Як у Польщі вирішили покарати "Газпром" за "Північний потік-2", виписавши штраф на 7,6 млрд

Bloomberg
Bloomberg

Провідний постачальник фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru

Головне ділове агентство США розповідає, як у Польщі "Газпром" вирішили покарати величезним штрафом за монополізм — оштрафувати "Північний потік-2", який раніше отримав схвалення структур ЄС і ФРН.

Про це пише Bloomberg.

Польське антимонопольне відомство оштрафувало компанію "Газпром" на 7,6 мільярда доларів за "Північний потік-2", відкривши новий фронт у гострій політичній боротьбі за цей газовий проєкт. Прийняте в середу несподіване рішення викликає безліч юридичних питань з приводу цього проєкту, який опинився на межі зриву.

За що штраф?

Антимонопольний орган заявив, що "Газпром" і його партнери, яким теж наказано заплатити штраф близько 61,3 мільйона доларів, не отримали від нього (тобто від польських борців з монополіями) дозвіл на створення спільного підприємства з фінансування будівництва трубопроводу. Якщо проєкт буде доведений до кінця, європейські покупці газу потраплять у ще більшу залежність від єдиного постачальника, а саме від "Газпрому". Ну а це, своєю чергою, може призвести до підвищення цін для польських споживачів, заявило польське антимонопольне відомство. Воно також віддало розпорядження компаніям розірвати свої угоди про фінансування будівництва.

Що далі?

Польське відомство дало "Газпрому" і його партнерам 30 днів на "відновлення" конкуренції або на подачу апеляції з приводу його рішення. "Газпром" є власником цього Балтійського трубопровідного проєкту, але половину його вартості в 9,5 мільярда євро оплачують Engie SA, Royal Dutch Shell Plc, німецькі Uniper SE, Wintershall AG і австрійська OMV AG.

"Газпром" вже заявив, що опротестує це рішення. І якщо судити з досвіду розгляду антимонопольних справ, чекати постанови доведеться мінімум п'ять років. Суд може прискорити процес, якщо юристи переконають його в невідкладності даної справи.

Новини за темою: Чому Польщі вигідна зупинка будівництва газопроводу "Північний потік-2"

Цей спір може бути переданий з місцевого суду, що відповідає за питання конкуренції, у вищу інстанцію, аж до Верховного Суду, і там ця справа може застрягти щонайменше на три роки. У 2006 році відомство з питань конкуренції винесло рішення про картельну змову щодо міжбанківської комісії, але польські суди розглядають цю справу досі.

Коли "Газпрому" доведеться платити?

Штраф доведеться заплатити тільки після того, як Апеляційний суд винесе остаточний вердикт. Якщо "Газпром" не заплатить, суд може віддати розпорядження про арешт його активів.

Чи є ризик політичного втручання?

Таке можливо. Низка здійснюваних з 2015 року скандальних правових реформ у Польщі призвела до посилення політичного впливу на суди, а країна вступила в суперечність з Єврокомісією. Суди ЄС почали серію судових розглядів, які в підсумку можуть позбавити Польщу доступу до фінансів Євросоюзу. Деякі європейські суди відмовляються видавати Польщі підозрюваних за європейськими ордерами на арешт, побоюючись, що судові процеси в цій країні не будуть справедливими.

Сам суд і його постанови можуть і не бути політизованими, але в польській системі правосуддя виникли серйозні проблеми, оскільки політики мають на суди надмірний вплив. Про це заявляє Асоціація польських суддів. Таким чином, слабшає довіра до їх неупередженості та самостійності при винесенні рішень.

Штраф і апеляція зупинять будівництво?

Ні. Польське рішення не в змозі заблокувати весь проєкт, а його наслідки матимуть для "Газпрому" чисто фінансовий характер. Але це рішення створює додаткову перешкоду. За словами аналітиків, у Польщі немає юридичного права зупинити будівництво газопроводу, яке майже завершено, тому що його маршрут не проходить по її територіальних водах і виключній економічній зоні.

Новини за темою: Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Наскільки незвичайний цей штраф?

Дуже незвичайний. Польський штраф набагато перевищує штрафні суми ЄС за порушення антимонопольних правил, які пред'являлися в позовах великим IT-компаніям типу Google. Він також набагато більше штрафів, якими обкладаються порушники правил злиттів. Глава антимонопольного відомства ЄС Маргрете Вестагер (Margrethe Vestager) на цьому тижні підкреслила в розмові з репортерами, що з 2014 року жоден з її штрафів не перевищив 10% від річного доходу оштрафованої компанії. Два роки тому компанія Altice NV була оштрафована на 124,5 мільйона євро за проведення процедури поглинання до отримання дозволу від ЄС.

Чи дійде справа до судів ЄС?

Шанси на це невеликі. Польське антимонопольне відомство підняло це питання після того, як "Газпром" і його партнери звернулися до нього і до інших регуляторів ЄС з проханням схвалити створення "Північного потоку-2". Польща у 2016 році поставила під сумнів законність спільного підприємства, після чого компанії відкликали своє прохання й отримали кредитне фінансування. Польський регулятор продовжив розслідування, назвавши даний крок спробою обійти закон про конкуренцію. Оскільки це рішення засноване на нормах національного права і прийнято виключно польським Антимонопольним відомством без участі Єврокомісії, останнє слово в цій справі буде за місцевими судами.

Безпосередньо оскаржити рішення Польщі в судах ЄС в Люксембурзі буде неможливо з тих же причин. Але оскільки Польща є членом ЄС і повинна застосовувати антимонопольні правила відповідно до законів Євросоюзу, існує незначний шанс, що в ході розгляду польських апеляцій виникне питання про сферу дії законів ЄС.

Якщо польський суд вирішить, що не в змозі дати відповідь, він може передати деякі питання на розгляд Європейського суду. Це будуть питання не по суті спору, а про норми права. Тяжба може затягнути прийняття остаточного рішення ще на пару років.

Стефані Бодоні, Мацей Мартевич

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...