4 січня, 12:00
Чат-конференція: Анатолій Дейнека

Чат-конференція з депутатом Львівської обласної ради, начальником Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолієм Дейнекою

Відповіді на запитання
 • Петро -студент НЛТУ
  Пане Анатолію, а підкажіть простому студенту - як потрібно організовувати свою роботу щоб встигати так як Ви: одночасно керувати таким потужним управлінням, займатися депутатською діяльністю, викладати у ВУЗі та захистити докторську дисертацію?
  Анатолій Дейнека

  Рецепт доволі простий.

  По-перше, треба, щоб діяльність у різних сферах відповідала одній меті. Наприклад, моя наукова та професійна робота стосуються теми ефективного управління лісовим господарством. Тема моєї докторської дисертації – «Методологія управління лісовим господарством на еколого-економічних засадах». Матеріали дисертації є основою для формування пропозицій щодо створення ефективної системи управління лісами і лісовим господарством на еколого-економічних засадах, а також формування національної лісової політики України. Саме ця функція на рівні області є основним моїм посадовим обов’язком. Викладацька робота вимагає постійного самовдосконалення.

  По-друге, потрібно правильно організовувати час. Як кажуть науковці, – мінімум ентропії. Тобто витрачати менше енергії на хаотичні рухи, другорядні завдання і більше спланованої систематичної роботи над головним проблемами.

  По-третє, треба намагатися робити те, що тобі подобається. Тоді всі справи вдаватимуться й будуть для вас задоволенням.

  Мій робочий день починається о 7:45 год., а закінчитися може о 20:00 год., а часто-густо – пізніше. Вважаю, що вміння концентруватися над головними завданнями, правильно розподілити обов’язки між підлеглими, дозволяє багато встигати. І не лінуватися. Пам’ятаймо, що під лежачий камінь вода не тече. Спробуйте, і у Вас все вдаватиметься.

 • Василь, Сколе
  Доброго дня! Прошу повідомити які у Вас стосунки з Орестом Фурдичком, подейкують, що завдяки йому Ви відбулися як начальник управління, але й подейкують що у скрутну хвилину Ви його кинули... Це правда?
  Анатолій Дейнека

  Наші взаємини з Орестом Івановичем Фурдичком розпочалися у 1992 році. Тоді я закінчив Львівський лісотехнічний університет з відзнакою й отримав рекомендації вступати до аспірантури. За результатами захистів дипломних робіт голова державної екзаменаційної комісії генеральний директор ДЛГО «Львівліс» Орест Фурдичко запропонував мені, та ще кільком моїм однокурсникам, працювати у системі «Львівлісу». Так я розпочав роботу помічником лісничого Крукенецього лісництва Самбірського держлісгоспу, де згодом був призначений лісничим Рудківського лісництва.

  У 1995 році мені запропонували перейти на роботу у Львівський лісгосп. Спочатку я відмовився. Але пропозиція була однозначна. Фурдичко взагалі не терпів відмови. Або ти погоджуєшся, або звільняєшся. Так я став лісничим Липниківського лісництва Львівського лісгоспу. Пізніше мене призначили керівником цього лісгоспу.

  В той період у «Львівлісі» за неповних два роки змінилося три керівники. В часі наступної зміни у 1999 році за наказом Міністра лісового господарства Самоплавського Валерія Івановича мене призначили керівником ДЛГО «Львівліс». На той час Орест Іванович Фурдичко був народним депутатом України і мав іншу кандидатуру на посаду генерального директора, проте остаточне рішення було за міністром.

  Не можу сказати, що стосунки з Орестом Івановичем були безхмарними. Непорозуміння виникали найчастіше через різні погляди та підходи до вирішення різноманітних проблем лісового господарства області, зокрема і кадрових.

  Конфлікт загострився у 2002 році, коли Фурдичко програв вибори до Верховної Ради. Головною причиною поразки він вважав мою і працівників лісового господарства «неналежну підтримку» його кандидатури. Насправді Орест Фурдичко програв у рідному Старосамбірському районі.

  Опісля поразки його призначили першим заступником голови Державного комітету лісового господарства України. Тоді й почалися дивні речі. На мене шквалом посипалися анонімні скарги від імені «працівників та ветеранів лісового господарства». Такі скарги, що містили всі мислимі і немислимі звинувачення, надходили на ім’я Президента України, Прем’єр-міністра, Голови СБУ, Генерального прокурора, Голови Державного комітету лісового господарства, голови облдержадміністрації. Тоді було дуже багато перевірок, але жодні звинувачення не підтвердилися.

