Життя за законами джунглів: Чому українці гинуть на дорогах та чи допоможе система автофіксації порушень

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

В Україні є дві жахливі цифри: кількість громадян, що гинуть на дорогах і кількість громадян, кожен рік потопаючих у водоймах 112.ua

Початок роботи системи автоматичної фіксації порушень – це величезний крок вперед. Не для людства, цивілізована частина якого вже там, а для українців, які і в цій галузі безнадійно відстали. Але чи допоможе це побороти смертність на українських дорогах?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Літо. Посадки закінчилися. Включилися камери на дорогах.

Це був би величезний і рішучий крок вперед, якщо б запрацювала повноцінна сітка камер. Поки що, на жаль, це щось близько 50 камер які будуть фіксувати тільки перевищення швидкості. І коли міста покриють повноцінними камерами, коли на всіх важливих точках будуть стояти камери, які фіксують всі порушення, залишається тільки гадати. Як і залишається гадати, що стримувало запровадження камер так довго. Жодних розумних пояснень цьому в природі немає. Але добре, що почали.

В Україні є дві страхітливі цифри. Це кількість громадян, які гинуть на дорогах і кількість громадян, що кожного року потопають у водоймах. І та, і та цифра – жахливо величезна. Але якщо потопаючих ми можемо цинічно списати на природний відбір, в кінці кінців 99% з них – це чемпіони світу з плавання "по п'яні", і вони самі собі тонуть і самі собі винні, то от на дорогах гинуть не тільки ті, хто винен у тому, що сталося. А дуже часто ті, хто взагалі ні до чого. І стали жертвою чужої злої волі. Чужого бажання порушити правила. Чужої дурості.

Чому так відбувається? Стандартне для України неслідування правилам. Порушення правил. Відсутність верховенства права. Коли немає покарання за порушення. І люди творять, що хочуть. При цьому, ці ж люди, потрапляючи в Європу, водять за всіма правилами як зайчики. Тому що там є покарання за порушення. А у нас немає. У підсумку спокуса занадто велика. І в результаті страждають всі. Тому що правила придумали не з чиєїсь примхи. А правила, верховенства права, необхідно для того, щоб система працювала ефективно. І безпечно.

Новини за темою: Любителям швидкості присвячується: Що слід знати про запуск системи автофіксації порушень ПДР

Що відбувається в економіці, де немає верховенства права? Де не працюють правила? Туди не йдуть інвестори. Тому що жити за законами джунглів подобається тільки деяким мешканцям джунглів. І економіка залишається бідною і відсталою.

Що відбувається на дорозі, де ніхто не дотримується правил? Програють усі. Хтось гине, хоча міг залишитися живим. Хтось ламає своє життя. А хтось просто запізнюється додому на футбольний матч. Програють усі. Виграють одиниці. Уявіть собі, що ви їдете в Київ із Одеси. Тягнучка. Повертається пів міста. І тут хтось починає обганяти по узбіччю. Їх стає багато. А потім всі вони починають вклинювати назад. Як результат – корок. І всі разом ми приїдемо пізніше. Хоча хтось, хто вирішив, що він самий розумний, приїде швидше, ніж приїхав би. Але за ним тягнуться 100500 найрозумніших. І багато з них не тільки затримують всіх інших, але й самі приїхали набагато раніше, якби всі їхали за правилами. А в цілому, в середньому, всі приїдуть додому набагато пізніше.

Так працює суспільство, в якому не працюють правила. Програє більшість, виграють одиниці. Якщо виживають. І для того, щоб всім було краще, необхідно змусити людей дотримуватися правил. Тому що недотримання правил - це заразне. І йому піддаються навіть ті, хто міг би дотримуватись правил, будь це традицією в суспільстві. Або на дорозі. А правила виконують тільки тоді, коли відчувають невідворотність покарання за їх порушення. Невідворотність покарання – це автоматичне покарання за порушення правил. Перевищив швидкість – отримуй штраф. Проїхав на червоне світло - отримуй лист щастя. Виїхав на перехрестя після сигналу світлофора і заблокував проїзд – отримуй штраф. Без людського фактора. І без пощади. І ми б тоді побачили, як зменшилися б корки на дорогах. Багато з яких є просто результат відсутності правил, а вірніше їх ігнорування.

Це потрібно не для того, щоб наповнювати бюджет. Це потрібно для того, щоб перестали порушувати. Тому що тільки так до людей доходить. Фінансовий стимул – найкращий стимул для всього. Така вже людська природа.

Чи можуть українці бути законослухняними без покарання? Ні. Як і інші народи світу. Без покарання всі дуже швидко деградують. Така вже людська природа.

І дуже хочеться, щоб камери були ефективніше за посадки. Щоб не запустили систему для галочки і забули. А-ля у нас вже є камери на дорогах. А щоб це був тільки перший крок і щоб через місяці ми побачили тисячі камер в українських містах і на українських трасах. І тоді ми дуже швидко побачимо результат у статистиці. І збережемо життя. І збережемо наш час у заторах.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...