Як у 2008 році грузинські розрахунки ППО пустили кров російській авіації

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Радянські Бойові штурмовики СУ-25 під час польоту РІА Новини, Скринніков

У 2008 році російські війська розгромили збройні сили Грузії в ході короткої та кровопролитної війни, але вони встигли завдати росіянам серйозних втрат. Проте після цієї кампанії Грузія стала майже повністю беззахисною й тільки зараз відродила свій військовий потенціал.

Про це пише Forbes.

Грузія уклала угоду з ізраїльською фірмою "Рафаель" (Rafael) на модернізацію своїх систем ППО та перепідготовку їх розрахунків.

Неясно, яка сума підписаного 11 вересня контракту, і які саме системи буде модернізувати фірма "Рафаель". Але ця угода стала складовою частиною абсолютно очевидної тенденції.

12 років тому російські війська розгромили збройні сили Грузії в ході короткої та кровопролитної війни, що закінчилася тим, що Москва захопила величезні ділянки грузинської території. Зараз уряд цієї країни намагається відновити свою систему оборони.

Мабуть, найважливішим елементом даного плану є модернізація РЛС і систем ППО. Грузинські сили ППО домоглися унікального успіху під час війни 2008 року, пустивши кров російській авіації.

Новини за темою: Як знищували військову авіацію України

Грузинська армія вступила у війну з Росією, маючи на озброєнні системи ППО, успадковані від Радянського Союзу. Серед них були ЗРК С-125М і "Бук-М1" середньої дальності, "Оса-АК" малої дальності та ПЗРК "Стріла".

С-125 - стаціонарний комплекс. "Бук" і "Оса" - мобільні. Згідно з наявною інформацією, українські фахівці вчили грузинські розрахунки застосовувати ЗРК "Бук" і "Оса" в засідці. Грузинські пасивні РЛС "Кольчуга-М" попереджали розрахунки про наближення російських літаків. Ракетники чекали до останньої секунди, і тільки потім приводили в дію свої активні РЛС малої дальності.

Грузинські ППО завдали росіянам серйозні втрати. Згідно з неофіційною інформацією, "Буки" в перший день війни 8 серпня 2008 року збили чотири російські літаки (три штурмовики Су-25 і бомбардувальник Ту-22М3), знищивши екіпаж тримісного бомбардувальника.

До 11 серпня грузинські ЗРК "Оса" збили бомбардувальник Су-24М і літак-розвідник Су-24МР, убивши одного члена екіпажу другого літака. Грузинські солдати вогнем з ПЗРК "Стріла" пошкодили ще три Су-25.

На сторінках інформаційного бюлетеня австралійських ВПС прозвучало припущення, що апаратура російських Су-25 не була налаштована на частоти грузинських ЗРК, тому російські льотчики не знали про наближення ворожих ракет.

Але грузинська тактика, а також дисциплінованість розрахунків ЗРК явно сприяла успіхам ППО цієї країни у 2008 році. Ті втрати, які зазнали російські ескадрильї від грузинських ППО, налякали військове командування в Москві, у зв'язку з чим Кремль прийняв рішення про проведення масштабної програми реформ в армії.

В рамках цієї програми Москва почала скорочувати чисельність армії, а зекономлені кошти в сумі 15 мільярдів доларів вклала в 10-річну програму закупівлі нових кораблів, літаків, бойових машин і ракет.

Попри досягнуті успіхи, грузинські ППО під час війни з Росією зазнали важких втрат у техніці. Російські війська захопили або знищили всі великі грузинські РЛС (п'ять від ЗРК "Оса"), майже всі "Буки" і кілька зенітних гармат. Після 2008 року Грузія стала майже повністю беззахисною перед ворожою авіацією.

Тбілісі почав в терміновому порядку відновлювати збройні сили чисельністю 33 000 осіб. Початкова програма модернізації, якою США і НАТО допомогли грошима і практичним досвідом, включала поставку нових засобів зв'язку, протитанкового озброєння і, звичайно ж, зенітно-ракетних комплексів.

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п'ятого покоління кращі?

У 2008 році Грузія отримала від Ізраїлю ЗРК середньої дальності "Спайдер" (Spyder), а у 2017 році Франція поставила туди зенітні ракети малої дальності "Містраль" (Mistral). Україна продала Грузії РЛС великої дальності. Франція поставила радари середньої дальності.

На озброєнні ППО Грузії як і раніше знаходяться "Буки", "Оси" і "Стріли". Але їм на зміну поступово приходить більш сучасна ізраїльська і французька техніка. Якщо Росія і Грузія вступлять у війну вдруге, російські війська будуть краще підготовлені до ведення бойових дій в повітрі в умовах протидії засобів ППО. Але і грузинські ППО теж будуть краще підготовлені.

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...