Японські винищувачі-невидимки F-35 змінюють баланс сил в Тихоокеанському регіоні

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Японський винищувач-неведимка F-35 AP Photo

Ракети великої дальності, якими Японія хоче оснастити винищувачі-невидимки F-35, можуть змінить баланс сил в Тихоокеанському регіоні. F-35 можуть випустити ці ракети поза зоною ППО Росії та Китаю і вразити, наприклад, Владивосток, де базуються підводні човни з балістичними ракетами.

Про це пише Forbes.

Японія планує оснастити свої винищувачі-невидимки F-35 ракетами великої дальності, що запускаються поза зоною ураження ППО, про що повідомили засоби масової інформації цієї країни.

Це змусить Китай і Росію серйозно понервувати.

"Японське Міністерство оборони до березня 2022 року планує придбати ракети, що запускаються поза зоною ураження ППО, які мають дальність близько 500 кілометрів і можуть завдавати удари по цілях, перебуваючи за межами досяжності ракетної зброї противника", — повідомило видання "Джапан Таймс" (Japan Times) з посиланням на анонімні урядові джерела.

Японія має намір закупити ракети JSM (Joint Strike Missile), що розробляються норвезькою оборонною компанією "Конгсберг" (Kongsberg) і американською корпорацією "Рейтеон" (Raytheon). В основу JSM лягла конструкція вельми успішної протикорабельної ракети NSM (Naval Strike Missile). Вона має систему GPS-наведення і лінію передачі даних, що дозволяє виконувати передачу актуальної інформації про мету до того, як ракета на кінцевій ділянці траєкторії переключиться на інфрачервону головку самонаведення. Вона може вражати як морські, так і наземні цілі.

Японія також має намір закупити для своїх ВПС літаки F-15 з протикорабельними ракетами великої дальності LRASM і ракетами "повітря-поверхня" JASSM, що запускаються поза зоною ураження ППО. Ці засоби ураження мають ще більшу дальність і можуть знищувати цілі на відстані 550-950 кілометрів. Японія також збирається подвоїти дальність своєї ракети класу "повітря-поверхня" ASM-3, щоб вона склала 330 кілометрів.

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п'ятого покоління кращі?

Але у літака F-35 і його ракет є одна проблема. Винищувач може нести під крилом і під фюзеляжем різне озброєння, але воно позбавляє літак характеристик малопомітності — адже всі його поверхні мають ретельно підібрану форму, що зводить до мінімуму можливість радіолокаційного виявлення. Тому у F-35 є внутрішній бомбовий відсік. Така особливість характерна для бомбардувальників, але не для винищувачів. Це дозволяє їм нести лише обмежену кількість боєприпасів, зберігаючи характеристики малопомітності.

Ракети LRASM і JASSM занадто великі та не входять в бомбовий відсік F-35. Однак, на сайті компанії "Рейтеон" йдеться про те, що ракета JSM" є єдиною крилатою ракетою п'ятого покоління, призначеною для розміщення у внутрішньому відсіку озброєння літака F-35A".

Те, що Японія оснащує свої літаки ракетами великої дальності, багато що змінює. Статтю 9 японської Конституції, яка була нав'язана Токіо Сполученими Штатами після Другої світової війни, традиційно тлумачать таким чином, що вона забороняє наступальну зброю типу ракет, що запускаються поза зоною ураження ворожими засобами ППО. Однак стикаючись із наростаючими погрозами з боку північнокорейських балістичних ракет і з грізною військовою машиною Китаю, що претендує на низку утримуваних Японією островів, Токіо вирішив, що йому потрібні кошти для завдавання ударів по території противника.

У зв'язку з цим виникає більш зловісне питання. "Джапан Таймс" зазначає: "Літаки ВПС сил самооборони Японії, вилетівши з авіабаз в Тітосі, Місаві, Комацу, Цуікі та Нахе, зможуть зробити пуски ракет, здатних досягти території Північної Кореї, Китаю та Росії".

Що відбувається, якщо у винищувача з'являються ракети великої дальності? Ймовірний противник починає дуже сильно нервувати - і може від страху натиснути на спусковий гачок.

Подумайте про те, що місто Владивосток на сибірському березі, де розміщується велика військово-морська база російського Тихоокеанського флоту, знаходиться всього за 800 кілометрів від японської авіабази в Тітосі. Шанхай знаходиться на відстані 800 кілометрів від військово-повітряної бази в Нахе на острові Окінава. Малопомітний F-35 з ракетами JSM, дальність яких становить 500 кілометрів, може завдати удару по російських кораблях і авіабазах, залишаючись непоміченим і перебуваючи за межами досяжності китайських і російських систем ППО. Ще гірше те, що в районі Владивостока базуються російські підводні човни з балістичними ракетами, що робить його вкрай вразливим.

Китайські та російські військові стратеги знають, що таке раптовий напад з боку Японії, оскільки обидві країни стикалися з такою ситуацією у XX столітті. Їм доведеться враховувати можливість завдання випереджувального удару японськими F-35 в разі виникнення кризи. З політичної точки зору це малоймовірно, особливо з урахуванням поточної ситуації в Японії. Однак така можливість все ж існує, і Китай з Росією не можуть скидати її з рахунків.

Майкл Пек

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...