Якими насправді можуть бути космічні війни

The Telegraph
The Telegraph

Щоденна британська газета, заснована в 1855 році

Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Telegraph

Росію звинуватили в проведенні випробувань зброї в космосі, і після цього посилилася тривога з приводу загроз для супутників.

Коли США в січні помітили, як російський супутник слідує за російським же космічним апаратом, у них виникли обґрунтовані підозри.

Але коли майже такий же супутник "Космос 2543" 15 липня здійснив пуск схожого на ракету снаряда, підозри перетворилися на відкриту тривогу й обурення.

Генерал Джон Реймонд з нещодавно створених Дональдом Трампом космічних військ заявив, що ці дії цілком узгоджуються "з опублікованою Кремлем військовою доктриною щодо застосування такої зброї", що створює загрозу передовий космічній техніці США.

Йому вторує віцемаршал авіації Гарві Сміт (Harvey Smyth), який очолює космічне управління Британії, котрий заявив: "Дії такого роду створюють загрозу мирному використанню космічного простору, оскільки ведуть до накопичення на орбіті сміття, яке становить небезпеку для супутників і космічних систем".

Хоча випущений снаряд не влучив у ціль, а Росія заявила, що це не є випробуванням зброї в космосі, даний крок загрожує серйозною ескалацією напруженості в космічному просторі.

"Будь-який конфлікт в космосі буде прямим результатом конфлікту на Землі", — говорить професор космічного права і політики Кріс Ньюман (Chris Newman), що працює в Нортумбрійському університеті.

Росія в цій справі не самотня. Північна Корея продемонструвала, що у неї є балістичні ракети та ракети-носії космічних апаратів, що можуть виходити на орбіту. Китай з Індією також показали, що можуть збивати космічні супутники.

Тисячі супутників, що перебувають в космосі, керують усім, починаючи з навігаційних систем і закінчуючи глобальними фінансовими ринками, і тому напади на супутники безпрецедентно небезпечні.

Запуск ракети, що вражає супутникову ціль, може призвести до утворення значної кількості сміття, яке, за словами Ньюмана, "завдасть великої шкоди космічному середовищу".

Навіть якщо буде знищений лише один супутник, наслідки можуть виявитися катастрофічними. Є так званий синдром Кесслера, згідно з яким утворення сміття може призвести до каскаду зіткнень, що створюють хвилевий ефект і завдають шкоди численним космічним апаратам.

"Такими діями країна може поставити під загрозу власні космічні апарати, — говорить Ньюман. — Стати свідком знищення супутника — мені такий варіант зовсім не до душі".

Космічний напад легко може початися на Землі. Встановлення перешкод, що прийшло до нас з Другої світової війни, також націлене на порушення роботи зв'язку між супутниками.

Супутники повинні постійно перебувати в контакті з наземними станціями, а це дає зловмисним хакерам чудову можливість для порушення роботи зв'язку та тимчасового виведення супутника з ладу.

"Можна стверджувати, що космічна війна ведеться за допомогою наземних систем, — каже Ральф Дінслі (Ralph Dinsley), що працює виконавчим директором фірми зі стеження за супутниками "Норзерн Спейс енд Сек'юріті" (Northern Space and Security). Відомо, що в деяких регіонах світу регулярно виникають перешкоди сигналам GPS".

З плином часу робилися різні спроби укласти договір про космічну зброю, щоб вона не потрапляла в космос, але домогтися успіху на цьому напрямку так і не вдалося. Укладений у 1967 році Договір про космос забороняє розміщувати в космічному просторі ядерну зброю і зброю масового знищення. Але повної заборони на зброю так і нема.

Слідкувати за тим, що знаходиться в космосі, теж важко. Так званий космічний каталог, який ведуть Сполучені Штати, дає можливість зрозуміти, скільки об'єктів перебуває в безпосередній близькості від Землі. Однак, як говорить Дінслі, у нас дуже мало інформації, і вкрай важко визначити, яким є справжнє призначення супутника в космосі.

