Здешевлення провідної валюти світу: Що потрібно знати бізнесу, коли падає долар

Prospect
Prospect

Англійський щомісячний журнал про політику, економіку, соціальні проблеми, історію, філософію, психологію та культуру

Той факт, що долару вдавалося зберігати за собою такий високий статус протягом такого тривалого періоду часу, — це історична аномалія, особливо в контексті зростання могутності Пекіна whatismoney.ru

Валюта країни дешевшає - значить, товари цієї країни стають доступнішими, а економіка зростає? Тільки на перший погляд. Насправді включаються безліч фінансових факторів. Що відбувається, коли долар падає щодо інших валют?

Про це пише Prospect.

Будь-який стійкий курс провідної світової валюти позначається на вашій стратегії.

Америка вже втратила економічну перевагу, яку мала над усіма країнами світу після Другої світової війни. Проте за нею залишається провідна світова валюта. Більше 60% офіційних валютних резервів світу припадає на долар. Його широко використовують у світовій торгівлі, особливо під час продажу таких товарів, як нафта, а також є предметом любові позичальників за межами США, яким раптом потрібно залучити кошти в іноземній валюті. Будь-яка довготривала тенденція зростання або падіння світової валюти позначається на інвестиційних стратегіях.

У важкі часи долар зазвичай зміцнюється, оскільки інвестори шукають притулку. Це сталося восени 2008 року, коли світова фінансова криза досягла свого апогею. І знову повторилося цієї весни, коли ринки запанікували через загрозу економічного збитку від пандемії.

Новини за темою: Крихке майбутнє долара у постпандемічному світі

Але березневий стрибок долара виявився настільки ж недовговічним і несистемним, як стрибки і вихиляси березневого зайця, особливо в порівнянні з валютами інших розвинених країн — наприклад, в порівнянні з євро і фунтом. Після цього піку він пішов по низхідній, втративши до початку осені приблизно одну десяту. (Крім того, долар за той же період здав позиції по відношенню до валют країн з економікою, що розвивається. Але при цьому, за важливим винятком у вигляді китайського юаня, на початку вересня долар все одно був вищим, ніж на початку 2020 року, але нижчим в порівнянні з розвиненими торговими партнерами.)

На перший погляд, падіння долара має стимулювати економіку США, роблячи її експорт конкурентоспроможнішим і прибутковішим. І, навпаки, країни, чия валюта стосовно долара зміцнюється, повинні б постраждати. Але на практиці загальне пом'якшення фінансових умов по всьому світу, що супроводжує ослаблення долара, зазвичай переважує прямі економічні наслідки від здешевлення американської валюти. Як сказав Клаудіо Боріо (Claudio Borio) з Банку міжнародних розрахунків (BIS), швейцарського посередника між центральними банками, в минулорічній лекції: "ослаблення долара збігається з підйомами в світовому фінансовому циклі".

Такий підйом, а він відбувається найчастіше в розвинених економіках, зазвичай починається з пом'якшення грошово-кредитної політики центрального банку США. Цієї весни Федеральна резервна система (ФРС) провела саме таке велике пом'якшення, зрізавши короткострокові процентні ставки і скупивши облігації, щоб знизити прибутковість в довгостроковій перспективі. Це зробило американські ринки менш привабливими для капіталовкладень інвесторів і призвело до падіння курсу долара. Цього літа ФРС зробила ще один важливий крок - змінила фіксований цільовий показник інфляції в 2%, зробивши замість цього ті ж 2% усередненим цільовим показником за невизначено довгий період. Враховуючи, як висловився голова ФРС Джером Пауелл (Jerome Powell), "стійкий невихід на цільові інфляційні показники", це стало сигналом для всього світу, що грошово-кредитна політика США буде залишатися м'якою ще довго.

Куди б не рушила ФРС, за нею підуть і інші центральні банки - особливо якщо вони намагаються відновити конкурентоспроможність своєї промисловості, стримуючи зростання своїх валют по відношенню до долара. Чим нижче падав долар, тим потужніше посилювався тиск на користь ще більшого пом'якшення - особливо з боку Європейського центрального банку (ЄЦБ), який звик покладатися на дешеву валюту для підтримки єврозони. Ще слабкий долар сприяє, за висловом Банку міжнародних розрахунків, розширенню "фінансового каналу обмінного курсу": компаніям за межами США легше обслуговувати свої борги в доларах і набирати побільше позик.

Якщо тенденція до ослаблення долара збережеться, то взаємозв'язок з підйомом світового фінансового циклу стане ще одним аргументом на користь придбання більш ризикованих активів, особливо акцій. Хоча цієї осені фунт стерлінгів знову ослаб на тлі нової напруженості між Великою Британією і ЄС, є вагомі підстави направити свої гроші в міжнародні фонди. Такі фонди зазвичай працюють з розвиненими економіками за межами Великої Британії. Їхні фондові ринки повинні виграти від загального ослаблення фінансових умов, пропонуючи інвесторам більш стабільне політичне середовище.

Пол Воллес

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...