Звільнення Ситника: Парламент може поставити незалежність НАБУ під питання

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

Верховна Рада може відправити у відставку директора НАБУ Артема Ситника img.pravda.com

Президент Володимир Зеленський і Верховна Рада з більшістю "Слуг народу" досі не виконали одну з ключових вимог закону про створення НАБУ - не призначили аудиторів і не прийняли регламент їх роботи. В цих умовах, звільнення очільника антикорупційного органу Артема Ситника буде грубою помилкою та фактично знищить будь-яку незалежність цього органу.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Я виступав проти спроб звільнення Назара Холодницкого з посади голови САП, і точно також і зараз вважаю неприпустимим політичний вплив на звільнення одного з керівників антикорупційних органів. Також як і їх попередники, чинна влада замість того, щоб вибудувати законний інститут контролю, намагається політичними методами вплинути на керівництво НАБУ. Тобто замість розвитку, один ручний режим міняють на інший ручний режим. Це неприпустимо.

Я був серед тих учасників конкурсної комісії, які проголосували за призначення Ситника. З тих пір пройшло 5 років.

Так, на жаль, нова структура вляпалася в цілий ряд політичних скандалів на тій чи іншій стороні. Є цілий ряд справ, які були відкриті з великою помпою, а якихось серйозних доказів за ними не було - справа генерала Мельника по танкових двигунах, справа генерала Павловського по закупівлях палива, справа проти українських експортерів керованих ракет взагалі сама по собі вимагає розслідування, в чиїх інтересах його відкривали. Прослуховуванням Холодницького НАБУ врізало сама по собі. НАБУ навіть вплуталось у виборчу кампанію в США на боці одного з кандидатів, що взагалі обурливо. І можна ще перелічувати.

Але при цьому розкрито НАБУ багато тем і справ, які підняли справжні глибокі корупційні проблеми. І у держави з'явилася модель, як реформувати всю правоохоронну систему, яким має бути фінансування, відбір, організація. Позитивних сторін виявилося незрівнянно більше, ніж негативу.

Але! Де аудитори НАБУ? Це вони повинні дати оцінку компетентності чи некомпетентності, провести аналіз доцільності витрат і кримінальних справ. Поки аудиторів немає, важко повірити, що директора НАБУ змінюють заради інтересів справи, а не заради інтересів закриття низки розслідувань.

При створенні НАБУ і САП одним з ключових вимог для мене особисто була незалежність від політичного впливу. В Україні влада безвідповідально призначає керівників силових структур. За останні 6 років у нас змінилося 5 генеральних прокурорів. Керівництво ДБР призначили в результаті розподілу квот і головою призначили аморального, корумпованого і просто дуже дурного Трубу, яким покористувалися і звільнили.

Якщо парламент створить прецедент і звільнить главу НАБУ і главу САП - про якусь незалежність і якусь самостійність цих органів взагалі доведеться забути. У нас і так директора НАБУ постійно викликають на Банкову для нарад, хоча вони мають зберігати дистанцію в роботі.

У створенні будь-якої структури неминучі помилки й хвороби росту, так було і буде завжди. І в цілому я вважаю створення НАБУ і САП позитивним досвідом для України. Проблема тільки в тому, що на такому рівні як в НАБУ у нас не забезпечені інші правоохоронні органи, ось це серйозна проблема, забезпечення та фінансування необхідно всім силовикам на одному рівні, а не якимось обраним.

Вважаю, що якщо не буде доведено конкретних кримінальних злочинів, керівники НАБУ і САП повинні виконувати обов'язки до кінця своїх повноважень, і втручання в їх роботу недоцільне.

Ми повинні будувати інституції, а не підміняти реальну роботу кадровою чехардою і безвідповідальністю.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...