  Як з’ясувалося пізніше, уся ця кампанія з дискредитації була своєрідною артпідготовкою напередодні пролонгації мого чергового контракту на посаді генерального директора «Львівлісу».

  Перший заступник Голови Держкомлісгоспу Орест Фурдичко виступив категорично проти продовження контракту. Мабуть, у нього був свій кандидат. Проте Голова комітету Микола Колісниченко все ж підтримав мене, адже тоді «Львівліс» за три роки погасив багатомільйонну заборгованість перед бюджетом і пенсійним фондом, працівники вже звикли до того, що зарплата виплачувалася їм регулярно…

  Здається, зі справами у лісовому господарстві на загал – гаразд, а щороку вал анонімних доносів за псевдонімом «ветерани лісового господарства Львівщини» не вщухав. Насправді самі ветерани, як засвідчили численні перевірки, й не здогадувалися про їх існування. До речі, зі всіма ветеранами мав і маю чудові людські стосунки. Зустрічаємося під час святкувань, часто просто спілкуємося телефоном.

  От після цього і робіть висновки, хто і кого «кинув».

  Попри те, я переконаний оптиміст і сповідую давню народну мудрість – «нема того злого, щоб не вийшло на добре». Й вдячний Оресту Івановичу за хороші життєві університети. Серед іншого, він допоміг мені виробити імунітет до брехні на мою адресу.

 • Мешканці Сокальського району
  Пане Анатолій, дайте відповідь на запитання, яке турбує практично всіх громадян Сокальського району.
  Чому один з найбільших районів Львівської області (по території, кількості населення, виробничому потенціалу) досі не має свого ЛІСГОСПУ ? Хоча на його території росте майже 40 тисяч гектарів лісу, а заправляють цим лісом Радехівський, Жовківський та Рава-Руський лісгоспи !
  Скажіть, будь-ласка, що потрібно зробити Сокальській владі спільно з Вами, щоб нарешті в Сокальському районі був свій Лісгосп ?!
  Наперед вдячні за відповідь.
  Анатолій Дейнека

  Проблема створення Сокальського лісгоспу поставала часто. Як керівник управління лісового та мисливського господарства я підтримав цю ідею і приклав максимум зусиль, щоб був виданий наказ Державного комітету лісового господарства про створення Сокальського держлісгоспу. Для реалізації наказу місцевій владі необхідно було підшукати виробничу площадку, забезпечити передачу лісів всіх відомств на території Сокальського району до складу новостворюваного державного лісового підприємства. На жаль, влада Сокальщини не вирішила цих питань. Коли вона дозріє ми повернемося до питання про створення Сокальського лісгоспу.

 • Іванченко Михайло Дніпропетров
  Я дуже вдячний телеканалу ЗІК за передачу "Хто тут живе" З неї вся Україна дізналися які неподобства чиняться в лісах Львівщини а можливо і у всій державі.Дуже хотілося б знати які міри приймаються до "охоронників" знищувачів багатства яке належить всьому українському народу.Ви ввійдете в історію України як знищувачі природного ареалу Львівщини.Прошу ВАС більш широко публікувати Вашу діяльність широкому загалу в пресі та інтернеті, Україна повинна знати своїх героїв.
  Анатолій Дейнека

  Я також вдячний редакції програми «Хто тут живе?» за безкоштовну рекламу. Стверджувати, що ця передача була приємною для мене, було б перебільшенням. Водночас мені нема чого приховувати, тому я без вагань прийшов на цей ефір і виклав свої міркування. Наскільки я був переконливим – судіть Ви…

 • Іванченко Михайло Дніпропетров
  Шановний пан Анатолій!
  Як Ви вважаєте, чи маєте ви, після виступів телеканалу ЗІК, моральне право очолювати
  Обласний Лісгосп?
  Анатолій Дейнека

  Уважаю, що найкраще оцінку моєї професійності засвідчать факти моєї діяльності.

  Назву кілька головних.

