ЗРК С-500: Нова епоха панування Росії на ринку озброєнь

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

Російський зенітно-ракетний комплекс С-400 "Тріумф" Олексій Мальгавко/РІА Новини

Виробництво ракет та іншого авіаційного озброєння супроводжується розробкою систем ППО. До недавнього часу лідирували три такі системи. Кращими вважалися російські С-400, за якими слідували американські Patriot і THAAD. Так було, поки Росія не створила зенітний ракетний комплекс С-500.

Про це пише Sasapost.

Перед армією завжди стояла серйозна дилема. Хто повинен захищати батьківщину, поки вона воює за кордоном? Спочатку рішення полягало в поділі збройних сил на дві частини: поки одна відправлялася на війну із зовнішнім ворогом, друга залишалася на своїй території. Така схема вважалася достатньо ефективною в період, коли армії вели одну війну проти одного ворога. Проте в даний час військові конфлікти стали набагато складніше: методи ведення війни не припиняли розвиватися, поки не настала епоха комплексів С-500.

Поява винищувачів і ракет перевернула усталений баланс сил, тому що ці цілі складно відстежувати і вражати: запуск ракет може бути здійснено звідки завгодно, і більше немає необхідності переміщати великі контингенти військ.

Виробництво ракет та іншого авіаційного озброєння супроводжувалося розробкою оборонних систем, здатних стримувати повітряні атаки. Сьогодні лідирують три такі системи. Кращими вважаються російські зенітні ракетні комплекси С-400, за якими йдуть американські системи Patriot і THAAD. Однак удосконалення озброєння триває, і Росія змогла здивувати, коли представила покращену версію С-400 — зенітний ракетний комплекс С-500, який за характеристиками перевершив всі існуючі оборонні системи в світі.

З моменту першої згадки про ЗРК С-500 навколо системи зберігається атмосфера секретності. Російській стороні знадобилося три роки, щоб завершити роботу над цим проєктом. Почати виробництво зенітних ракетних систем планувалося в 2014 році, а передати їх російським збройним силам — у 2021 році.

"Прометей": зброя царя для світового панування

Зенітний ракетний комплекс під назвою "Прометей" (С-500) з'явився з запізненням, так як раніше російська держава повинна була побудувати два заводи для виробництва потрібних деталей. Можна зрозуміти радість оборонного концерну "Алмаз-Антей": система С-500 здатна вражати не тільки ракети середньої дальності, але і ракети в ближньому космосі.

Новини за темою: США хочуть запустити виробництво російської зброї, розробленої ще в СРСР

Тому дивно, що комплекс отримав стару назву "С-500", відкинуту радянською владою в 1968 році. Колись це була мрія радянського держави — створити комплексну систему, яка спеціалізується на боротьбі з ворожою авіацією. Однак Радянський Союз відмовився від цієї ідеї, оскільки розробники проєкту говорили лише про військові зіткнення і здібності збивати літаки, тоді як влада вимагала створити комплекс, здатний також збивати балістичні ракети малої дальності. Після того, як проєкт був відхилений, росіяни почали працювати над створенням зенітної ракетної системи С-300.
Тепер, через понад 50 років, з'явиться нова оборонна система з передовими характеристиками, але зі старою назвою. Передбачається, що вона буде задіяна в парі з комплексами С-400: разом вони замінять свою молодшу сестру С-300, яка буде назавжди знята з виробництва. Новий зенітний ракетний комплекс буде розгорнутий навколо російської столиці, що демонструє тверду впевненість росіян в ефективності свого нового озброєння.

Ця впевненість виникає з низки військових випробувань, в ході яких система довела свою ефективність. У травні 2018 року Росія провела найдовше в історії випробування ракети "земля-повітря", під час якого "Прометею" вдалося вразити ціль на відстані 482 км, що на 78 км більше попереднього рекордного показника.

4 червня 2019 року Міністерство оборони Росії опублікувало відео, на якому система ракет-перехоплювачів вражає ракету класу "земля-повітря" великої дальності. У відео не було згадано назву досліджуваної системи, але згідно широко поширеній думці, це була зенітна ракетна система С-500.

"До нескінченності і більше": все в межах її досяжності

Нова система може збивати будь-який літак або ракету, навіть якщо їхня швидкість перевищує швидкість звуку. Вона здатна виявляти і збивати 10 балістичних ракет одночасно, навіть якщо вони летять зі швидкістю від 18 до 25 тисяч кілометрів на годину. Вона також може вражати цілі на висоті 200 кілометрів. Інші ракетні системи змушені чекати, поки ціль виявиться на набагато меншій висоті. Всі ці характеристики підтримуються радіолокаційними пристроями і системою спостереження з радіусом 3 тисячі кілометрів

Звичайно, неможливо зрозуміти, чи дійсно вищезазначені показники є такими видатними, не порівнявши їх з характеристиками інших подібних зенітних ракетних комплексів. Слід зауважити, що всі ці можливості дозволяють С-500 відстежувати і вражати супутники в космічному просторі. Крім того, система здатна протистояти будь-якій зброї, запущеній з безпілотника, що летить на великій висоті.

Цей потенціал міг би бути марним, якщо б комплекси були розгорнуті в одному місці, оскільки це означало б, що радіус їхньої дії та інші можливості будуть відомі супротивникам, і тоді останні зможуть маневрувати або запускати ракети з точок, що виходять за межі радіусу дії системи. Тому великим сюрпризом стало те, що цей величезний комплекс виявився абсолютно мобільним і його можна швидко розгорнути лише за кілька хвилин, щоб вразити будь-яку ціль, виявлену пристроями раннього попередження.

