15 лютого, 13:00
Чат-конференція: Андрій Юраш

Чат-конференція із релігієзнавцем, доцентом Львівського національного університету імені Івана Франка Андрієм Юрашем на тему «Політика Папи Бенедикта ХVІ щодо України. Як Ватикан в майбутньому впливатиме на релігійні процеси в Україні?»

Відповіді на запитання
 • Борис
  Як вплине зміна папи на політику Ватикану стосовно визнання чи не визнання Вселенського Візантійського Патріархату?
  Андрій Юраш

  Дуже значною мірою буде залежати від особистості, від того, хто буде обраний наступником Бенедикта 16. Звісно, що у найзагальніших рисах політика апостольської столиці має безумовну спадковість.Але, з іншого боку, персоналія Папи накладає свій відбиток на тому, які акценти будуть зроблені під час наступного понтифікату. В Україні досить активно обговорювали політику Ватикану щодо цього питання в часі понтифікату Бенедикта 16, і абсолютна більшість аналітиків зійшлася на думці, що по-перше, патріархат УГКЦ не був пріоритетом Бенедикта 16, а по-друге, вирішення цього питання значною мірою залежало в цілому від «східної» політики Ватикану. Здається, не буде перебільшенням сказати, що і прямо, і непрямо на розгляд цього питання у Римі впливала політика Ватикану щодо російського православ'я. Мабуть, не даремно митрополит Іларіон Алфеєв, голова відділу зовнішніх церковних зносин Московського Патріархату дякував Папі Бенедикту 16 за розуміння позиції і політики РПЦ. Крім того, у цьому питання автору, напевно, варто було б уточнити, про який Патріархат безпосередньо йде мова. Напевно, йдеться про Патріархат УГКЦ, бо не слід забувати, що серед грона східних католицьких церков, церков власного права sui juris, вже є давно визнаний і функціонуючий Мелхітський Патріархіт також візантійської традиції. 

 • Краків
  В іноземних ЗМІ уже з’явилася інформація, що Папа, якого оберуть після Бенедикта ХVІ, буде останнім, мовляв, у католицькій церкві настане розкол. Прокоментуйте це, будь ласка. Як на такі заяви реагувати християнам?
  Андрій Юраш

  Такі речі треба сприймати обережно і розважливо. А для християн, оскільки про них іде мова у запитанні – з молитвою. Це припущення ЗМІ повязано із відомими пророцтвами про начебто апокаліптичні зміни, які чекають на католицьку церкву, і зокрема, інститут папства. Я не вважаю за доречне ні коментувати, ні тим більше поширювати ці припущення (пророцтва), оскільки вони не зі сфери раціонального аналізу, а ірраціонального містичного умонастрою.

 • читач
  Як Ви вважаєте, чи буде Папа після зречення втручатись у керівництво церквою?
  Андрій Юраш

  Виглядає, що у Папи Бенедикта 16 є дуже серйозні наміри у майбутньому не стільки займатися адмініструванням, тобто, як ви запитуєте, «втручатися у керівництво церквою», як повернутися до звичної для нього інтелектуально-богословської праці – написання книг, роздумувань над богословськими істинами, які потребують перманентного осмислення і зіставлення з сьогочасним моментом. Отож, від Папи, чий богословсько-філософський досвід збагачений майже восьма роками активного адміністрування, варто чекати нових статей і теологічних напрацювань, аніж втручання у справи ватиканських інститутів. 

 • львів
  Яка ймовірність того, що новий Папа приїде в Україну на святкування Хрещення Русі?
  Андрій Юраш

  Виглядає, що така ймовірність мінімальна. По-перше, це не є аж надто «круглий» ювілей (1025 років). А по-друге, навряд у новообраного у березні, як це виглядає, Папи, поїздка в Україну буде серед однозначних пріоритетів у перші місяці його понтифікату. Якби це й сталося б, то це можна було б вважати сенсацією і різким поворотом у теперішній стратегії Ватикану. А на даний момент ніщо не передбачає такої різкої зміни. 

 • ПАНЧУК ІВАН
  Чи згідні Ви з пророцтвом з Гарабандалу щодо того, що це вже буде останній Папа Римський і що він вже буде поклонятися Антихристу?
  Андрій Юраш

  Про це вже йшла мова у другому запитанні, тому немає сенсу повторюватися. 

