Зброя майбутнього: Роботи-вбивці Пентагону і секретні розробки Китаю

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

Промислові роботи на міжнародній виставці роботів IREX в Токіо РІА Новини, Ксенія Нака

У статті йдеться про успіхи DARPA і SASTIND — державних відомств США і Китаю, що займаються розробкою новітніх технологій, що "гарантують арміям цих країн якісну перевагу".

Про це пише Sasapost.

Сполучені Штати і Китай займають перше і третє місця в списку наймогутніших армій у світі. Ці країни конкурують в галузі науки і високих технологій, що дозволяє їм озброювати свої армії новітньою зброєю і технікою різного призначення.

Так, американська влада заснувала Управління перспективних дослідницьких проєктів в галузі оборони (DARPA), а китайське керівництво — Державне управління оборонної науки, техніки і промисловості (SASTIND). Відомства займаються розробкою новітніх технологій, що гарантують арміям якісну перевагу.

DARPA і історія винаходу Інтернету

У 1943 році британський вчений Дональд Девіс отримав ступінь бакалавра фізики в Імперському коледжі в Лондоні, а в 1947 році — ступінь бакалавра математики, після чого влаштувався на роботу в Національну фізичну лабораторію, де Девісу вдалося створити високоефективний метод зв'язку між комп'ютерами — пакетну передачу інформації. Цей метод передбачає, що дані діляться на окремі блоки, які легко передаються в електронному вигляді між віддаленими комп'ютерами.

В результаті наприкінці 1960-х троє вчених впровадили пакетну передачу в міжкомп'ютерну мережу Управління перспективних дослідницьких проєктів (входить до Міністерства оборони США), створивши мережу ARPANET.

Мережа пов'язувала один з одним комп'ютери науково-дослідних установ, що фінансуються Пентагоном, за допомогою телефонних ліній. Хоча цілі ARPA завжди були більше науковими, ніж військовими, мережу використовували військові лідери, в розпал холодної війни шукали систему комп'ютерної комунікації за відсутності центрального оперативного штабу або бази, яка могла бути атакована і знищена противником.

Новини за темою: Топдесять нових технологій, які здатні змінити світ і зруйнувати статус-кво

Таким чином Інтернет, який ми знаємо сьогодні, був створений в одному з дослідницьких відомств Міністерства оборони США.

У 1958 році на тлі гонки озброєнь з Радянським Союзом і конкуренції в космосі Міністр оборони США Ніл Макелрой видав директиву про створення Управління перспективних дослідницьких проєктів. Основна увага приділялася трьом областям досліджень: космічні технології, протиракетна оборона і тверде паливо.

У 1972 році ARPA було перейменовано в DARPA (Defence Advanced Research Project Agency), яке працює з новаторами всередині і поза урядом і взяло на себе зобов'язання зробити Сполучені Штати Америки "ініціатором, а не жертвою стратегічних технологічних сюрпризів".

DARPA перетворило світ наукової фантастики та революційних концепцій на справжні технічні можливості. Це не тільки змінні правила гри винаходу і військові технології, включаючи високоточну зброю і стелс-технології, а й сучасні мирні технології, такі як Інтернет, автоматичні системи розпізнавання голосу і навігаційні системи (GPS), які були впроваджені в незліченну безліч доступних всім сьогодні пристроїв.

Майбутнє очима DARPA

Під час війни у В'єтнамі в період між 1955 і 1975 роками DARPA працювала над безліччю проєктів, наслідком чого стало створення великої кількості популярної сьогодні зброї, включаючи літаки-невидимки, прилади нічного бачення, бомби з лазерним наведенням, різні датчики і безпілотники.

Зокрема, DARPA створила датчик, який сьогодні використовується в iPhone. Спочатку його розмір становив три фути. Його встановили в джунглях В'єтнаму, щоб передавати отриману інформацію літаку, що летить над ними. Останній, у свою чергу, передавав цю інформацію в центр управління в Таїланді, де знаходилися гігантські комп'ютери, що аналізували ці дані з метою виявлення закономірностей в активності партизанів В'єтконга у В'єтнамі.
Ніхто не припускав, що подібне буде можливо в 1960 році, але DARPA зробило це. Його досягненням в галузі виробництва датчиків згодом знайшлося безліч застосувань.

