Заряд Ахметова: Чому "вимикають" українські АЕС і що буде з тарифами на електроенергію

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Фото з відкритих джерел

Що відбувається на ринку електроенергії, під кого його ділять і як це позначиться на платіжках для людей і бізнесу?

Про це пише СТРАНА.uа

На українському енергоринку затівається великий переділ.

Кілька енергоблоків атомних станцій (а саме АЕС дають найдешевшу електроенергію) ставлять на "стоп". Всього планується вивести в резерв три енергоблоки — №2 і №6 на Запорізькій атомній електростанції та №3 на Рівненській АЕС. Ще кілька блоків (на Запорізькій, Рівненській, Південно-Українській, Хмельницькій електростанціях) будуть працювати на знижених потужностях. 

Графік прописаний в листі "Енергоатому" до "Укренерго", який оприлюднив у своєму Telegram-каналі екснардеп Сергій Лещенко. Він пише, що за рахунок зменшення частки атома підвищаться теплова  і зелена генерація. І в одній, і в іншій велика частка компаній Ріната Ахметова. Під якого нібито вся ця схема і затівається.

"Величезний скандал назріває в українській енергетиці. Нова в. о. міністра енергетики Ольга Буславець запропонувала вирішити всі проблеми галузі шляхом зупинки блоків атомних електростанцій. 

Для цього пішла рознарядка державного "Енергоатому" про повну зупинку трьох (!) блоків потужністю 3000 МВт і зменшення виробництва ще на 5 блоках. Це еквівалент зупинки всієї Рівненської АЕС або половини Запорізької АЕС.

"Навіщо?" - запитаєте ви. Зупинка атомних блоків призведе до того, що не треба зупиняти сонячні станції Ахметова, які працюють на високому "зеленому" тарифі. І також додаткову частку ринку отримають вугільні станції... правильно, теж Ахметова", — стверджує Лещенко. 

В "Енергоатомі" "Стране" розповіли — фактично потужності атомної генерації "схуднуть" чи не наполовину.

"Як виявилося, державі не потрібна дешева атомна електроенергія по 57 копійок за кіловат. Блоки АЕС зупинять, але будуть викуповувати "зелену" електроенергію по 5 гривень за кіловат. Середній по ринку тариф відразу підскочить  - зараз він тримається на рівні 1,3 гривні за кіловат тільки за рахунок того, що в загальний котел "підмішується" дешева електроенергія з АЕС. Повернуться і віялові відключення", — попередив представник компанії, голова профспілки "Енергоатому" Олексій Лич.

У той же час аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук каже, що ринок змінюється з об'єктивних причин, зокрема, через різке скорочення споживання електроенергії на тлі карантину та спаду у промисловості. 

"Зараз проявляються всі ті проблеми, з якими ринок електроенергії спішно запускали в минулому році. І якщо їх не вирішити  - буде катастрофа. Українська енергосистема просто "розвалиться", — вважає керівник спеціальних проєктів НТЦ "Псіхея" Геннадій Рябцев.

"Страна" розбиралася, що відбувається на ринку електроенергії, під кого його ділять і як це позначиться на платіжках для людей і бізнесу.

Схема для Ахметова?

Як пише у своєму Telegram-каналі Сергій Лещенко, очевидно — схема на користь Ахметова. Нібито готується така собі багатоходівка: спочатку теплова і зелена генерації отримають додатковий прибуток за рахунок зменшення частки атома, а потім держава буде змушена рятувати "Енергоатом", який такі ігри можуть поставити на грань банкрутства.

"Державі такі рішення коштують мільярдних збитків, а "Енергоатом" стане фактично банкрутом. Але, щоб врятувати державний "Енергоатом", депутати можуть проголосувати спеціальний закон, яким виділять 10 млрд грн допомоги "Енергоатому" у вигляді облігацій внутрішнього державного боргу (ОВДП). 

Схема двоходова: "Енергоатом" рятує ДТЕК, а держава вже рятує "Енергоатом". Таким чином ДТЕК Ахметова отримує допомогу від держави, але уникає долі ПриватБанку, тобто націоналізації.

Зупинка двох атомних блоків запланована на 10 травня. Після таких ініціатив в. о. міністра енергетики Буславець практично втратила шанси бути затвердженою в парламенті. Тим більше, проти такої масштабної зупинки АЕС виступає глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус (він вважається людиною Коломойського і активно виступає проти Ахметова, зокрема, жорстко критикував схему "Роттердам плюс". - Ред.). Також питання справедливості, якою ціною відбувається порятунок Ахметова, набирає резонанс у посольствах західних країн. Ми будемо вас інформувати про ситуацію в галузі. Не перемикайтеся!" — написав Лещенко.

Деякі експерти відразу ж побачили в цьому викритті війну лобістів і слід Коломойського. "Лещенко, на відміну від того ж Геруса, постійно енергетичну тему не веде, але включається періодично. Якщо потрібно посилити позиції "проти Ахметова", — говорить аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук. 