 • Аліна Гросман
  Чому Бенедикта 16 закривають в монастир? Чи це не нагадує Вам випадок з сестрою Луцією (Фатіма), яку масони закрили для того, щоб вона нічого не розказувала?
  Андрій Юраш

  А хто сказав. що його закривають у монастир? Виглядає, що це добровільне рішення Папи суттєво зменшити обсяг фізично-виснажливих для нього зовнішніх контактів і зустрічей при досить скромних його фізичних силах. Тому виглядає абсолютно закономірно і логічно, що той час, який ще Бог дасть Папі бути на цьому світі, він свідомо прагне використати для усамітнення і інтелектуальної праці. Тобто перебування в монастирі для Бенедикта 16 – це не вязниця чи покара, а спосіб фізичної і духовної віднови, себто, продовження свого служіння Церкві. 

 • Ігор Миськун
  Чи не потрібно новому Папі відновити закон щодо того, щоб масонам не давали можливості ставати кардиналами, а то вже дуже багато масонів серед кардиналів.
  Андрій Юраш

  Напевно, ви знаєте, що масонські ложі і взагалі масонські структури, якщо вони існують, це є закриті організації.Тому навряд чи зовнішній світ, а отже і Ви, шановний пане Ігоре, можете мати достеменну і стовідсотків беззаперечну інформацію, що серед кардиналів є багато масонів. Ця теза – це один з міфів, в який люди можуть вірити або заперечувати. Отож, той, хто однозначно і категорично стверджує про засилля масонів у церкві і серед конклаву кардиналів, або перебуває в полоні міфів, або сам є масоном, оскільки 100% про це стверджує. 

 • львів
  Яке майбутнє в УГКЦ з новим папою?
  Андрій Юраш

  Частково про це вже йшлося. Виглядає, що з будь-яким папою в УГКЦ є впевнене і гарантоване майбутнє, яке сама ця Церква забезпечує досить активним і динамічним розвитком. Тому ставлення Ватикану до УГКЦ і далі буде однозначно стратегічним для обох сторін. Ватикан не може не ставитися з повним розумінням проблем до церковної структури, яка є однією з найчисельніших з-поміж усіх 21 східних католицьких церков. З іншого ж боку, вирішення окремих питань майбутнього розвитку УГКЦ, таких як визнання патріархату УГКЦ чи беатифікація окремих осіб, певною мірою буде залежати від особи майбутнього папи, його пріоритетів. Отож, щоб 100% відповісти на це запитання, слід дочекатися вибору березневого конклаву.  

 • Неля
  Вас особисто здивувало зречення Бенедикта ХVІ престолу? Чи припускали Ви, що таке може статись?
  Андрій Юраш

  Так, здивувало. Але здивувало не в негативному сенсі, а як неочікуваний, але логічний продуманий і правильний вихід із непростої для самого Папи ситуації, коли його фізичний стан не дозволяв уповні реалізовувати і розвивати ту місію, з якою повязаний інститут папства. Історія католицької церкви знає дуже мало, здається, всього лиш чотири добровільних зречень від престолу апостола Петра. Тому й припускати таке зречення після майже 600 років відсутності цієї традиції навряд чи було можна. Але великі особи і фігури на те і є великими, щоб дивувати світ непередбаченими і багатообіцяючими рішеннями. 

 • Неля
  Які проблеми доведеться вирішувати новому понтифіку насамперед?
  Андрій Юраш

  Сьогодні перед католицькою церквою є багато нагальних проблем. Абсолютна більшість із них відома широкій громаді. В порядку статистичному їх можна перераховувати. Вони знайомі кожному, хто цікавиться церковним життям. Отож, будь-які прогнози щодо пріоритетності тих чи інших завдань, які постануть перед майбутнім понтифіком, – це більше буде виглядати на своєрідне замовлення цих пріоритетів збоку, аніж на реальну позицію самого глави католицької церкви. Тому зі свого боку дуже субєктивно міг би сказати, що, напевно, глобальною і найбільшою проблемою, з якою стикнеться майбутній понтифік, є відповідь церкви на ті гострі виклики, які церква зустріла вже кілька десятиріч тому, але все ще ніяку не йде на плідний діалог зі значною частиною громад, серед яких церква діє, і навіть серед власних віруючих, які дуже часто змушені ставати перед дилемою – знаходження себе серед реалій теперешінього світу і вірності догматичній і церковній традиції, до якої вони належать. Серед таких викликів, мабуть, найгостріші у глобальному сенсі, – це питання і одруженого священства, і використання протизаплідних засобів, особливо у бідних суспільствах... Перелік, звісно, можна продовжувати.

усі новини
реклама
Top
2019-10-14 15:46 :14