Що стосується дронів, тоді вони ще не були оснащені зброєю і були очима американської армії США, подібно сучасним літакам-шпигунам. Зазвичай дронами керувала людина на близькій відстані, перебуваючи в джипі. Він мав знаходитися недалеко від лінії фронту, що вважалося дуже небезпечним.

Однак після закінчення війни у В'єтнамі співробітники DARPA почали замислюватися про озброєння дронів і виконанні ними не тільки розвідувальних завдань, а й наступальних операцій. Крім того, стояла мета зробити можливим управління безпілотниками з великої відстані, щоб не наражати на небезпеку життя американських військових. Вона була досягнута за два десятиліття між війною у В'єтнамі і війною в Перській затоці.

Згідно з планом DARPA до 2038 року, Пентагон йде в напрямку механізованої війни, прагнучи створити роботів-вбивць, здатних плавати, повзати, бігати і літати на великій швидкості. Це турбує нинішніх операторів безпілотників, оскільки вони довіряють своїм літальним апаратам, незважаючи на скоєні ними помилки. На думку інших, застосування таких систем аморально.

DARPA отримує від Конгресу фінансування розміром 3 мільярди доларів на рік, і це згідно з заявленими даними. Хоча протягом десятиліть діяльність агентства була високо засекреченою, тепер вона висвітлюється в ЗМІ таким чином, щоб створити у аудиторії певний імідж. Наприклад, ЗМІ акцентують увагу на тому, що DARPA шукає ліки від хвороби Альцгеймера або хоче використовувати роботів для благодійності та служіння суспільству. Незважаючи на це, як було заявлено Конгресу США, з 1958 року місія DARPA полягає у створенні зброї майбутнього.

Новини за темою: Хто буде працювати в майбутньому: Роботи чи люди?

"Чи мають епідемії антропогенну чи іншу природу, я вважаю їх реальною загрозою. Ми концентруємося на методах біосенсорної терапії всіх видів", - Стівен Уокер, директор DARPA.

Вже кілька років DARPA працює над низкою проєктів майбутнього, включаючи генну інженерію та виробництво вакцин. На розробку вакцини і її схвалення в Сполучених Штатах йде не менше 18 місяців, а DARPA хоче скоротити цей термін до 60 днів.

У ЗМІ з'явилися повідомлення, що китайський дослідник використовує технології CRISPR. Ці технології дозволяють редагувати геноми живих істот шляхом простого видалення послідовних ділянок їхньої ДНК. Так з'явилися двоє дітей, що володіють імунітетом до ВІЛ. Все це викликає побоювання щодо морального аспекту використання таких технологій і можливості їх застосування як зброї.

Як зазначає Уокер, DARPA запустила програму щоб вивчити роботу CRISPR і мати можливість зупиняти модифікації, якщо щось виходить з-під контролю або використовується з неетичною метою, "оскільки технології можуть використовуватися як на благо, так і на зло".

Що стосується інших областей, DARPA запустило програму боротьби з фейковими новинними повідомленнями, розробивши інструменти, що дозволяють визначити, чи були підроблені ті чи інші зображення і відеозаписи, що допоможе аналітику точно визначити факт внесення змін в дані.

У 2016 році фейкові новини стали центральною темою президентських виборів. Оглядачі ЗМІ вкрай стурбовані поширенням підроблених зображень і відеозаписів.

В галузі штучного інтелекту (одна з найважливіших сфер глобального протистояння між Сполученими Штатами і Китаєм), як стверджує Уокер, машинам потрібно багато даних, щоб зробити штучний інтелект можливим.

Китай використовує дані про своїх громадян, в той час як Сполучені Штати обмежені в цьому питанні суворими законами про недоторканність приватного життя. Крім того, американські військові мають не так багато даних, на відміну від комерційного сектора, щодо того, що відбувається в житті цивільного населення. За словами глави агентства, це дає Пекіну перевагу в короткостроковій перспективі. Чи можна створити роботів, використовуючи меншу кількість інформації? Щоб відповісти на це питання, DARPA працює над створенням штучного інтелекту, що не вимагає збору великої кількості даних.