Справа в тому, що багато супутників мають подвійне призначення і можуть одночасно бути небезпечними і нешкідливими. GPS, наприклад, в основному використовується військовими, а також може застосовуватися в навігації та в банківських торгах для встановлення точного часу.

"Якщо супутник разового використання має ворожі цілі, легко сказати, що його потрібно заборонити, — говорить Ньюман. — А міжнародне право складно застосувати в тих випадках, коли задіюється техніка, яку можна застосовувати для забезпечення зв'язку на поле бою і для забезпечення цивільного зв'язку на Землі".

Загроза кібернетичних фізичних нападів на супутники посилюється, і в цих умовах доводиться нарощувати підготовку до захисту від таких нападів. Минулого року Міністерство оборони виділило півтора мільйона фунтів стерлінгів британським компаніям, які можуть надати допомогу в підготовці збройних сил до "посиленої мілітаризації" космосу найближчі 15 років.

До такої захисної техніки належить пристрій з інфрачервоною камерою, створений компанією "Ем-Ді-Ей Спейс енд Роботікс" (MDA Space and Robotics) зі штаб-квартирою в Харвеллі, який здатен повідомляти супутникам про загрозу, що насувається.

"Оксфорд Спейс Сістемс" (Oxford Space Systems) розробляє апаратуру, яка бентежить нападника, "змінюючи характерні ознаки супутника". А "Харвелл Ассошіейтс Лімітед" (Harwell Associates Limited) працює над створенням пристроїв, що дозволяють уважно стежити за об'єктами, які перебувають "неподалік від стратегічних сил і засобів" на висоті понад 30 000 кілометрів над поверхнею Землі.

Компанія "Веовер" (Veoware) використовує гіроскопи, що забезпечують безпрецедентний контроль за рухом і обертанням супутників, що допомагає вберегти їх від небезпеки.

Цього тижня міністр оборони Бен Воллес (Ben Wallace) заявив, що Британія буде вдосконалювати свої можливості із запобігання загрозам в космосі, які можуть походити з Китаю і Росії. Це робитиметься в рамках комплексного аналізу питань оборони.

"Той світ, який я знав, коли наприкінці холодної війни служив солдатом, змінився до невпізнання, — сказав Воллес. — Все рухається з безпрецедентною швидкістю, і військові не повинні відставати. Наш супротивник йде далі, глибше і вище".

Довгі роки реакція Британії на дії противника в космосі залежала від керівництва США, але так уже не може тривати. Говорячи про запуск російського снаряда в космосі, Ньюман зазначає: "Ми дізналися про це лише завдяки тому, що нам розповіли США"."Не думаю, що люди високо оцінять нашу обізнаність про те, що відбувається там, нагорі, -  продовжив він.  - Як мені здається, ми можемо з деякою певністю сказати, що російський супутник запустив високошвидкісний об'єкт в час ймовірного випробування противоспутникової зброї".

Відсутність засобів і можливостей для незалежної перевірки створює серйозні проблеми для Британії. У цьому місяці уряд країни в тандемі з індійською компанією "Бхарті Ентерпрайзис" (Bharti Enterprises) в гострій боротьбі здобув перемогу в конкурсі з своєю пропозицією на 500 мільйонів доларів. Вони придбають 45% акцій збанкрутілого оператора супутників OneWeb, після чого долучаться до міжнародної гонки за створення супутникових технологій нового покоління.

Перемога в конкурсі означає, що Британія опиниться попереду цілої зграї міжнародних гравців, які прагнуть створити альтернативу застарілій системі GPS, яка забезпечує роботу численних життєво важливих служб на землі, і зможе створити високошвидкісний широкосмуговий інтернет, сформувавши на орбіті угруповання із сотень супутників.

Але така робота пов'язана з новими небезпеками, і Британія може зіткнутися в космосі з найважчими для неї викликами.

Хасан Чоудхурі

Переклад ІноЗМИ.

 


Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...