Тут варто пояснити: Коломойському потрібна дешева електроенергія для феросплавних заводів, але він отримує її не від атомних станцій, а на "Центренерго" за своїми схемами, а також, донедавна, з Росії. Але він завжди реагує на енергетичні "підступи" Ахметова, що, втім, взаємно. 

Як вже писала "Страна", Ахметову останнім часом вдалося серйозно зміцнити свої відносини з владою. І добитися прийняття потрібних йому рішень. Приміром, про фактичну заборону мит на імпорт електроенергії та вугілля з Росії. Також виконувачкою обов'язків міністра енергетики стала близька до Ахметова Ольга Буславець.

Тому наступний крок олігарха — спроба домогтися преференцій для своїх енергоактивів (ТЕС і "зелених" електростанцій) виглядає цілком логічним. Тим більше що ті ж ТЕС зараз переживають не найкращі часи. 

Ще в кінці минулого року в простій виводилися Бурштинська та Придніпровська ТЕС компанії ДТЕК. З початку 2020 року в простій відправили частину співробітників Запорізької ТЕС. Як пояснили тоді в "ДТЕК Енерго" — через збитковість вітчизняної генерації, пов'язаної з імпортом електроенергії і низькими прайс-кепами — штучним обмеженням ціни, встановленим на ринку електроенергії. Також зупинено роботу найбільшого вугільного об'єднання ДТЕК "Павлоградвугілля" через зниження попиту на вугілля.

Одну проблему Ахметову вдалося вирішити — імпорт російської електроенергії вже в березні зійшов нанівець. Але тут виникла інша: через різке зниження споживання на ринку виник надлишок електроенергії, і комусь із виробників в будь-якому випадку доведеться "вимикатися".

Поки вимикають державний "Енергоатом".

Електричний ланцюг

У своєму листі до "Укренерго" "Енергоатом" посилається на підсумки наради  у прем'єр-міністра Дениса Шмигаля 27 квітня, на якому було переглянуто енергобаланс країни.

Так, виробництво електроенергії в цьому році складе 143,09 млрд кіловат-годин проти затверджених раніше 152,11 млрд.

Скорочення споживання електроенергії за підсумками року пожвавиться на рівні 6,2%, – до 139,16 млрд кіловат-годин.

В оновленому балансі на генерацію ТЕС заклали 38,87 млрд кіловат-годин, що менше попереднього прогнозу на з,з млрд.

ГЕС видадуть 4,85 млрд кіловат-годин (мінус 0,24 млрд), ГАЕС  - 1,5 млрд  (плюс 0,24 млрд).

З АЕС планується отримати 73,7 млрд кіловат-годин, що нижче, ніж очікувалося, майже на 7 млрд, тобто з атомної генерації мінус буде найбільшим.

Під нові цифри і підганяли генерувальні потужності.

За словами Геннадія Рябцева, через спад в промисловості споживання електроенергії падає. Порівняно з минулим роком, воно вже знизилося приблизно на 7-10%.

Але так просто відібрати ті ж 10% ринку в атомників і віддати їх тепловій або зеленій генерації, технологічно нереально, стверджує експерт.

"Енергобаланс забезпечується наступним чином. Є базова генерація, яка працює на певній мінімальній потужності в режимі 24/7/365 днів у році. Її забезпечують, головним чином, атомні електростанції. 

Є маневрені потужності, що покривають пікові періоди, коли спостерігаються скачки споживання електроенергії (ранок/вечір або окремі періоди в холодні і спекотні місяці, в основному лютий і липень). Їх забезпечують ГАЕС і ТЕС.

Що відбувається на ринку останнім часом? Потужності маневрової генерації скоротилися ще в 2015-2016 роках, коли газ був дорогим, а російський антрацит став недоступним, і довелося переводити ТЕС на вугілля газової групи, що вимагало чималих вкладень. А резервних потужностей у нас взагалі немає, оскільки ринок додаткових послуг так і не запрацював.

У результаті зараз ми маємо скорочення споживання на 10%, це означає, що так багато базових потужностей, як задіяно на АЕС, нам не потрібно. "Зайвих" — більше 2 тисяч кіловат на добу. Але пікові потужності все одно залишаються незакритими — до кінця цього року буде дефіцит маневрових потужностей в 2 тисячі кіловат і стільки ж — резервних", — пояснив Рябцев.

"Енергоатом" планує вивести з ринку навіть більше 10% зайвих потужностей (10% від добового споживання — це 2,3 тисяч кіловат, а виводиться 3 тисячі). Але, як говорить Рябцев, теплова і зелена генерація всі ці обсяги не підхопить.

"ДТЕК ніякого відношення до АЕС не має. Він дає маневрені потужності", — стверджує Рябцев.

Втім, Олексій Лич каже, що об'єктивних причин для зупинки блоків АЕС немає. І все робиться саме на догоду тепловій генерації.

"Теплові електростанції в теорії повинні працювати в маневреному режимі, але вони можуть оперативно зменшувати і збільшувати генерацію. Тому цілком в змозі наростити виробництво електроенергії за рахунок зниження частки атомних станцій. Гідроелектростанції, враховуючи різке зниження рівня води, теж поза грою, так що особливої конкуренції ТЕС не складуть", — говорить він. 