SASTIND - цивільно-військовий гібрид, що відповідає за Китайські інновації

Китай є найбільшою країною в світі за чисельністю населення і другий за площею території. Він також має найбільшу армію в світі і являє собою другу за величиною економіку. Згідно з прогнозами, до 2030 року країна перевершить американців і стане першою економікою в світі. Основа китайської могутності - це величезні людські ресурси, які дозволяють країні досягати величезних успіхів не тільки в економічній, соціальній, політичній, а й військовій і розвідувальній областях. Рушійною силою цих досягнень є конкуренція зі Сполученими Штатами у сфері військових технологій.

Підйом Китаю пов'язаний з імпортом передових технологій з Америки і Європи і локалізацією їх на своїй території. Ціна на них знизилася, а якість підвищилася, що допомогло створити всі умови для отримання патентів в області передових технологій.

Історія почалася, коли Державне управління оборонної науки, техніки і промисловості (SASTIND) курирувало "сім синів національної оборони КНР" — групу провідних китайських університетів, що працюють над розвитком військової промисловості країни.

Завдяки "семи синам" щорічно 10 тисяч випускників приєднуються до сектору оборонних досліджень, контрольованого SASTIND. Він займається розробкою і виробництвом літаків, ракет, військових кораблів, Електронної зброї і високих технологій, на що витрачено 13,79 мільярдів ієн (ми не змогли отримати цифру в доларах або юанях) в 2016 році.

Конкуренція між Сполученими Штатами і Китаєм, особливо в галузі військових технологій, сприяла злиттю цивільних і військових установ, а саме університетів і військових агентств. Тепер це не тільки "сім синів" - число угод, підписаних SASTIND і аналогічними відомствами з університетами, досягло 101 з 1999 року. 57 угод було підписано в період з 2015 по 2019 роки.

До 2009 року SASTIND створило 74 відомства, що спеціалізуються на військових технологіях. Хоча важко знайти детальну інформацію про напрямки їхньої роботи, в 2018 році одна з установ повідомила, що очікує отримати близько 7 мільйонів ієн для розвитку своїх оборонних проєктів.
SASTIND відповідає не тільки за розвиток китайської військової промисловості і досягнення лідерських позицій в даній області, але і за координацію і співпрацю з іншими країнами і міжнародними організаціями в галузі ядерної енергетики і космічної діяльності. Більш того, SASTIND відіграє ключову роль в організації китайського експорту матеріалів військового призначення, включаючи ядерні матеріали і передові системи озброєнь.

Як стверджує Рендалл Шрівер, помічник Міністра оборони США з питань безпеки в Тихоокеанському регіоні, Китай часто використовує тактику, яка перешкоджає виникненню збройних конфліктів, для досягнення своєї мети по перетворенню на "Глобальну армію до 2049 року". Хоча Військова модернізація Китаю два десятиліття тому мала великий вплив на ракетний і космічний сектори, Міністерство оборони США підтверджує, що Китай все ще використовує шпигунство, щоб красти новітні військові технології.

У доповіді, опублікованій Пентагоном для Конгресу, робиться наступний висновок:"Китай використовує різні методи для придбання зарубіжних військових технологій, в тому числі цільові прямі іноземні інвестиції, кібер-крадіжки, доступу громадян Китаю до цих технологій, а також зломи комп'ютерів та інші незаконні методи".

Китай зберігає більшу частину своїх розробок у військовій галузі в секреті, проводячи свої дослідження в підземних комплексах далеко від сторонніх очей і всюдисущих супутників. Також він збирається ввести в експлуатацію низку передових систем озброєння. Згідно з оцінками розвідувального управління Міністерства оборони США, в якихось секторах він вже перевершив своїх конкурентів.

У доповіді розвідувального управління Пентагону говориться, що за останні роки Пекін зробив серйозні кроки у військовій області, частково завдяки внутрішнім законам, які змушують іноземних партнерів розголошувати технічні секрети в обмін на доступ до Великого китайського ринку. Згідно з документом, зростаюча військова міць Китаю означає, що він володіє передовими можливостями в повітрі, морі, космосі і кіберпросторі, і це дозволить країні нав'язати свою волю в регіоні.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...