Як Україна зберегла свій гігантський застарілий літак-амфібію, створений в СРСР

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Український літак-амфібія Бе-12 Міністерство оборони України

Після розпаду СРСР Україні дісталися гігантські літаки-амфібії Бе-12, які досі перебувають на озброєнні. Один з них був залишений українськими військовими при відході з Криму, а пізніше був переданий Києву і брав участь у спільних навчаннях з НАТО.

Про це пише The National Interest.

Радянське ДКБ Берієва створило "літаючий човен" Бе-12 у кінці 1950-х років для полювання за субмаринами НАТО. Розвиток систем протиповітряної оборони зробив повільний і незграбний літак непридатним для цієї ролі і переключили на патрульні та пошуково-рятувальні завдання.

Коли в 1991 році розпався Радянський Союз, Україні перепало кілька цих 32-тонних амфібій. Однак Київ не міг підтримувати їх у працездатному стані, особливо з урахуванням впливу солоної води на метал.

Остаточно знищило український флот "літаючих човнів" російське вторгнення 2014 року. І тільки завдяки — назвемо це так — щедрості росіян, Києву вдалося повернути один з Бе-12 у повітря.

У 2012 році в розпорядженні української морської авіації були сім Бе-12, які розташовувалися в Криму, на авіабазі Саки. Звідти ці літаки-амфібії з двома двигунами і крилом типу "чайка" вилітали патрулювати Чорне море. Скільки з них були здатні піднятися в повітря, невідомо.

Один з них, з жовтим бортовим номером 02, брав участь в липні 2012 року у спільних з НАТО щорічних навчаннях Sea Breeze.

Новини за темою: Винищувач-паразит, або Як був створений найменший бойовий літак у світі за всю історію авіації

Коли наприкінці лютого 2014 року російські війська захопили Крим, українські екіпажі поквапилися підняти якомога більше літаків у повітря і прибрати їх з півострова.

"Бригада морської авіації зуміла на початку березня евакуювати частину техніки, щоб уникнути її захоплення, в тому числі вертоліт Ка-29, три вертольоти Мі-14, два транспортні літаки Ан-26 і один літак-амфібію Бе-12", — повідомляє Jane’s.

Київ після цього відкрив нову базу для авіації ВМС у Миколаєві.

Одним ударом росіяни фактично звели чисельність українських "літаючих човнів" до одного літака.

Вторгнення аналогічним чином вплинуло і на повітряну міць України в цілому. На початку 2014 року, до вторгнення російських сил, у Києва було, за даними щорічного огляду, опублікованими в 2015 році журналом Flight, 400 одиниць військової авіації.

Новини за темою: Як Росія мало не знищила українські повітряні сили

Роком пізніше їх кількість скоротилася всього до 222.

Коли війна охопила схід України, українським пілотам довелося битися з проросійськими бойовиками, озброєними сучасними зенітними ракетними комплексами, за допомогою одного з яких був збитий в липні 2014 року малайзійський авіалайнер з 298 людьми на борту.

Повстанці також завдали серйозної шкоди українським ВПС, армійській авіації та авіації ВМС. Після майже року боїв Київ, за підрахунками Aviation International News, втратив не менше 22 одиниць військової авіації, а можливо набагато більше. 21 літальний апарат був збитий ракетами "земля — повітря".

Однак при цьому росіяни, виявивши дивну дружелюбність — особливо в світлі відвертої підтримки Москвою українських бойовиків,— повернули Україні багато з захоплених в Криму літаків… включно із заслуженим Бе-12 з жовтим номером 02.

14 квітня російські військові дозволили українському екіпажу повернути його в Миколаїв. "Незважаючи на неідеальний стан, льотчики визнали, що літак здатний піднятися в повітря", — повідомляв блог Airheadsfly.

Київ дуже старається повернути в дію законсервовані літаки. Судячи з усього, механіки не обійшли своєю увагою і цей Бе-12. Коли кораблі НАТО повернулися у вересні в Чорне море, щоб провести Sea Breeze — 2014, їх зустрів "літаючий човен" з жовтим бортовим номером 02.

Фотограф американських ВМС зняв старий Бе-12, що ширяє над скупченням кораблів. На 2019 рік в строю залишалося два таких літака.

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...