Новини за темою: АК-47 серед пістолетів, або Як російська розробка набуває культового статусу

Згідно з джерелами в Міноборони Росії, велика частина цих характеристик була випробувана на місцях в суворих умовах в Сирії. Вибір сирійської арени для випробувань був обумовлений тим, що там завжди багато пилу, здатного перешкодити роботі пристроїв реагування. Крім того, за їхніми словами, сирійська територія часто піддається раптовим нападам, і тому вкрай важливо, щоб система радарів продовжувала працювати протягом усього дня.

Дивно, але ці джерела не згадали набагато важливіший фактор при виборі Сирії як поля для випробування російського зброї. Справа зовсім не в курній місцевості, а у присутності на цій території багатьох сторін, що воюють. У сирійському повітряному просторі велика кількість безпілотних літальних апаратів, якими керують сирійські, ізраїльські, американські, турецькі й іранські повітряні сили, а також безпілотники, що належать збройним екстремістським угрупованням. Цей фактор дозволяє випробувати ефективність системи проти кількох цілей одночасно, деякі з яких є ворожими, а інші належать союзникам, що ставить перед зенітним ракетним комплексом набагато складніші завдання.

Може збити F-35 за 4 секунди

Якою б не була справжня причина випробувань російського озброєння в Сирії, результат один — вони пройшли успішно. Цей успіх закономірний, оскільки зенітний ракетний комплекс не просто покладається на радіолокаційні пристрої: на відміну від всіх інших систем протиповітряної оборони, він забезпечується радіолокаційною інформацією, яку може передати будь-яка третя сторона в будь-якому регіоні світу. С-500 може розпізнати загрозу, навіть перебуваючи поза зоною дії своїх радіолокаційних пристроїв.

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п'ятого покоління кращі?

Ця особливість нової системи змушує нас повірити, що С-500 може збити винищувач-невидимку F-35 — гордість американської військової промисловості. Росія заявляла те ж саме про свої попередні системи, але зазнала невдачі, тому що її радіолокаційне обладнання не було здатне виявити літаки-невидимки. Враховуючи оснащення нового комплексу низкою додаткових радіолокаційних пристроїв, цю можливість можна взяти до уваги, хоча подібна задача залишається складною і небезпечною.

Інша перевага нової російської системи полягає в тому, що її можна перевозити на військових кораблях, що означає більшу свободу пересування, а ширший діапазон застосування як зброї стримування в морі говорить про те, що С-500 може знищити наймогутніші американські есмінці. Ці колосальні можливості можна випробувати лише за чотири секунди. Іншими словами, система здатна виявити загрозу, прийняти рішення про спосіб реагування, запустити свої ракети по цілях і знищити їх всього за чотири секунди. Це надзвичайно висока швидкість реагування, порівняно з системою С-400. Остання знищує ціль за 10 секунд.

Зазначені характеристики перетворюють російський комплекс на глобальну загрозу, за якою світ змушений мовчки спостерігати. Якщо одна система буде розгорнута в Калінінграді, це означатиме, що в межах досяжності російського зброї опиниться багато країн НАТО, як і більшість прибалтійських держав. Якщо ж розмістити її в Криму, який на даний час вважається частиною російської території, під загрозою опиняться будь-які збройні сили в Чорному морі.

Розбіжності не заважають збройовим угодам

На додаток до жаху, який нова система наганяє на інші країни, вона принесе російській стороні велику кількість грошей союзників. В останні місяці продажі С-400 збільшилися за рахунок множення балістичних загроз у різних країнах світу. Міркування безпеки роблять комплекс С-500 привабливішим порівняно з усіма іншими системами ППО.

Під впливом російського уряду і його союзників продажі нової системи можуть негативно вплинути на продажі інших оборонних комплексів, особливо американських, які демонструють слабкість і нездатні протистояти гігантським російським зенітним ракетним комплексам. Останні добре зарекомендували себе на ринку озброєнь і довели покупцям, таким як Індія і Туреччина, що є абсолютно надійними системами і заслуговують на всі сплачені за них кошти, на відміну від Patriot і THAAD, випробування яких викликають серйозні сумніви.
Одна російська система може коштувати 500 мільйонів доларів, у той час як ракети Patriot коштують мільярд доларів, а вартість THAAD може досягати 3 мільярдів доларів. Як очікується, ціна нової російської системи буде близька до ціни попередньої версії, незважаючи на величезну різницю у можливостях між ними. Її покупка стане ідеальним вибором для багатьох союзників Росії, і, що найголовніше, це буде приваблива альтернатива для її ворогів і союзників США та Ізраїлю. Так що, можливо, країни, що купили американські ракети Patriot, можуть звернутися за озброєнням до російського ведмедя. Відмовляться вони від американських систем чи ні, в цьому випадку не має значення.

Швидше за все, відмови від американської системи Patriot не відбудеться, і справа не в її ефективності, а дружніх стосунках і взаєморозуміння з наддержавою, якими є Сполучені Штати. Найбільш вірогідний сценарій дій для американських союзників — це таємне рукостискання з російською стороною, будучи в обіймах Вашингтона, адже дуже важко встояти перед спокусою придбати новий зенітний ракетний комплекс.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...