  Ми єдині в Україні, хто створив сучасне спеціалізоване підприємство з переробки і зберігання лісового насіння. Це виробництво повністю забезпечує потреби у лісовому насінні для лісовідновлення. Воно оснащене сучасним обладнанням для переробки насіннєвої сировини, а також холодильними камерами для довготривалого зберігання (до 10 років) лісового насіння. Це важливо тому, що врожайні роки лісових деревних порід бувають один раз на 4-7 років. І у врожайний рік нам треба назбирати стільки насіння, щоб було достатньо для вирощування садивного матеріалу у неврожайні роки. На черзі – будівництво сучасної фабрики з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою.

  Підприємства Львівського облуправління лісового господарства у повному складі, знову ж першими в Україні успішно пройшли міжнародну екологічну сертифікацію лісів за критеріями Лісової опікунської ради (FSC), що є визнанням високої якості управління лісами. FSC – це міжнародний аудит, під час якого стан ведення лісового господарства оцінюють фахівці з Голландії, Німеччини, Австрії та інших країн.

  Зі Львівщини стартувала програма будівництва лісових доріг. Ваш покірний слуга був ініціатором цього проекту. З 2007 року ми побудували понад 170 км. сучасних лісових доріг. Це дозволило впроваджувати сучасні екологічно безпечні лісогосподарські технології: канатні трелювальні установки, найсучаснішу техніку з пневматичним ходом (трактори HSM ще не має жодна область України). А це дозволило нам відмовитися від транспортування деревини руслами гірських річок і потоків тощо.

  Для боротьби з порушеннями законодавства у сфері лісового господарства у Львівському обласному управлінні створений спеціальний оперативний підрозділ «Лісова інспекція». Це вперше в Україні. Цей підрозділ проводить регулярні відомчі перевірки дотримання лісового законодавства лісогосподарського області. Саме він виявляє понад половину усіх порушень в лісах області.

  Зауважу, що у державному лісовому господарстві найменші обсяги незаконних вирубок – 8 кубометрів на 1 тисячу гектарів держлісфонду. Для порівняння, у лісах, що належать «Галсільлісу» і військовим цей показник становить 28 кубометрів на 1 тисячу гектарів. Я ставлю собі мету – повністю подолати незаконні вирубки. Тож не стійте осторонь, допомагайте!

 • Степан
  Пане Андрію,
  начальник відділу мисливського господарства Василь Бурмас є співвласником доброго кавалка мисливських угідь у Карпатах (ТЗОВ "ЕДЕЛЬВЕЙС-ТУР"), як Ви відноситеся до такої діяльності Ваших підлеглих?
  Анатолій Дейнека

  Василь Романович Бурмас працює начальником відділу мисливського господарства. Він є державним службовцем. Відтак він не має права бути засновником чи співзасновником будь-якої комерційної структури. Якби це було так, то правоохоронні давно б виставили йому претензії.

  До компетенції Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства не належить проведення перевірок, щоб з’ясувати, хто є засновником того чи іншого комерційного підприємства. Цим повинні займатися правоохоронні та інші компетентні органи. Очевидно, якщо Ви маєте конкретні факти, то Вам потрібно звертатися до саме до таких структур.

 • Знаючий
  Як Ви прокоментуєте лист-звернення до депутатів обласної ради від Ореста Фурдичка, в якому він описує схеми, за якими ви працюєте у своїй роботі???
  Скільки майна, яке належало лісгоспу ви переписали на свою родину, наприклад у Брюховичах, по районах Львівщини!!! Чи ви має моральне право надалі бути на цій посаді? І більше,ви, кажуть ще й набрались наглості кандидувати до ВРУ по гірських районах!!! Хочете прикрити свою д..пу депутатською недоторканістю, стид вам і позор....
  Анатолій Дейнека

  Стосовно «відкритого листа», найперше хочу подякувати Оресту Івановичу, що він вже не вживає псевдонім «ветерани галузі», а нарешті підписався своїм іменем. Перетнувши межу, Фурдичко спонукає мене до відвертої відповіді. Отож, відповім по суті.

  Що стосується житла. У галузі діє програма забезпечення працівників житлом. Усі приміщення переобладнані під квартири згідно з дозволами Державного комітету лісового господарства України. Протягом останніх років зо два десятки працівників лісгоспів отримали житло. Всі вони перебували на квартирних чергах і отримали житло згідно з чинним законодавством, про що і засвідчили акти ревізій КРУ. Кожен лісгосп є окремою юридичною структурою. Трудовий колектив і профспілки вирішують кому надавати житло. Начальник управління лісового та мисливського господарства не впливає на це.

