Європу чекає новий "локдаун" через другу хвилю коронавірусу

Advance
Advance

Хорватське видання, що спеціалізується на новинах економіки і політики

Солдати італійської армії разом з поліцейськими та карабінерами охороняють дорогу, що веде в місто Нерола, Італія EPA-EFE

Схоже, що Європі необхідно знову включити "дисципліну" через другу хвилю коронавірусу, але "на вулиці" панують дещо інші настрої. Влада втратила довіру людей, і переконати їх повторити все знову, не пропонуючи плану "війни", буде дуже складно. Тому Європа може мати справу з нестабільністю, протестами і агресією.

Про це пише Advance.

Через згаяну весну і втрачену довіру гнів поширюється так само швидко, як вірус.

Ще з моменту появи коронавірусу на початку цього року говорили про те, що він буде поширюватися хвилями, і після весняної хвилі, за якою послідував очікуваний літній спад, зі зниженням температури нас скоро може накрити хвиля осіння. До календарної осені залишилося зовсім мало, і, судячи з останніх статистичних даних, "друга хвиля" не змусить себе чекати.

Ключове питання, яке напрошується: як світ її зустріне? Чи навчився він чогось за ці кілька місяців, чи останнім часом ми жили за принципом "збережемо, що можна зберегти" в економіці? Багато країн, мабуть, не надто готувалися до неминучого, що підтверджує той факт, що в останні кілька днів дедалі більше європейських держав заговорили про "новий локдаун". За зразком весняного? Подивимося, але враховуючи, що з весни кардинально в підході нічого не змінилося, це досить ймовірно.

Вже є перша країна, яка оголосила "новий локдаун". Це Ізраїль. Незважаючи на велике невдоволення громадян Ізраїлю, які нерідко протестують проти обмежувальних заходів, влада оголосила нові рестрикції і вельми суворі. Наприклад, пересуватися там можна тільки в радіусі 500 метрів від місця проживання. Також закриваються школи та установи, які не беруть участі в життєзабезпеченні. Звичайно, передбачають нові потужні економічні потрясіння для бізнесу, який все ще не оговтався від першої ізоляції.

Новини за темою: 30 мільйонів інфікованих COVID-19 у світі: Це багато чи мало?

Європейський Союз ще навесні затвердив великий фінансовий пакет, щоб впоратися з наслідками, але знову-таки постає питання, кому ці гроші дістануться. Цілком ясно, що бенефіціаром стане великий бізнес. Що стосується США, то там ми вже спостерігали ситуацію, яка незабаром перекинеться і на Європу. Державний фонд порятунку не "сходить" до нижніх верств і дрібних підприємців. Виживає тільки той бізнес, який за бажання міг би витримати кілька місяців карантину. Малі фірми, які виживають з місяця в місяць, таких потрясінь витримати не можуть.

Враховуючи, що зараз у світі від наслідків коронавірусу помирають близько п'яти тисяч людей щодня, приблизно через тиждень ми подолаємо кордон в один мільйон загиблих у світі.

Є багато аргументів на користь того, що реальні цифри більші або, навпаки, менші. Одні кажуть, що до померлих від коронавірусу зараховують пацієнтів, які, ймовірно, "все одно померли" б або від старості, або з якихось інших причин на тлі загальних проблем зі здоров'ям. Інші стверджують, що від коронавірусу вмирають ті, кого не включають в офіційні цифри (якщо вони вмирають у себе вдома). У зв'язку з цим, тобто з огляду на обидва аргументи, можна сказати, що оголошені цифри, швидше за все, наближені до реальних.

Що стосується порівнянь з сезонним грипом, то Всесвітня організація охорони здоров'я заявляє, що точне число загиблих визначити складно. Зараз вважається, що в світі від грипу щорічно вмирають від 290 до 650 тисяч осіб. Звичайно, це говорить про те, що коронавірус небезпечніший.

Прогнозувати, якою буде осіння хвиля в порівнянні з весняною, в разі вірусу, який як, і раніше, новачок на епідеміологічній арені, досить важко. Однак деякі фахівці вважають, що осінь буде важчою.

Німецького вченого і представника Партії SPD Карла Лойтербаха вважають одним з головних експертів, які розуміють нинішню епідемію. У відвертому інтерв'ю газеті Der Spiegel він зазначив, що вельми задоволений німецьким підходом, оскільки політична влада від початку співпрацювала з науковим співтовариством і приймала рішення, радячись з ним, а не самовільно (на відміну від США). Звичайно, "співпраця з науковим співтовариством" — термін розпливчастий. Скажімо, шведська влада теж тісно співпрацювала з місцевими вченими авторитетами, і зрештою ми отримали два кардинально різні підходи. Німеччина рано ввела великі обмежувальні заходи, а Швеція показала всьому світу приклад м'яких, якщо не нульових заходів.

Як сьогодні там справи, якщо порівнювати? У Німеччині 9466 померлих, а в Швеції майже в два рази менше — 5865. Але населення Швеції у вісім разів менше. Там проживає близько десяти мільйонів громадян, а в Німеччині — близько 80 мільйонів. Таким чином, у Швеції на один мільйон жителів припадає 580 померлих, а в Німеччині — 113. Тому можна прийти до висновку, що в Швеції, якби вона наслідувала німецькому прикладу, сьогодні було би близько тисячі померлих замість п'яти тисяч.