При цьому, за словами експерта, зниження потужності атомних блоків та їх вимикання збільшує знос і знижує безпеку експлуатації. Плюс — б'є по фінансових показниках "Енергоатому". Тут заяви Лещенка про те, що держкомпанія — на межі банкрутства — недалекі від істини. Але ось обіцяні 10 млрд гривень з бюджету, якими нібито збираються рятувати "Енергоатом" (в самій компанії, до речі, чекають допомоги близько 12 млрд), проблему не вирішать.

"Нам винні 11,7 млрд, а ми винні за кредитами і різними зобов'язаннями близько 24 млрд. Тому гроші з бюджету підуть на погашення наших боргів. Через зниження генерації тут же будуть з'являтися нові. Ми не можемо відправити персонал в простій — на атомних станціях люди повинні постійно обслуговувати обладнання. При цьому 90% прибутку "Енергоатом" віддає в бюджет, це приблизно 5-6 млрд гривень на рік", — говорить Олексій Лич.

"Зелений" слід

Виробництво електроенергії з альтернативних джерел складе 11,38 млрд кіловат-годин проти запланованих раніше 10,28 млрд. Основне збільшення очікується по сонячних електростанціях - плюс більше мільярда (всього 6,67 млрд).

Багато експертів вбачають головну проблему ринку саме в зеленій енергетиці. За чинним законом, держава має викуповувати 100% електроенергії з відновлюваних джерел енергії (сонячні та вітроелектростанції) і оплачувати її за досить високим "зеленим тарифом" — до 5 гривень за кіловат. Такі високі розцінки були затверджені ще за Порошенка, і нібито лобіювали їх спеціально під Ахметова.

Частка ДТЕК на "зеленому ринку" дійсно постійно зростає (зараз - 25%). У минулому році компанія запустила Покровську сонячну електростанцію потужністю 240 МВт, другу за величиною в Європі і найбільшу в Україні. Інвестиції склали близько 193 млн євро.

Раніше компанія відкрила першу чергу Приморської ВЕС у Запорізькій області.

Але в цей сегмент активно заходять й інші інвестори, в тому числі іноземні. Зелена енергетика стала свого роду "енергетичним ОВДП". У неї за останні роки вклали більше 2,5 млрд євро. "Заходять спекулянти, а не інвестори. Раз витратяться на обладнання і потім тільки гроші отримують. Немає жодного повноцінного виробництва обладнання в Україні, на що розраховували, беручи профільний закон, ні робочих місць. Кількість персоналу на таких електростанціях мінімальна", — говорить Рябцев.

Між тим хаотичне розміщення таких електростанцій у країні вносить додатковий дисбаланс на ринок. "Потрібно будувати там, де в цьому є необхідність, а не там, де зуміли домовитися з місцевою владою. Скажімо, навіщо нам сонячні електростанції в Запоріжжі та Миколаєві, якщо в цьому регіоні працюють Запорізька і Південно-Українська АЕС. Тобто "зелені" забезпечують свої гаманці, а не потреби ринку", — зазначає Рябцев.

Експерти також вважають, що потрібно переглядати зелений тариф, але як це зробити без ризику наразитися на жорстку критику з боку ЄС — незрозуміло, Одні з варіантів — "зелені" аукціони, але їх досі так і не запустили.

У "зелених" на цей рахунок свої аргументи. Коаліція громадських організацій "Енергетичний перехід" вважає, що тривають маніпуляції громадською думкою — нібито відновлювана енергетика чи не головна загроза енергобезпеці країни.

Щоб виправити перекоси, коаліція пропонує встановити справедливу ціну на атомну електроенергію  (зараз "Енергоатом" більшу частину електроенергії на потреби населення за спеціальним тарифом), а також закривати старі вугільні станції.

Тобто, як видно, кожен тягне ковдру на себе.

Що буде з тарифами

"Дешева атомна електроенергія державі не потрібна. Замість 57 копійок буде платити за "зелену енергію" по 5 гривень за кіловат. Це диверсія. Скоро побачимо в тарифах, які зараз підмішують дешеву атомну електроенергію. Вони виростуть. Будуть і віялові відключення. Адже забезпечити безперебійну подачу електроенергії можуть тільки АЕС", — упевнений Олексій Лич.

У той же час, на думку експертів, проблема глибша.

Ринок електроенергії планувався під зовсім інші умови — під зростання економіки та споживання. А коли вони змінилися, порушився баланс інтересів між основними групами — постачальниками електроенергії і великими споживачами. Плюс — через зниження цін на нафту повинні подешевшати й інші енергоресурси, в тому числі електроенергія. До кінця року зниження ціни може скласти 20-25%. На тлі падіння ціни і споживання виникають жорсткі "ножиці" для генерації — доходи різко падають, а витрати зменшуються набагато повільніше.

Тому в такій ситуації включаються всі доступні лобістські інструменти, щоб перерозподілити грошові потоки.

Тому не виключено, що виробники теплової електроенергії спробують не допустити падіння її ціни. В тому числі і шляхом рішень уряду - через підвищення тарифів для населення.

Людмила Ксьонз

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...