live

Зміна уряду відлякала інвесторів: Україна може залишитися біля розбитого корита?

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки до Івано-Франківської області з головою облдержадміністрації Денисом Шмигалем, 28 грудня 2019 року president.gov.ua

Зеленський опинився перед вибором: або йти курсом "реальної політики", або будувати нову Україну, привабливу для громадян і для іноземних інвесторів. Судячи зі зниження рейтингу президента, люди втрачають віру в те, що він зробить щось нове для країни. Тому сьогодні на Заході Україну не розглядають як надійний варіант для вкладення коштів.

Про це пише Forbes.

Президентом бути непросто. А якщо твоя країна знаходиться в стані військового конфлікту з Росією та з'являється у неприємних заголовках американських ЗМІ через приватну енергетичну компанію Burisma, то виставляти її в кращому світлі стає ще складніше.

Але таким є президентський обов'язок. Це завдання було покладено на успішного у минулому актора телебачення та продюсера Володимира Зеленського. Від нього чекають, що він не дасть Україні скотитися до рівня держави, що опинилася на межі краху. У минулому році він виграв на виборах, набравши 73% голосів, а зараз його рейтинг становить близько 40%, що не дуже добре.

Прямі іноземні інвестиції скорочуються. Згідно з останніми даними, в 2018 році їх приплив становив 2,4 мільярда доларів, це приблизно на 10% менше, ніж роком раніше. Навіть у Казахстані цей показник вищий. Економічне зростання в 2019 році не виправдало надій.

Боргове навантаження України знизилося з 80% ВВП в 2016 році до нинішніх 52%, інфляція становить близько 4%. Облікова ставка за останні два роки втратила приблизно 700 базисних пунктів і тепер дорівнює 11%. Це вбиває зростання. В України тендітна економіка.

ВВП країни виросло на 0,1% в четвертому кварталі порівняно з 0,6% у третьому. Це найнижчий показник з 2016 року. У минулому році українська економіка зросла на 1,5% — це більше, ніж у її нового противника — Росії, але нижче ринкових прогнозів, які передбачали 2,3%.

Бізнес не демонструє стрімкого підйому.

"Інвестори з нетерпінням чекали, що буде в 2020 році після перемоги Зеленського. Всі вони думали, що цей рік буде стабільним і сприятливим для розширення. Але несподівано багато з них починають сумніватися та відкладати реалізацію планів", — вважає Морган Вільямс (Morgan Williams), генеральний директор Бізнес-ради США-Україна (Вашингтон).

Але є для Зеленського хороша новина — його обрали не для того, щоб забезпечити економічний бум, а для того, щоб покласти кінець війні з Росією та навести порядок в політиці. Інциденти на кшталт скандалу з Burisma досить поширені в Україні. Власники великого бізнесу немов феодали відкривають для себе ніші, і їм потрібно бути в милості у політиків, щоб частина України залишалася в їх руках, — так історично склалося.

Це створює ґрунт для внутрішньополітичних зіткнень і феодальної боротьби між власниками великих компаній, добре відомих на Заході: від Дмитра Фірташа, який управляє власною імперією природного газу і добрив в Україні, перебуваючи в добровільному вигнанні в Європі, до Ігоря Коломойського, який зіткнувся з Петром Порошенком — попередником Зеленського — через націоналізацію ПриватБанку.

Протистояння навколо Burisma та компанії Коломойського "Укрнафта" — напевно, найбільш відомі в США. Однак багато подій з участю української ділової еліти викликають настороженість у іноземних інвесторів.

Два тижні тому Зеленський розпустив свій перший кабінет міністрів, сформований всього півроку тому. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук залишив пост, поступившись їм маловідомому обласному голові Денису Шмигалю. В результаті перестановок свої посади залишили багато високопоставлених членів уряду, були призначені нові міністр фінансів і міністр закордонних справ.

"Це перший уряд, де немає топ-корупції, - заявив Зеленський на випадок, якщо комусь таке могло прийти в голову. — Але не красти — мало. Це уряд нових облич, але осіб — мало. Потрібні нові мізки і нові серця".

"Це самий невідповідний час для перестановок в уряді України. Спалах коронавірусу, спад на світовому ринку, відсутність угоди з МВФ, занепокоєння власників облігацій вторинного ринку, необхідність погашати значний суверенний борг. Пріоритетом уряду має бути забезпечення макроекономічної стабільності… та залучення прямих іноземних інвестицій", — відзначає Енді Хандер, президент Американської торговельної палати в Україні.

Для цього, кажуть спостерігачі, керівництву країни потрібно переконати іноземні фірми, що в країну безпечно вкладати кошти. Одна з найбільших акціонерних компаній України, залізорудна Ferrexpo (FXPO), що котирується на Лондонській фондовій біржі по індексу FTSE 250, виявилася втягнута в судовий розгляд, який сходить до суперництва між її найбільшим акціонером і гендиректором Костянтином Жеваго та експрезидентом України Петром Порошенком. У минулому році він програв Зеленському на виборах (24% голосів проти 73%), а зараз знаходиться під слідством за підозрою в корупції.