  Михайло Булгаков у своєму геніальному романі «Майстер і Маргарита» пророчо зауважив – ніщо так не псує людей, як «квартирне питання». Тому, спростувавши звинувачення, озвучую зустрічне запитання до п.Фурдичка: Орест Іванович повернув державі квартиру, котру отримав як депутат Верховної Ради, після закінчення повноважень? Чи приватизував її? Якщо приватизував, то чому ставить під сумнів право зробити це працівникам лісового господарства, що чесно заробили це житло? І де була принциповість Ореста Фурдичка, коли його брат Василь Фурдичко, працюючи директором Старосамбірського лісгоспу, будував службовий особняк за кошти підприємства, тоді як люди не отримували заробітної плати, а згодом приватизував його?

  Щодо порушень при реалізації програми зі створення робочих місць у Жовківському лісгоспі. Хочу зазначити, що на сьогоднішній день ця програма у Жовківському лісгоспі завершена – створено 110 нових робочих місць. Люди мають роботу і отримують щомісяця заробітну плату, приблизно 2800 грн. Реалізація програми дозволить переробляти на власних потужностях більшу частину деревини, що заготовляється в лісгоспі.

  Водночас, тендерним комітетом Жовківського лісгоспу справді були допущені порушення. За цим фактом порушена кримінальна справа. Однак будь-кому, хто хоч трохи знайомий з тендерним законодавством, відомо, що будь-яке втручання в роботу тендерного комітету – порушення закону. Якщо голова тендерного комітету припустився помилок, то він буде відповідати згідно з чинним законодавством.

  Стосовно факту порушення кримінального справи проти директора Бібрського лісгоспу, то вважаю, що варто дочекатися судового рішення у цій справі. Хочу наголосити ще – Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, і його керівник не має права втручатися у фінансово-господарську діяльність лісгоспів.

  На мою думку, три головні причини мотивують пана Фурдичка робити такі аморальні звинувачення:

  по-перше, минулого року за значні незаконні рубки із посади директора Старосамбірського лісгоспу було звільнено Василя Фурдичка, рідного брата Ореста Фурдичка. Мене спочатку просили не робити цього, згодом погрожували різноманітними проблемами. Очевидно, процес дискредитації вже стартував;

  по-друге, я став на заваді приватизації ласих шматків – Брюховицького «Лісторгпостачу», Старосамбірського переробного підприємства «Горобина» й багатьох інших об’єктів.

  До цього фірмами членів родини Фурдчика було приватизовано пансіонат «Будинок лісника» (сьогодні він називається «Форест») в Трускавці, який завжди використовувався для оздоровлення ветеранів та працівників лісової галузі, їдальню підприємства «Лісторгпостач» у Брюховичах (тепер – ресторан «Вулик»), де харчувалися працівники лісового господарства. Крім того, за часів керівництва Фурдичка об’єднанням «Львівліс», була зроблена приватизація лісопереробних потужностей лісгоспів Львівщини, котра спричинила руйнування системи переробки деревини у державних лісгоспах області. Мені і моїм колегам знадобилося багато організаційних і фінансових зусиль, щоб відновити цю галузь лісового господарства;

  по-третє, це – політична складова: готуючись до виборів 2012 року, пан Фурдичко розуміє, що без підтримки лісівників виграти вибори малоймовірно. Він, очевидно, розуміє, що, допоки Анатолій Дейнека працюватиме начальником управління, такої підтримки не буде.

 • турківчанин
  в Турківському районі як і в інших гірських районах вже скоро лісу не буде завдяки таким як Фурдичко та вирубують все підряд а особливо молодняк на клепку та олівці точений брус. там, де колись були рубки зараз ожиники верба та ліщина непролазна а не ліс який по документах там вже мав бути якщо б його там посадили.
  ви зараз кого представляєте плаксивого Литвина чи донецких.
  Анатолій Дейнека

  Відповідь на це запитання слід розпочати з того, кому належать ліси у нашому регіоні? Загальна площа лісів Львівщини становить 694 тис. га. Це майже третина площі області або 9 % усіх лісів України. Управлінню державних лісгоспів належить 478 тис.га. – 66,6 % лісів. У підприємства Львівської обласної ради «Галсільліс» є 146,1 тис. га. – 20,4 % всіх лісів. Окрім того, є ліси, котрими опікуються різні міністерства – оборони, освіти і науки, молоді та спорту, інфраструктури, культури та інші державні органи. Кожна з цих структур має свої підрозділи з охорони та нагляду за лісами.

