live

Як в ЄС і НАТО оцінюють перший рік Зеленського на посту президента України

Deutsche Welle
Deutsche Welle

Німецька міжнародна громадська телерадіокомпанія

Інавгурація Володимира Зеленського

Уніан

В ЄС і НАТО хвалять "турборежим", в якому приймали в Україні закони про реформи, і підтримують підхід Зеленського до конфлікту на Донбасі. Але імплементацію реформ західні чиновники та експерти критикують.

Про це пише Deutsche Welle.

Як в ЄС і НАТО оцінюють перший рік Володимира Зеленського на посаді президента України? Якщо судити за офіційними заявами, то створюється враження, що позитивно. Втім, критика в коментарях західних політиків і експертів теж присутня.

Підсумки року непогані, але "далекі від оптимальних"

"Проведення реформ я вважаю особливо важливим, тому вітаю рішення українського уряду включити необхідні реформи до свого порядку денного", - заявив керівник генерального директорату Єврокомісії з політики сусідства Крістіан Даніельсон 14 травня в ході онлайн-дискусії, присвяченій Україні.

Разом з тим директор з політичних питань брюссельського аналітичного Центру Мартенса Роланд Фройденштайн (Roland Freudenstein) вказує, що при всіх публічних позитивних відгуках чиновників у Брюсселі, "за лаштунками звучать і сумніви в тому, що Зеленський здатний вести Україну прозахідним курсом в довгостроковій перспективі і що у нього достатньо для цього політичної волі". В інтерв'ю DW експерт підкреслив, що підсумки першого року Зеленського непогані, але "далекі від оптимальних".

Що стосується прийняття законів, які передбачають реформи, на яких наполягає Брюссель, Київ за рік показав хороші результати. Нова влада завершила виконання вимог ЄС по четвертій програмі макрофінансової допомоги. Восени 2019 року повернули кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, що було однією з умов безвізового режиму для України. Важливе значення для ЄС мав і анбандлінг "Нафтогазу", тобто виведення зі структури цієї компанії оператора газотранспортної системи.

"Я згодна з тим, що було зроблено багато кроків по шляху реформ", - відзначає експерт брюссельського Центру європейської політики (EPC) Аманда Пол. При цьому вона нагадує, що більшість з рішень були прийняті ще восени минулого року, коли Верховна Рада працювала у "турборежимі".

Новини за темою: Річниця обрання Зеленського президентом: Очікування й результат

Земельна реформа й "антиколомойський" закон

Однак у цьому році Зеленському стало складніше проводити через парламент закони, відзначає Пол. За її словами, президент України тепер не завжди може покластися на свою більшість у Верховній Раді. Проблема в тому, що частина депутатів із фракції "Слуга народу" стали орієнтуватися на інші центри впливу - в тому числі на олігарха Ігоря Коломойського.

У зв'язку з цим можна нагадати, що два закони, які в ЄС вважають дуже важливими, вдалося прийняти лише завдяки підтримці депутатів з опозиційних фракцій. Мова про земельну реформу і так званий антиколомойський закон, покликаний не допустити повернення націоналізованого ПриватБанку його колишнім власникам Коломойському і Геннадію Боголюбову.

У квітні Брюссель недвозначно дав зрозуміти Києву, що Євросоюз з великим нетерпінням очікує прийняття цих документів. Це показує, що в Єврокомісії не утримуються від критичних зауважень, якщо вважають питання досить важливим.

Прийняття земельного та банківського законів було умовою надання Україні кредитів від МВФ та ЄС, необхідних їй для уникнення дефолту. "Фактично міжнародні організації, такі як МВФ, були змушені приставити до голови України дуло пістолета, щоб ці закони були нарешті прийняті", - заявила Пол в інтерв'ю DW. За її прогнозом, різні групи впливу на депутатів парламентської більшості будуть і надалі серйозною проблемою для Зеленського.

Критика імплементації реформ в Україні

"Звичайно, є питання, до яких ми б радили підійти більш амбіційно", - говорить Даніельсон з Єврокомісії. На прохання кореспондента DW він уточнив, що недоліки бачить в імплементації реформ.

Брюссельський експерт Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Бруно Літо також каже, що, незважаючи на прийняття парламентом багатьох правильних законів, "конкретні реформи повільно реалізуються на практиці". "Корупція досі є у повсякденній реальності на всіх рівнях суспільства", - зазначає він.

Постійний доповідач Європарламенту по Україні Міхаель Ґалер (Michael Gahler) звертає увагу на інший недолік, вважаючи, що Зеленський не достатньо враховує думку професіоналів, і наводить у цьому зв'язку приклад з реформою охорони здоров'я: "У мене склалося враження, що президент не говорить безпосередньо з працівниками системи охорони здоров'я, які знають, що до чого. Його завжди оточує свита, що має інші інтереси".

Мирне врегулювання на Донбасі

У чому Зеленський користується практично необмеженою підтримкою з боку Брюсселя, то це в його підході до конфлікту з Росією на Донбасі. І ЄС, і НАТО виступають за мирне врегулювання на підставі Мінських угод. Кілька обмінів полоненими, відновлення моста через Сіверський Донець в селищі Станиця Луганська - заходи, що безпосередньо стосуються життя простих людей, і такі гуманітарні акції в Брюсселі вітають.

У той же час значного прогресу в процесі мирного врегулювання конфлікту на Донбасі досягти не вдалося. Але провини президента України співрозмовники DW у цьому не бачать. "Прориву не було, але це говорить, скоріше, на користь Зеленського: в ключових питаннях він не піддався натиску Кремля", - вказує Роланд Фройденштайн. З ним погоджується Аманда Пол: "Той факт, що він не капітулював перед президентом Росії Путіним, що він не відступає за червоні лінії України - це дуже важливо".

Другий рік Зеленського буде складнішим

За прогнозом Аманди Пол, наступний рік буде для Зеленського складнішим, аніж перший. Забезпечити зростання економіки після спаду через пандемію коронавірусу, провести через парламент ті чи інші закони, досягти прогресу на Донбасі, на її думку, президентові буде нелегко. "Те, що Росія опинилася в глибокій кризі, не означає, що вона змінить свою позицію щодо України", - вважає експерт.

"Умови, в яких перебуває Україна, дуже складні, такими вони і залишаться. Але якщо президент Зеленський буде прислухатися до порад і критики, якщо буде готовим модернізувати і реформувати країну - навіть якщо і не завжди успішно, - Захід і надалі буде його підтримувати", - підбиває підсумок Бруно Літо.

Юрій Шейко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...