Український суд наклав обмеження на продаж швейцарської частини компанії. Ексгенпрокурор Руслан Рябошапка, якого парламент нещодавно відправив у відставку, погрожував оголосити Жеваго в міжнародний розшук через підозру в розтраті коштів кредитної організації, що належала йому раніше.

Український магнат у жовтні добровільно покинув високий пост в Ferrexpo, але це мало на що вплинуло, оскільки його проблеми вже встигли відбитися на компанії. Її акції на лондонській біржі за останні чотири тижні впали на понад 19%, а за останні 12 тижнів зниження склало 55%. Це одна з найкращих компаній України. Серед її акціонерів — BlackRock, Norges Bank, Shroeders PLC і JPMC Assets Management.

Відповідно до джерел, близьких до Ferrexpo, нападки на компанію пов'язані з безпрецедентним рішенням прокурорів, діючих за політичними мотивами, заморозити активи та чинити тиск на Жеваго. Офіційним приводом стала ситуація з банком "Фінанси та кредит", яким володів Жеваго і який трудами Порошенка був визнаний банкрутом в 2015 році.

"Справи багато разів відкладали через неявку прокурорів, а в деяких випадках були відсутні навіть судді — більше семи разів", — написав Михайло Ілляшев, адвокат Жеваго з юридичної фірми "Ільяшев і партнери", у відправленому 15 березня електронному листі. "Це можна розглядати як зумисну спробу перекрити пану Жеваго доступ до правосуддя", — додав він.

"Олігархи володіють усіма великими телеканалами та спонсорують відданих членів українського парламенту, - заявила заступник директора Євразійського центру при Атлантичній раді Мелінда Херінг (Melinda Haring). — Інвестори не дурні. Вони не стануть вливати серйозні суми в Україну, поки та не реформує свої суди".

Жеваго був наймолодшим у світі мільярдером, який добився всього сам. І тепер його чекають відомі своєю непрозорістю українські суди. Він увійшов до списку мільярдерів Forbes в 2007 році разом із засновниками Google Сергієм Бріном і Ларрі Пейджем. У тому ж році він вивів Ferrexpo plc на основний майданчик Лондонської фондової біржі. Зараз Ferrexpo забезпечує пряму та непряму зайнятість 40 тисяч осіб, під керівництвом Жеваго вона реінвестувала в компанію майже 3 мільярди доларів.

Сутички між олігархами — серед яких був і власник кондитерської корпорації "Рошен" Порошенко, відомий в Україні як "шоколадний король", — справа звична. Адміністрації Зеленського доводиться з цим миритися.

Нинішній президент перевершив очікування більшості спостерігачів, поки не настав березень і він не звільнив прем'єр-міністра, більшу частину кабінету і генерального прокурора.

До цього його команда провела ряд важливих, але невеликих реформ, які полегшували ведення бізнесу. Судова реформа не просувалася. Деякі припустили, що ні суди, ні політики не хочуть зрушувати процес з мертвої точки, тому що це ідеальне знаряддя примусу і контролю в країні.

Деякі перетворення заслужили похвалу з боку іноземного бізнесу. Парламент повинен був провести земельну реформу та завершити роботу щодо банківської системи, але неясно, чи прийме Рада відповідні законопроєкти. Якщо парламент не ухвалить законопроєкт про реформування банківського сектора, він може не розраховувати на нову угоду з МВФ.

"До того, як він минулого тижня розправився з урядом, я б поставив Зеленському четвірку з плюсом, — говорить Херінг. — А зараз, вже після розправи, мені складно щось хороше сказати про новий уряд — у нього не вистачає досвіду у виконавчій сфері, у проведенні реформ, не вистачає харизми".

Так, Зеленському потрібно враховувати нинішні реалії. Його перемога в 2019 році була винятковою подією. Тепер же перед ним стоїть вибір: курс "реальної політики" або ж нова Україна, приваблива як для самих громадян, так і для іноземних інвесторів. Судячи зі зниження рейтингу президента, люди втрачають віру в те, що він зробить щось нове для країни.

Тому поки що Україну не розглядають як надійний варіант для вкладення коштів. Зараз, коли світова економіка може зіткнутися з глобальною рецесією, якщо ситуація з коронавірусом затягнеться, Україна може залишитися біля розбитого корита.

Новини за темою: Криза, спровокована коронавірусом: Кому це вигідно?

Сьогодні, коли світ стикнувся з новими викликами, коли сильні західні економіки випробовуються на міцність, уряд і президент України повинні переконати міжнародні фінансові інститути та інвесторів у тому, що їх дії, їх ставлення до західного капіталу не буде нагадувати ситуацію з Майклом Калве в Росії. Напади на американського інвестора в цій країні поза сумнівом налякали Уолл-стріт і нью-йоркські фонди прямих інвестицій.

Першим кроком на шляху до нового життя України може стати позбавлення від відгомонів старих сутичок, в яких брала участь адміністрація Порошенка. Саме для цього і обрали Зеленського.

Кеннет Рапоза

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...