  Наступне запитання – а хто ж визначає обсяги вирубки? Відповідь – не обласне управління лісового господарства та мисливства. Це робить «Укрдержліспроект» для кожного лісогосподарського підприємства незалежно від форми його власності. Для кожного лісгоспу ця організація розробляє проект організації і ведення лісового господарства, який проходить державну екологічну експертизу у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища. Тобто не лісівники визначають обсяги вирубки, а спеціалізована проектна організація.

  Якщо повернутися до цифр, то розрахункова лісосіка (щорічна науково обґрунтована норма вирубки) у 2010 році з рубок головного користування становила 572 тис. кубометрів. Фактично було зрубано 455 тис. кубометрів деревини. Тобто лише 80 % від можливого дозволеного обсягу. З врахуванням рубок, пов’язаних з вирощуванням лісу (проріджений та інші необхідні роботи), річний обсяг заготівлі деревини становив 1 млн кубометрів. деревини. Щороку у лісах Львівщини проростає понад 2,5 млн кубометрів деревини. Таким чином, вирубується до половини від обсягу річного приросту деревини. Загалом, на сьогодні запас деревини у лісах області становить 150 млн кубометрів.

  Маємо серйозну проблему, котру львів’яни охрестили «лисими горами». А причина – всихання смерекових лісів. Таких площ на Львівщині – 22 тис.га. Світова лісова наука не придумала іншого способу, як зрубати всихаючі ліси і на їх місці посадити ялицево-букові.

  Власне такі ліси мають зростати відповідно до лісової типології на Львівщині.

  До речі, ця проблема безпосередньо пов’язана із впливом людини на природу й дісталася нам у спадок ще від Австро-Угорської імперії. Тоді природні ялицево-букові ліси у наших краях вирубувалися, а натомість висаджувалися смерекові. Це дерево було цікавішим з промислової точки зору. Вона швидко росте і є хорошим матеріалом. Але смерека є біологічно нестійкою, погано опирається шкідникам. Тому зараз такі ліси масово всихають. Типовим є приклад – відома гора Маківка. Там ми також були змушені зрубати сухостій.

  Більшість людей не знає особливостей провадження лісового господарства. Вони не розрізняють, кому підпорядковується те чи інше лісове господарство, не розуміються в тому, який ліс рубають. Але часто-густо роблять емоційні висновки без врахування реального стану речей. Я відповідально можу заявити, що всі площі суцільних зрубів у державних лісгоспах в обов’язковому порядку заліснюються, а суцільні вирубки в горах відбувається тільки у місцях природного всихання смерекових лісів.

 • Тарас
  Шановний пане Анатолію!Кажуть, Ви родом із Закарпаття а хочете змагатися за мандат на Сколівщині та Турківщині.Позаминулого разу пройшли в облраду від Золочівщини.Ви несетеся по округах як пожежа. Де Ви опинитеся наступного разу?
  Анатолій Дейнека

  Ви оперуєте хибною інформацією. Насправді я народився на Волині, у Камінь-Каширському районі. До обласної ради я балотувався на виборах у 2002 і у 2010 роках в одному і тому ж окрузі у Сколівському районі. Обидва рази громада Сколівщини висловила мені довіру, за що їй вдячний.

 • Яків Сильвестрович
  Доброго дня! Мене цікавить чому управління, яке Ви стільки років очолюєте, розташоване в будівлі колишнього дитячого садочку. Всім відомо, що у Львові бракує садочків. Невже така багата державна структура не в змозі побудувати собі офіс?
  Анатолій Дейнека

  На посаді генерального директора «Львівлісу» я отримав цей офіс у спадок. Як мені відомо, це приміщення було придбано у Львівського мотозаводу ще за часів, коли керував «Львівлісом» п. Фурдичко. Тут була проведена реконструкція. З господарської точки зору простіше і дешевше було б збудувати нове приміщення, а не пристосовувати дитячий садок.

Top
2019-10-15 07:17 :19