Зоряні війни за оволодіння космосом: Місяць стане плацдармом для американської військової стратегії?

Al Arabiya
Al Arabiya

Арабомовний новинний телеканал, що базується в Дубаї, ОАЕ

Екіпаж "Аполлона-17" на Місяці NASA

Космічна гонка не має нічого спільного з установкою прапорів на Місяці. Її стратегічна мета - роздобути величезні багатства, які зроблять можливим створення поселень в Сонячній системі. Саме таким чином сформульована стратегія США щодо освоєння космічного простору. Наскільки близька Америка до досягнення своїх цілей?

Про це пише Al Arabiya.

Представники американської військово-космічної галузі все частіше говорять про нову роль Місяця в захисті активів та інтересів США в космосі.

Як повідомляє сайт Live Science з посиланням на статтю Леонарда Девіда в Profound Space, нова доктрина щодо Місяця і навколомісячного простору заснована на програмі НАСА Artemis з дослідження Місяця і планах американських компаній з дослідження і видобутку місячних ресурсів, таких як водяний лід.

У своїй статті автор книги "Місячний ривок: нова космічна гонка" (Moon Rush: The New Space Race), аналізує думку експертів про доцільність і потенціал розширення військової тактики на нову зону за межами земної кулі, а також включення далекого космосу в доктрину ведення воєн в повітрі, на суші і в морі.

Проблеми та критичні зони

Військовий інтерес США до планети і навколомісячного простору наголосив на недавній доповіді під назвою "стан промислової космічної бази в 2020 році: час діяти для збереження економічного і військового лідерства США в космосі".

Доповідь від липня 2020 року стала результатом онлайн-семінару, в якому взяли участь понад 150 лідерів з уряду, промислового сектору і наукових кіл. Зустріч була організована NewSpace New Mexico, Відділом з оборонних інновацій, дослідницькою лабораторією ВПС (AFRL) і космічними силами США.

Новини за темою: Нові зоряні війни: Америку звинувачують в спробі колонізації космосу через указ Трампа

Згідно з авторами доповіді, Сполучені Штати стикаються з серйозними загрозами. Що стосується навколомісячного простору (Земля-Місяць) і самого Місяця, то тут виникає необхідність в контролі "критичних зон".

"У зв'язку з розширенням космічної діяльності за межі геосинхронної орбіти, перша країна, що створила транспортну інфраструктуру та логістичні можливості для обслуговування геосинхронної орбітіи і навколомісячного простору, буде мати виняткову можливість контролювати навколоземний космічний простір, особливо над точками Лагранжа (точки нульової гравітації в космосі, де зонди можуть "стояти на місці", не споживаючи багато палива та інших ресурсів)", — наголошується в доповіді.

Місячна гонка

Автори згадали ще один важливий момент: ресурси Місяця, особливо водень і кисень, одержувані з льоду, можуть забезпечити паливом космічні кораблі для цивільних, комерційних і національних програм безпеки і тому є ключем до ресурсів астероїдів і Марсу, а також комерційному розвитку космосу в цілому.

Новини за темою: Зоряні війни повертаються: Росія і США вступають у протистояння з підкорення Місяця

У публікації говориться: "Сучасна місячна гонка не має нічого спільного з підняттям прапорів і першими слідами. Її стратегічна мета - роздобути величезні багатства місячних ресурсів, які будуть живити космічну економіку і зроблять можливим створення поселень в Сонячній системі".

Концепція перемоги

Нещодавно управління космічних апаратів AFRL оголосило переможців у конкурсі на визначення наступних льотних експериментів, і один з них — це експеримент з вивчення космічного простору аж до Місяця. Ця виграшна концепція отримала назву Cislunar Highwaу Patrol Sуstem (CHPS).

Девід Бюлер, директор програми космічних кораблів в AFRL, сказав: "Космічна економіка 21 століття виходить за рамки звичайних орбіт до Місяця. Комерційні компанії хочуть видобувати місячні ресурси, а НАСА і агентства інших країн також повертаються на Місяць. Таке зростання активності зажадає більшої обізнаності в даній області, і саме це завдання намагається вирішити компанія CHPS".

Космічна міць

Намрата Госвамі, незалежний аналітик в області космічної політики, зазначила: "Вже почалося переосмислення космосу, щоб обійти ННО (низька навколоземна орбіта) і вийти в навколомісячний простір. Якщо раніше метою було розміщення прапора держави або від імені всього людства, то сьогодні космічний дискурс змінюється".

За словами Госвамі, з точки зору космічної війни, супутник на ННО легко засліпити або знищити, залишаючись непоміченим, тоді як в навколомісячному просторі зробити це буде важче.
"Країни починають усвідомлювати нову перспективу, так як в сучасних умовах ведення війни залежить від космічного командування і систем управління, підтримуваних з ННО", — пояснила Госвамі.

За прогнозами експерта, нарощування космічної потужності за допомогою цивільних, військових і комерційних зусиль вийде за рамки присутності супутників, протисупутникових технологій і Міжнародної космічної станції, і мова піде також про присутність на поверхні Місяця в реальному часі. "Після того, як в найближче десятиліття буде забезпечено постійну присутність в навколомісячному просторі, політичним і військовим керівникам доведеться пояснювати нову реальність, подобається їм це чи ні", — додала Намрата Госвамі.

Космічна культура

"За межами Землі здійснюється і планується безліч заходів, особливо в навколомісячному просторі або на поверхні Місяця, тому для військових цілком логічно приділяти увагу цим зонам", — пояснює Девід Бурбах, професор з питань національної безпеки Військово-Морського коледжу в Ньюпорті.

На його думку, космічні апарати в навколомісячному просторі можуть впливати на багато супутників на низьких навколоземних орбітах або бути пов'язані з військовими операціями на Землі. Так що наявність в цьому просторі більшої кількості космічних апаратів неамериканського походження - це зміна, хоча і невелика.

З організаційної точки зору, основна мета створення нового виду Збройних сил (космічних сил США) полягала в створенні орієнтованої на космос культури, і для нових сил природно бажання робити кроки на новому напрямку і довести, що вони активно виконують свої завдання. Для цього будуть потрібні і нові ресурси.

Як зазначив професор Бурбах, якщо врахувати збільшення активності ряду країн в навколомісячному просторі, не дивно, що космічні сили бажають знати про те, що відбувається в області, що потенційно має відношення до їхньої головної місії.

Джамаль Назі

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...