Який шлях повинна подолати вакцина від її "винаходу" до полиць аптек

Олександр Коляда
Олександр Коляда

Науковий директор молекулярно-генетичної лабораторії Diagen

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

Винайти вакцину відносно не складно, ще простіше написати про те, що вакцина винайдена Івановим, в країні N, в нашому під'їзді тощо. Складно пройти всі етапи випробування вакцини, які в мирний час займають в середньому 15 років. Ось який шлях повинна подолати вакцина від її "винаходу" до полиць аптек.

Про це пише Олександр Коляда на своїй сторінці в Facebook.

Що там по вакцинах від ковіду?

Вся суть вакцини в тому, щоб познайомити імунну систему людини з нешкідливим вірусом або його шматком. Після такого знайомства клітини імунної системи починають займатися своїми прямими обов'язками - зберігати інформацію про цей вірус (місяці/роки/все життя), вистоювати систему швидкого розпізнавання і нейтралізації вірусу в разі майбутнього контакту з ним. Ні, чіпів у вакцинах немає. Ні, аутизм не викликають. Так, допомагають. Хто ще сумнівається у вакцинах в принципі - йдіть сюди, тут наочно.

Спочатку доклінічні дослідження – проводяться на тваринах і відсікають зовсім вже вбивчі для всього живого препарати. Якщо препарат успішно його пройшов, то його акуратно починають давати людям на наступному етапі. Ця фаза зазвичай займає 2-4 роки. На цій стадії зараз рекордні 151 вакцини.

1 фаза

Займає зазвичай 1-2 роки, але в разі ковіду сильно прискорена. На цій стадії тестують безпеку препарату для людей. Зазвичай достатньо кількох десятків людей. Зараз 25 вакцин проходять цю стадію, і часто її поєднують з другою фазою для прискорення процесу.

2 фаза

Тут тестують ефективність і підбирають дозування, і вже на сотнях людей, і триває це близько 2 років. На цій стадії зараз 7 вакцин.

3 фаза

Зазвичай займає 3 роки, і в ній вакцину тестують вже на тисячах людей. Тут вже тестують підібрану дозу і схему вакцинації на різних групах людей і дивляться на віддалені ефекти (наскільки це можливо). На цій стадії зараз 10 вакцин від ковід.

Новини за темою: Перша у світі вакцина від COVID-19: Російський "ящик Пандори" чи порятунок від епідемії?

Після цього йдуть процедури ліцензування, з перевіркою всіх проведених стадій (ще 1-2 роки). В кінці - процес налагодження масштабного виробництва. Це теж складно, тому що 100 доз вакцин на планету – це ще шкідливіше ніж відсутність вакцини. Буде колапс. Потрібні мільйони і мільярди доз. За етапами проходження стадій вакцинами від ковід можна стежити на спеціальному ресурсі ВОЗ. Існує кілька видів вакцин.

З інактивованим/ослабленим вірусом

Для їх виробництва потрібно напружити кілограми клітин ссавців, які в пробірках будуть напрацьовувати вірус, який хімічно знешкодять або вже знешкодили внісши в його геном нейтралізуючі мутації. Після цього з вірусів зроблять препарат, який можна буде колоти внутрішньом'язово. З тих що дійшли до третьої стадії, такою технологією користуються Китай і РФ. Схема стара і перевірена. Але якщо не винахідник, а виробник буде халтурний, то потенційно знешкодити вірус можна не повністю.

Вакцини з одиничного білка

Звичайно ж добре познайомити імунітет з цілим вірусом, до складу якого входять десятки білків. Але розмножувати масово віруси складно, а для вироблення імунітету вистачає і одного єдиного вірусного білка – візитної картки. У ковіду це s-білок. Ген цього білка можна вставити в клітини рослин або тварин, і вони будуть в пробірці синтезувати потрібний нам білок у великій кількості. Це набагато безпечніше, ніж вирощувати цілі віруси, але може бути менш ефективно. Візитна картка - не цілий вірус, та й рослини можуть вносити в синтез свої особливості. Підхід не новий, і для інших хвороб працює дуже добре. З 42 клінічно тестованих вакцин, 12 працюють саме так.

Вакцини з вектором

Це вже складніше. Беруть ген білка ковіду, і поміщають його в інший вірус, який для людей безпечний, і розмножаться в організмі не буде. Цей вірус доставить ген s-білка в наші клітини, де з нього вийде білок, який викличе імунну відповідь без самого захворювання. Зазвичай використовують віруси-постачальники, які заражають наших еволюційних братів мавп, але з якими ми в історії не зустрічалися. Ці вакцини мають значущу перевагу, їх можна застосовувати у вигляді крапель в рот або спреїв. Це дозволяє активувати ще й імунітет дихальних шляхів, і це буде швидше спрацьовувати в разі зараження повітряно-крапельним шляхом. Адже ми заражаємося ковідом не через кров, а через дихальну систему, і добре якщо там є додаткова лінія захисту. На основі цієї технології клінічно вже тестують 10 вакцин.

ДНК і РНК-вакцини

Найсмачніше. Зовсім вже нова технологія. Тут по повній використовують ресурси наших з вами клітин, і вводять в організм голу РНК або ДНК одного вірусного білка. Вони проникають в клітини, клітини синтезують білок-візитну картку, а потім на нього реагує імунітет. Проблема в тому, що доставити всередину клітини РНК або ДНК не просто, у нас є системи захисту, які ці молекули розщеплять ще на підході. Тому, наприклад для ДНК-вакцин планується використовувати спеціальні прилади, які проштовхують ДНК в клітини людини. Тобто ампул з вакцинами буде недостатньо для вакцинації. Треба і прилади, і електрику в лікарнях. Такого роду вакцин в тестуванні зараз аж десять.

Кожна з технологій має свої плюси і мінуси. Кожна. Від біологічних особливостей, до логістичних, які дуже важливі для розуміння доступності, ефективності та безпеки вакцин. У наступному пості я розповім про те, які саме вакцини зараз дійшли до третьої фази і відповідно будуть першими широко застосовуваними, що там з тими двома, які пройшли вже всі етапи і ліцензовані в своїх країнах, і як зрозуміти, хороша вакцина чи ні. Ваші коментарі та лайки наблизять продовження посту.

Олександр Коляда

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...