Новини » Світ Читать эту новость на русском

Зіткнення ближче, ніж здається: 50 найнебезпечніших об'єктів, що перебувають на навколоземній орбіті

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Супутники і космічне сміття на орбіті Землі CC0 / Public Domain, European Space Agency

У навколоземному просторі накопичилося так багато небезпечних об'єктів, що низка наукових колективів з усього світу написала тривожну доповідь на цю тему. Космос треба чистити, адже там 165 тисяч небезпечних об'єктів, причому 150 тисяч з них не відслідковують.

Про це пише Forbes.

Група експертів склала список найнебезпечніших фрагментів космічного сміття, розташованих сьогодні на низькій навколоземній орбіті. Вони відзначають, що потрібно якомога швидше видалити їх звідти, поки не сталася катастрофа.

11 окремих колективів з таких країн, як США, Росія, Китай, Японія, а також з Європи проаналізували тисячі великих космічних уламків, що обертаються в даний час навколо Землі, і склали доповідь, яка буде представлена в жовтні на Міжнародному конгресі астронавтики.

Мета цієї роботи полягала в тому, щоб спільно вирішити, які об'єкти можуть утворити найбільшу кількість космічного сміття в разі зіткнення. Вчені склали класифікацію цих об'єктів за ступенем ймовірності їх зіткнення з іншими об'єктами, а також за масою, висотою і деякими іншими показниками.

Кожна група провела власну оцінку, щоб визначити найбільш небезпечні об'єкти, після чого їх списки були зведені до загального переліку з 50 об'єктів.

"Такого раніше ніколи не було. 11 різних команд з 13 країн і організацій домовилися про те, які об'єкти найбільш небезпечні", — сказав провідний автор доповіді Даррен Макнайт (Darren McKnight) з американської фірми "Сенторі" (Centauri).

Новини за темою: Отримано нові докази занесення життя з космосу

Вчені сподіваються, що піднята ними тривога з приводу таких об'єктів змусить уряд і авіакосмічну галузь діяти, почавши роботу з ліквідації космічного сміття. До нього сьогодні належать 3 000 супутників, що вичерпали свій ресурс і вийшли з ладу, 15 000 невеликих фрагментів, які можна відстежити, і 150 000 смертоносних невідстежуваних космічних уламків. Це сміття становить серйозну небезпеку для супутників як зараз, так і в майбутньому.

До перших 20 об'єктів зі списку належать великі ракетні прискорювачі, запущені в космос Радянським Союзом і Росією (у переліку їх називають СНД — Співдружність Незалежних Держав) в період з 1987 по 2007 роки. Кожен такий прискорювач (позначення в списку SL-16 R/B) важить 9 000 кілограмів, а висота їхні орбіти перевищує 800 кілометрів. У разі зіткнення двох таких прискорювачів відбудеться катастрофа, бо кількість сміття буде величезною.

"Якщо зіткнуться два 9-тонних об'єкти, кількість сміття на низькій навколоземній орбіті миттєво подвоїться, - говорить Макнайт. - З'явиться 15 000 відстежуваних об'єктів. Це буде найсерйозніша подія з усіх можливих. І шансів на таке зіткнення щороку не один на мільйон, а один на тисячу".

Ці ракетні двигуни літають в космосі разом групами, тобто вони зберігають одну і ту ж орбітальну траєкторію відносно один одного. "Такі скупчення формуються десятиліттями - говорить Макнайт. - Ризик існує цілий рік. І з кожним роком сукупна ймовірність зіткнення зростає".

У список також включили кілька супутників, найнебезпечнішим з яких вважається запущений в 2002 році Європейським космічним агентством і нині не діючий супутник ENVISAT. Він важить 7 800 кілограмів, а висота його орбіти становить 765 кілометрів. Серйозну небезпеку також становить виведений на орбіту в 2001 році російський супутник "Метеор 3М" і запущені в 1996 і 2002 року японські супутники ADEOS I і ADEOS II.

Решта списку майже цілком складається з російських ракетних прискорювачів і супутників, а також з двох японських ракетних прискорювачів, одного китайського і одного французького. В цілому 43 об'єкти з переліку - російського походження, і в це число входять 35 ракетних прискорювачів і вісім супутників.

Мета підготовленої доповіді - показати, які об'єкти слід ліквідувати в першу чергу, щоб очистити навколоземну орбіту від космічного сміття. В останні роки висунуто кілька пропозицій про те, як це зробити. Зокрема, є проєкт японської компанії "Астроскейл" (Astroscalе) і британський проєкт "Видалити сміття" (RemoveDEBRIS), які передбачають захоплення таких об'єктів і їх буксирування у верхні шари атмосфери.

Разом з тим, в доповіді наголошується, що 37 об'єктів з 50 за списком мають масу понад 2 000 кілограмів. Перш за все, це великі російські ракетні прискорювачі, залишені на навколоземній орбіті. Щоб вирішити цю проблему, доведеться придумати способи для запобігання зіткненням, не намагаючись прибрати ці об'єкти з орбіти, оскільки їх повернення в щільні шари атмосфери становить серйозну небезпеку.

"Своєчасне запобігання зіткненням (скажімо, за рахунок застосування хмар газу, що змінюють траєкторію об'єктів), довготривалі рішення щодо зниження небезпеки сміття і нанобуксири - це три різні підходи, - говорить Макнайт. - Ідея полягає в наступному. Побачивши, що об'єкти небезпечно зближуються, треба злегка підштовхнути один з них, щоб уникнути зіткнення".

ООН розробила для компаній і країн необов'язкові для виконання інструкції з ліквідації їхнього космічного сміття протягом 25 років. Однак ніхто ці інструкції не виконує. Багато хто хоче, щоб уряди чинили більш рішучі дії з очищення орбіти від космічного сміття. Тільки так можна забезпечити майбутнім поколінням такий же доступ до космічного простору, який ми маємо сьогодні.

Макнайт з колегами сподівається, що їхня доповідь допоможе людям усвідомити ті величезні небезпеки, які представляє орбітальне сміття, і зрозуміти, що цю проблему потрібно терміново вирішувати. Зараз більшість людей згадують фільм "Гравітація", де показаний синдром Кесслера, як називають ланцюгову реакцію зіткнень космічних уламків. Однак такий сценарій буде можливий тільки через кілька століть.

"У найближчі 10 років нас буде турбувати аж ніяк не синдром Кесслера, - говорить Макнайт, - а та обставина, що працездатні супутники не зможуть надійно функціонувати через велику кількість смертоносних і невідстежуваних уламків. Це позначиться на глобальній економіці, на зв'язку, на дистанційному зондуванні, на боротьбі зі стихійними лихами і аваріями, а також на фінансових операціях".

"Такий розвиток подій не настільки ефектний і яскравий, як "Гравітація", але він більш ймовірний і наслідки для людей будуть більш значущі".

Джонатан О'Каллаган

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...