Як Україна зірвала великий обмін утримуваними особами з ОРДЛО

Владислав Мулик
Владислав Мулик

Конфліктолог, офіцер СБУ в запасі

Процес обміну утримуваними Офіс президента

Через те, що Україна, в порушення зобов'язань, не зняла звинувачень з тих, кого обміняла раніше, що є грубим порушенням прав і свобод громадян, обмін утримуваними особами України з ОРДЛО, ймовірно, не відбудеться.

Про це пише Владислав Мулик на своїй сторінці в Facebook.

У світлі останніх подій і зустрічей.

Обіцяних обмінів утримуваними особами України з ОРДЛО немає.

І причина очевидна.

Через популізм "профанів" центральної в Києві влади!

Великий обмін утримуваними особами між Україною та ОРДЛО на межі зриву. І знову з вини офіційного Києва.

Спецпредставниця ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі Хайді Грау після чергових зустрічей ТКГ заявила, що обговорення питань взаємного звільнення та обміну пов'язаних з конфліктом осіб закінчилося безрезультатно. А президент Зеленський у Чернівцях звинуватив у всьому Донецьк і Луганськ, заявивши, що ті не подають списки на обмін і не допускають на свою територію представників Червоного Хреста.

Це красива історія для електорату, який Зеленський і його команда намагаються ще раз підгорнути перед місцевими виборами, але в реальності ситуація кардинально відрізняється. По суті, Київ саботує цей обмін, не бажаючи робити серйозних рішень напередодні виборів.

Як пише у своїй статті політолог Кирило Кіквідзе, українською стороною не виконані підписані нею домовленості по забезпеченню "процесуального очищення" (закриття наявних справ і зняття всіх звинувачень) утримуваних осіб, які брали участь у попередніх обмінах 29 грудня 2019 р. і 16 квітня 2020 р., що є грубим порушенням прав і свобод громадян (процесуально не очищені 50 з 51 людини). При цьому Донецьк і Луганськ аналогічні зобов'язання виконали в повному обсязі.

Новини за темою: Розенбаум: Українська делегація винна у зриві перемир'я на Донбасі

Тобто, Київ не бажає довести справу до кінця і звільнити людей не тільки фізично, а і юридично. А це означає, що обміняним особам загрожує небезпека подальшого переслідування.

Більш того, у зв'язку з викладеною позицією Верховної Ради України, на сьогодні не ясно, в рамках яких домовленостей проводиться підготовка до нового обміну. Принцип обміну "всіх на всіх" є зобов'язанням тільки в рамках Мінських угод. Небажання Верховної Ради України на практиці виконувати Мінські угоди анулює як принцип "всіх на всіх", так і статус утримуваних осіб. Єрмак раніше говорив про формулу "100 на 100". Зараз про неї начебто вже забули.

Також важливо розуміти, в контексті чого готується обмін. Представники непідконтрольних територій не раз заявляли, що обмін з метою повного мирного політичного врегулювання має на увазі один статус утримуваних, в той час, як обмін в період тимчасового перемир'я й очікування від України аморфного "плану Б" – означає зовсім інший статус утримуваних і параметри обміну.

Представники Києва в ТКГ на це нічого не змогли відповісти, тому що Офіс президента України не має політичної волі, щоб заявити про готовність до повного мирного політичного врегулювання в рамках Мінських угод. Тому ОП просто тягне час, "продаючи" українцям тимчасове перемир'я як серйозне досягнення в мирному процесі на Донбасі.

Але чи довго українці будуть на це "купуватися"?

Особисто у мене на цей рахунок є великі сумніви.

Владислав Мулик

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...