Загострення конфлікту в Сирії: Як Ердоган відповість на російські авіаудари?

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

У відповідь на авіаудари турки відкрили артилерійський вогонь по позиціях сирійських військ практично на всіх напрямках, починаючи від курдського анклаву на північ від Алеппо і закінчуючи провінцією Латакія middleeasteye.net

Ситуація в Сирії різко загострилася в результаті авіаударів сирійської і російської авіації на південному сході Ідлібу по турецьких силах. Турки відкрили артилерійський вогонь по позиціях сирійських військ практично на всіх напрямках. Що очікує на регіон?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Ситуація щодо Сирії критична.

Загибель стількох турецьких солдатів не може пройти безслідно. Це означає, що Ердогану треба якось відповідати, і простими рапортами про тисячі "нейтралізованих" сирійських солдатів вже не обійдешся.

Ситуація вкрай напружена. З одного боку, масштабна військова операція Туреччини проти сирійської армії в Сирії, ймовірно, на якийсь час отримає кредит народної довіри і схвалення з точки зору "моральної переваги" позиції Туреччини щодо ситуації в Сирії, в яку всі поки що вірять.

Хто що контролює в Сирії Al Jazeera

З іншого боку, затягування конфлікту і зростання жертв в геометричній прогресії може швидко змінити тріумфально-патріотичний настрій почуттям безладу і невизначеності у самій Туреччині.

Крім того, сотні турецьких солдатів знаходяться в оточенні на своїх спостережних постах навколо провінції Ідліб на територіях, що нині підконтрольні Асаду.

Їх масове вбивство, звичайно, було б вже 80 лвл hard-ball game з боку Дамаска, але якщо його припруть до стінки і поставлять питання про виживання політичного режиму, то тут всі засоби хороші.

Асаду втрачати нічого. Сирійські війська на своїй землі. Вони розуміють, за що стоять і за що вмирають. Вони сповнені ненависті до турків, і готові стояти до останнього. Генералітет налаштований рішуче (навіть якщо переоцінює свої сили).

До того ж, позиція самої Туреччини по Ідлібу надто розмита і неоднозначна, як з міжнародно-правової, так і з політичної точки зору.

По-перше, турецькі військові не мають ніякого права знаходиться в Ідлібі і взагалі в Сирії. Згідно з міжнародним законодавством, вони є окупантами. Це ускладнює питання втягування в конфлікт країн НАТО, які не бажають лізти в ідлібське болото.

По-друге, що б не говорила турецька влада, в рядах протурецьких сил воюють також і відверті екстремісти - колишні члени "Ісламської держави" (до цих пір використовують відповідні нашивки), екстремісти з "Ісламської партії Туркестану" і "Таухида валь Джихад", терористи коаліції "Тахрір Аш-Шям".

Завдяки цим силам турки і зуміли контратакувати проти сирійської армії в останні кілька днів, захопивши Ан-Найраб, а потім і Саракеб. Підтримка такого джихадистського інтернаціоналу - це, м'яко кажучи, дуже каламутна історія, яка не всім до вподоби, і є загрозою для самої Туреччини, у якої з угрупованнями непрості відносини. Ну і сюди ж складності із залученням ЄС і НАТО.

У Ердогана реально цугцванг, в який він загнав себе сам. Не реагує – втрачає обличчя і популярність, а можливо і політичну легітимність. Реагує як зазвичай або слабо – те саме + дає привід ворогам і далі його "щемити". Реагує – ризикує розв'язати повноцінну війну, яку не факт, що зможе виграти, а наслідки якої можуть стати катастрофою для регіону.

Росія знаходиться в такій самій складній ситуації. Якщо Туреччина атакує, треба буде щось робити. Відповість слабо і непереконливо – дадуть Анкарі зрозуміти, що можна тиснути і далі. Не відреагують – втратять союзника в Дамаску і, можливо, вплив у Сирії, а ініціативу перехоплять США і їх союзники. Відповідатимуть – ризикують розвалити свій альянс з Туреччиною і втягнутись у війну, якої не хочуть.

А замутили все це амбітні політики з усіх боків, побудували повітряні замки, роблячи вигляд, що все ок, і питання можна вирішити, просто його заморозивши на час, не звертаючи уваги на те, що відбувалося на місцевому рівні.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...