Новини за темою: Чия стратегія боротьби з коронавірусом ефективніша - дослідження

Справи в Німеччині з її 113 померлими на мільйон населення ще йдуть непогано в порівнянні з іншими великими країнами, такими як Франція (479), Італія (591), Великобританія (614) та Іспанія (652). Як і раніше, найкраще за всіх з європейських країн справляється Словаччина, де всього сім померлих на мільйон населення. Досить дивно, чому Словаччину і її підхід не вивчають уважніше в контексті боротьби з коронавірусом.

За прогнозом Лойтербаха, через шість-вісім тижнів нова хвиля досягне свого піку і по всій Європі знову зросте кількість загиблих. Тому, за його словами, необхідно знову включити "дисципліну". Він вважає, що особливих проблем це не викличе. Можливо, йому з його позиції так дійсно здається, але "на вулиці" панують дещо інші настрої... психологічний тиск цього разу буде більше вже хоча б тому, що перша хвиля з'явилася несподівано, все було новим, і ніхто насправді не знав, наскільки небезпечний новий вірус. На щастя, як з'ясувалося, коронавірус не той апокаліптичний вірус, який міг би поставити під загрозу існування людства, але через цей факт людям тепер буде важче повернутися в "локдаун".

Тому ми цілком можемо зіткнутися з нестабільністю, протестами, бунтами і агресією. Багатьох особливо дратує той факт, що кінця і краю всьому цьому не видно, хоча перша вакцина від коронавірусу вже існує, і вона російська. Звичайно, в Європі від неї заздалегідь відхрестилися як від неефективної, назвавши потенційно небезпечною, і неважко повірити в те, що ці заяви хоча б частково політично мотивовані. Загалом, складається враження, що перспектива конкретного рішення туманна, принаймні його не варто чекати раніше майбутнього року, і всім нам колективно доведеться "прориватися" крізь осінь, зиму і весну…

Новини за темою: Гонка вакцин від COVID-19: 31 препарат вже проходить випробування на людях

Європейський підхід, м'яко кажучи, вкрай непослідовний. Приклад не потрібно довго шукати. Візьмемо Хорватію, яку перша хвиля пощадила, і весняні цифри здаються смішними в порівнянні з нинішніми (на щастя, поки це стосується тільки заражених, а не померлих). Однак спочатку ставлення до пандемії було зовсім іншим. Хорватія провела весну "в ув'язненні" при строгих карантинних заходах, а тепер всі вони майже забуті. На папері ці заходи є, а на практиці їх дотримуються зовсім небагато.

Дуже схожа ситуація і в решті Європи, бо майже скрізь на горизонті вже є друга хвиля. І все ж справи в Європі йдуть поки краще, ніж у США. У Європі при загальному населенні в 750 мільйонів осіб 217 тисяч померлих, а в США, де майже в два рази менше громадян (близько 330 мільйонів), померлих майже стільки ж (198 тисяч).

Проте Трамп не збирається повертати людей в суворий карантин, а ось європейські лідери вже заявляють про подібні наміри. Британський прем'єр Борис Джонсон, який сам ледь вистояв у сутичці з коронавірусом цієї весни, заявив у п'ятницю, що друга хвиля не за горами і її "не оминути", натякаючи цим, що необхідно знову вводити обмежувальні заходи (відразу після цього відбулися зіткнення між протестувальниками і поліцією на Трафальгарській площі в Лондоні).

Скрізь одна і та сама історія: європейські лідери і міністри охорони здоров'я хором заявляють, що "не хочуть нового локдауну", але це єдиний реальний варіант на випадок, якщо люди не будуть дотримуватися заходів.

З іншого боку, є епіцентр вірусу - Китай, який сьогодні в практичному сенсі майже звільнився від зарази (щоденний приріст хворих не більше десятка). Китай, застосувавши жорсткі заходи, поборов вірус ще на початку березня, і той більше не повертався. Звичайно (і це було сказано в поточному році не раз), Європа не може боротися з вірусом так само, як Китай, оскільки європейська політична модель непорівнянна з китайською.

Епідеміолог Марк Вулхаус з Університету Единбурга сказав в інтерв'ю CNN, що спочатку "локдаун" замислювався не для того, щоб вирішити проблему, а щоб лише відкласти її. Однак так вважають в Європі, але не в Китаї. Китайський "висновок" був "серйозним", і його метою було винищити вірус. У китайців це вийшло. Якщо восени в Китаї не буде другої хвилі, це може спричинити серйозні геополітичні наслідки (ось чому останнім часом адміністрація Трампа чинить на Китай такий тиск, адже Вашингтон розуміє, що Китай може зайняти місце лідера завдяки цій ситуації).

Не зрозуміло, чому Вулхаус вважає, що "неможливо" було зупинити вірус на самому початку. Це ще одна причина того, що люди вкрай обурені і розгнівані сьогодні, адже напрошується питання: чого ми домоглися втраченою весною? Вірус ми явно не перемогли. Говорити про те, що ми могли це зробити, якось незручно, хоча це зрозуміло. Можна було винищити вірус коротким і найжорсткішим карантином. Замість кількох втрачених тижнів так ми можемо втратити рік, а можемо і більше. Ми втратили довіру людей, які цієї весни були готові відмовитися від своєї свободи в ім'я "високих цілей" - для боротьби з вірусом. Переконати їх повторити все знову, не пропонуючи ні конкретних результатів, ні плану "війни", буде дуже складно і енерговитратно. Незабаром ми в цьому переконаємося.

Д. Мар'янович

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...