенка, члени ради впевнені, що фракція «Народного союзу «Наша Україна» у районній раді має право бути, і вона буде створена...

Серія 6. Народна партія звинувачує НСНУ у політичному фарсі

Обласна організація Народної партії України охарактеризувала заяву Локачинської РО партії «Народний союз «Наша Україна» як політичний фарс, оприлюднивши 2 серпня на сторінках газети «Волинь-нова» свою відповідь на заяву НСНУ. У заяві-відповіді прес-служби Волинської ОО НПУ висловлюється припущення, як саме з’явилася оприлюднена вище заява НСНУ: «Щоб захистити честь мундира, спішно було проведено засідання ради організації політичної партії «Народний союз «Наша Україна» і прийнято заяву, яку зачитав голова райдержадміністрації..».

Водночас про дії керівництва РДА сказано: «А полягали ці дії у тому, що були намагання примусити депутатів-аграріїв до вступу у фракцію партії «Наша Україна», мовляв, «ми тепер маємо право на одну фракцію». А потім було скликано членів фракції з метою її розпуску...»

У заяві НПУ стверджується, що засідання було ініційовано Локачинською районною радою. «Але виникає запитання: чому тоді воно відбулося саме в райдержадміністрації, за участю її голови О. Александрука і його першого заступника В. Новосада? Адже це питання не є компетенцією керівників органів виконавчої влади...», — наголошують «народники».

Серія 7. Заперечення заперечення

До редакції «Волинь-нова» надходить повторна заява ради Локачинської РО НСНУ з приводу звинувачення в адміністративному тиску на фракцію аграріїв у районній раді, яка опублікована 9 серпня. У ній говориться:

«Ми категорично відкидаємо звинувачення у намаганні примусити депутатів-аграріїв районної ради до вступу у фракцію партії «Народний союз «Наша Україна», а тим більше, у спробі розпустити фракцію аграріїв. Це не наші методи і не наші дії.

Тепер з приводу того, де проходило засідання. Звісно, в кабінеті першого заступника голови РДА В. Новосада, який є головою цієї фракції... А щодо участі голови РДА у засіданні фракції, то він туди був запрошений і як керівник району має право спілкуватися із всіма категоріями жителів району, в тому числі, і депутатами райради. І це не порушення законодавства про місцеве самоврядування, а спроба порозуміння з депутатами різних політичних поглядів...

У районі вже тривалий час працює Координаційна рада національно-демократичних сил, яка і зініціювала зустріч з головою райдержадміністрації...

Ми високо цінуємо дії Володимира Литвина, голови Народної партії України як політика. Але ми проти того, щоб за його спиною ховались «хамелеони» і пристосуванці. Потрібно жити разом з народом реаліями сучасності. А щоб було так, то чорне потрібно називати чорним, а біле — білим», — говориться у заяві НСНУ.

Серія 8. Черга за Народною партією?

Про подібні випадки наш мудрий народ складав прислів’я. І якщо «На злодієві шапка горить» у цьому випадку навряд чи доречне, то, вочевидь, «Диму без вогню не буває» – цілком. Сумнівно, що Народна партія на цьому зупиниться. Конфлікт не вичерпано, і, скоріше за все, що ближче до виборів, то він розпалюватиметься з новою силою. А тимчасове затишшя «народників» цілком можна пояснити тим, що хтось же мусить бути мудрішим. Бо з тих «словесних перепалок» прості люди вже сміються...

У цій ситуації найбільш дивною виглядає категорична позиція управління з питань внутрішньої політики ОДА. Адже весь подальший розвиток подій засвідчив, як мінімум, поспішність і поверховість подібної заяви, — саме щодо того, у чому її автори намагалися звинуватити журналістів. Схоже на те, що у чиновників ніяк не пройде сверблячка хоч трохи покерувати ЗМІ, продемонструвати, що кожне друковане слово – – під «невсипущим» оком їхньої канцелярії. Цікаво, чи то було нагадування, чи попередження?

Післямова: вся правда у того, хто при владі?

На заяві начальника управління з питань внутрішньої політики, зв’язків із громадськими організаціями та засобами масової інформації Волинської ОДА Олександра Мартинюка хотілось би спинитися окремо. Вона наштовхує на деякі роздуми. І не тільки тому, що влада зайняла одну зі сторін у конфліктній ситуації, хоча було б найліпше, якби державні службовці узагалі не втручатись у суперечку політиків...

Отож, по-перше, в заяві не міститься жодних вихідних даних: не вказано ні номера документа, ні дати виходу, нема ні підпису, ні печатки, врешті-решт не зазначено контактної особи та її телефону. Все це є обов’язковим для документації ОДА. Навряд чи Олександр Мартинюк не знає цього. Може, то не була офіційна заява? Тоді чому газета, засновником якої є ОДА, її опублікувала?

По-друге, в тексті мимоволі проступає стиль доби авторитаризму: вся правда у того, хто при владі. Наприклад, якщо ЗМІ подає неугодну інформацію, то це – «твердження, що містять дещо поверхневі і не цілком коректні висновки», або ж «суб’єктивна оцінка події», або «узагальнення поодиноких випадків, що ґрунтуються на односторонній інформації»...

По-третє, на розширеному засіданні Консультаційної політичної ради при голові ОДА був присутній сам Олександр Мартинюк, який не міг не чути, що саме говорив заступник голови обласної організації Народної партії України Володимир Блаженчук і що йому відповів голова області Володимир Бондар. Але бажання «підправити» і застерегти від «розкручування» конфлікту в невигідному для влади руслі, напевно, взяло верх. А дарма.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 00:09 :26