ЗРК С-500 — еволюція недоторканності, або Становлення системи першого покоління космічної оборони

Advance
Advance

Хорватське видання, що спеціалізується на новинах економіки і політики

Російський зенітно-ракетний комплекс С-400 "Тріумф" Олексій Мальгавко/РІА Новини

Свого часу системи С-300 зробили революцію в ППО і досі вони знані як нестримні. Потім з'явилися С-400, передові у всіх сенсах системи, які зібрали найзахопленіші відгуки. А з 2009 року російські інженери працюють над ще потужнішим комплексом С-500, який називають "Прометей".

Про це пише Advance.

С-500 — система, над якою Росія працює, можливо, вже понад півстоліття.

Між США і Туреччиною все ще панують розбіжності через закупівлю російських зенітно-ракетних комплексів С-400 (Вашингтон наполягає на тому, щоб Туреччина не брала їх на озброєння). Тим часом Росія вже давно, багато років, створює щось іще більш потужне і передове…

У свій час системи С-300 зробили революцію в протиповітряній обороні і досі вважаються нестримними, хоча вони застосовуються вже давно — з 1978 року (їх розробили ще в 60-ті в СРСР). Потім з'явилися С-400 (на озброєнні російської армії вони стоять з 2007 року), передові у всіх відношеннях системи, що втілили еволюцію концепції, яка зібрала найзахопленіші відгуки. Але і це ще не все. Ось вже багато років, а точніше з 2009 року, російські інженери працюють над новим, ще більш потужним комплексом. Мова, зрозуміло, про С-500, який називають "Прометей".

В чому С-500 перевершить С-400 і коли очікується його завершення? Система С-500 вже готова і пройшла випробування. Почалося виробництво, однак поки С-500 не надійшли на озброєння російської армії. Це відбудеться в наступному році.

Деякі найважливіші відомості розкрив інженер, який працює над проєктом С-500, Павло Созінов. Він розповів, що поставити комплекси на озброєння російської армії планується вже до 2021 року, а головне "удосконалення" С-500 полягає в тому, що зоною його дії буде не "цей світ", а космос. Тобто система зможе вражати цілі, які знаходяться в декількох сотнях кілометрів над поверхнею Землі — там, де формально вже починається космос.

Звичайно, сам факт того, що С-500 розроблений з таким розрахунком, пророкує, де в майбутньому будуть вестися війни — в космосі. Його головною метою будуть гіперзвукові ракети, які в майбутньому будуть погрожувати і з орбіти.

Головнокомандувач Повітряно-космічними силами РФ Сергій Суровікін заявив, що за своїми технічними характеристиками С-500 є системою "першого покоління космічної оборони". Суровікін також зазначив, що С-500 не має світових аналогів.

В задачі комплексу С-500 "Прометей", відомого під назвою 55Р6М "Тріумфатор-М", входить знищення міжконтинентальних балістичних ракет, проте перш за все він призначений для знищення ракет середньої дальності. Нагадаю, що після виходу США з ДРСМД в минулому році почалася нова гонка озброєнь, і скоро "на сцені" може з'явитися нова зброя середньої дальності.

Я ще раз коротко нагадаю про важливість ДРСМД, який діяв з 1988 року до минулого 2019 року (цікаво, що рішення США вийти з нього приймалося під сильним тиском колишнього радника Трампа з національної безпеки Джона Болтона; і хоча він уже покинув свій пост, ставши ворогом Трампа, не схоже, щоб американський президент збирався обговорювати відновлення ДРСМД). Цей договір забороняв Сполученим Штатам і Росії, а точніше спочатку СРСР, застосовувати ракети середньої дальності. Чому це настільки важливо? Тому що їх дальність становить від тисячі до трьох тисяч кілометрів, тобто їх заборона гарантувала (або хоча б давала надію), що в майбутньому місцем чергового конфлікту не стане знову Європа.

Новини за темою: Що стримує США і Росію від випадкового розв'язання війни?

