Як зупинити жахливу бійню між Вірменією та Азербайджаном за Нагірний Карабах

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Конфлікт в Нагірному Карабасі наочно демонструє, як невирішені регіональні проблеми можуть з часом призвести до вибуху і більш масштабної кризи mil.am

У Нагірному Карабасі не припиняється військове зіткнення Вірменії та Азербайджану, незважаючи на домовленості про перемир'я, підписані в Москві. Яким чином можна зупинити цей кровопролитний конфлікт?

Про це пише The Washington Post.

Домовитися про припинення вогню — це справжній кошмар для дипломата. Сторона, що наступає, не хоче відмовлятися від завойованої переваги, а та, що обороняється, не бажає йти на поступки під дулами автоматів. В цьому і полягає проблема для чиновників з Держдепартаменту, які намагаються домовитися про стабільне перемир'я в жахливій війні між Вірменією і Азербайджаном.

Адміністрація Трампа на цьому тижні зробила похвальний крок, спробувавши врегулювати цей давній конфлікт через Нагірний Карабах, що є анклавом в межах азербайджанських кордонів, але населений вірменами.

Самоврядний Карабах протягом 30 років є замороженим конфліктом. Там склалося і багато років існує вигідне для Вірменії та її сильних сухопутних військ положення. Але 27 вересня цей конфлікт раптово розморозився, коли Азербайджан за підтримки закуплених в Туреччині та Ізраїлі бойових безпілотників зумів придушити вірменську ППО, артилерію і танки. На жаль для Вірменії, статус-кво в цих умовах вже не зберегти.

Новини за темою: Війна майбутнього, або Як безпілотники на Кавказі перегорнули сторінку військової стратегії

Стійким і довгостроковим виходом з такої ситуації для цього гірського анклаву, який вірмени називають "Республікою Арцах", може стати якийсь автономний статус, незалежність від обох сусідів. Але доки стріляють гармати, до остаточного рішення про статус регіону дуже далеко.

Цей конфлікт мало відомий більшості американців, але він наочно показує, як невирішені регіональні проблеми можуть з часом призвести до вибуху і більш масштабної кризи. Туреччина сьогодні хвалиться тим, що вона готова приєднатися до Азербайджану на полі бою. Російські війська, що перебувають у Вірменії, за договором про спільну оборону можуть втягнутися в бойові дії, а іранські сили вже поступово наближаються до кордону. Ця далека війна може дуже швидко стати гарячою.

На щастя для адміністрації Трампа, чия зовнішня політика іноді нагадує односторонній диктат, нинішні посередницькі зусилля мають інший характер. Це уважні багатосторонні дії, що вживаються в тандемі з Росією і Францією. Три країни, будучи співголовами Мінської групи, з 1992 року намагаються знайти вихід з тупикової ситуації в Карабасі.

Оголошене у Вашингтоні в неділю перемир'я поки не діє, як не діють і попередні домовленості про припинення вогню, досягнуті в цьому місяці Москвою і Парижем. Однак американські представники натискають на правильні кнопки, а допомагають їм у цьому твіти президента Трампа (так, це так). Вони пропонують провести у четвер зустріч в Женеві, щоб організувати міжнародний моніторинг за реальним припиненням вогню (цього хоче Вірменія), а також переговори про графік "всебічного врегулювання" (до цього прагне Азербайджан).

Адміністрація Трампа побачила попереджувальні сигнали про назрівання спалаху 25 вересня, коли заступник держсекретаря Стівен Біган (Stephen Biegun) заявив послам Вірменії та Азербайджану про неприпустимість нарощування військових сил, поміченого США. Обидва клялися, що їх країни не збираються воювати, проте через дві доби Азербайджан пішов в наступ, а Вірменія негайно почала оборонні дії.

Росія домовилася про припинення вогню 10 жовтня, але угоду цю було порушено ще до того, як на ній висохло чорнило. 17 жовтня Франція заявила про досягнуте перемир'я, і ​​знову безрезультатно. Потім втрутився держсекретар Майк Помпео, який минулої п'ятниці покликав на спільні переговори міністрів закордонних справ двох країн, що воювали. До суботнього вечора Біган погодив угоду про припинення вогню, стежити за виконанням якої повинні будуть дві міжнародні організації. А в четвер у Женеві почнуться організовані США, Росією і Францією переговори про міцне врегулювання.

Як підкреслили Сполучені Штати, сторони повинні визнати, що існуюче становище змінилося. Щоб вірмени зрозуміли необхідність компромісу, це послання представникам Вірменії в США передали спільно високопоставлені республіканці і демократи. "Звичайно, ми готові до розумних компромісів", - сказав мені у вівторок вірменський посол в США Варужан Нерсесян.

Однак азербайджанці, відчувши, що беруть гору, почали чинити опір. О третій годині ночі в неділю Держдепартамент отримав інформацію, що азербайджанський президент Ільхам Алієв відмовився від угоди, так як в ній не вказано, звідки конкретно вірмени повинні піти. У текст включили нові формулювання про "графіку" та інші гучні слова про "комплексне врегулювання", якого домагається Алієв. Нову версію благословили в Баку і Єревані, а також в Москві і в Парижі. Коли в неділю ввечері перемир'я набуло чинності, Трамп привітав всіх в Твіттері, написавши, що "багато життів буде врятовано".

Але недільне припинення вогню швидко згоріло синім полум'ям. Алієв, схоже, відчув, що перемога Азербайджану на полі бою близька і неминуча, а вірмени сповнені рішучості не дати азербайджанцям захопити так званий Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію і Нагірний Карабах.

Новини за темою: Війна Вірменії і Азербайджану вступає у вирішальну фазу: Доля Карабаху вирішиться в найближчий тиждень

Воюючі сторони не припинять бойові дії, якщо не відчують, що за це їм доведеться дуже дорого заплатити. Сполучені Штати повинні терміново подумати, як збільшити їм витрати за продовження війни. Припинити постачання ізраїльської зброї Баку? Порадити росіянам пограти м'язами на підтримку Вірменії? Чи, може, Сполученим Штатам варто виступити із заявою на засудження Азербайджану і його союзниці Туреччини за ігнорування мирної угоди?

Така вона, реальна політика в карабаській версії. Угода про припинення вогню не запрацює, якщо альтернатива не стане більш болючою. На шляху до миру дипломати повинні почати закручувати гайки.

Девід Ігнатіус

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...