Після відмови від ДРСМД у США з'явилася можливість самостійно або через НАТО розмістити ракети середньої дальності в Європі. Росіяни відреагують на це дуже гостро, оскільки, з російської точки зору, подібні дії прямо загрожують їхній безпеці, а в зрештою і життю.

У зв'язку з цим можна очікувати, що особлива увага буде приділятися здатності С-500 знищувати ракети середньої дальності, бо саме з ними, а також з космосом Росія пов'язує майбутні загрози.

Комплекс С-500 ще повністю не завершений, але вже проводили його випробування в 2018 і 2019 році. Судячи з даних з відкритих джерел, зараз ведеться фінальна доробка, щоб система надійшла на озброєння армії РФ вже в 2021 році.

Цікаво, що хоча офіційно над С-500 працювали з 2009 року, сама її ідея, ймовірно, з'явилася набагато раніше. Ще в 60-х роках, а точніше в 1968 році, в СРСР велися розробки системи під назвою 500У, і, крім назви, з сучасним С-500 її ріднили схожі характеристики. Вже тоді замислювалися про ураження цілей на великій висоті. У результаті радянська армія відмовилася від проєкту, запросивши зброю, яка зможе знищувати не тільки літаки, але і ракети малої дальності: так з'явився комплекс С-300. Тим не менш, деякі ідеї, пов'язані із С-500, дійсно зародилися ще 50 років тому.

Що ж буде з попередньою версією — С-400? Планується, що С-500 буде "служити" паралельно з системами С-400, які в найближчому майбутньому повинні замінити С-300. Перші зразки С-500 будуть розміщені в найбільш важливих місцях: під Москвою, а потім по всій центральній частині Росії.

У планах також стояло створення модифікації С-500 для російського флоту. Її збиралися встановлювати на нових російських есмінцях типу "Лідер". Проте в квітні цього року Росія відмовилася від будівництва двох нових есмінців типу "Лідер", ймовірно, з економічних причин (будівництво одного обійшлося приблизно в сто мільярдів рублів, тобто близько 1,2 мільярдів євро).

За словами глави російської корпорації "Ростех" (російське державне агентство з розвитку, виробництва й експорту передового технологічного обладнання), виробництво С-500 почалося приблизно рік тому (30 червня 2019 року).

За неофіційними даними, отриманими від джерел, близьких до американських спецслужб, перші випробування С-500 пройшли в травні 2018 року. Тоді була успішно вражена ціль на відстані 482 кілометрів (це на 80 кілометрів більше попереднього рекорду).

Що стосується офіційних цифр, то повідомляється, що дальність С-500 досягає 600 кілометрів. Комплекс зможе виявляти і знищувати одночасно десять балістичних гіперзвукових ракет. Крім простих літаків, система зможе ефективно боротися і з різними типами безпілотних літальних апаратів. Звичайно, особливу увагу викликають "космічні" можливості С-500. За словами виробника, система зможе знищувати навіть низькоорбітальні супутники, а також інші загрози, які виходять з орбіти Землі.

Вдосконалили і швидкість дії комплексу. Повідомляється, що системі С-500 буде потрібно всього чотири секунди або менше для виявлення та ураження цілі. Це більш ніж у два рази перевершує час "реагування" її попередника — комплексу С-400, якому на те саме було потрібно десять секунд.

Чи збираються С-500 експортувати? Можливо. Туреччина, яка закупила російські С-400, вже проявила інтерес до С-500, хоча зрозуміло, що поставки будуть значною мірою залежати від політичної ситуації (не стане сюрпризом, якщо незабаром Туреччина спробує "вирішити проблему" С-400 в обмін на певні американські преференції, такі, як, скажімо, підтримка її зовнішньополітичних планів у Лівії).

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

Росія сьогодні, безсумнівно, є провідною державою в тому, що стосується ракетних і зенітно-ракетних технологій. Як довго це триватиме, покаже час. Але ясно одне: в майбутньому, причому не такому віддаленому, космос стане новим фронтом. На жаль, це не означає, що тоді на Землі запанує мир. Навпаки, все, що "довели" до космосу і що має військові цілі, буде загрожувати життю на Землі.

Антун Роша

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...