live

Як стічні води допоможуть зрозуміти справжні масштаби епідемії коронавірусу

Nature
Nature

Один із найстаріших і авторитетних загальнонаукових журналів.

Станція очищення води в Німеччині wikipedia.org

Результати моніторингу стічних вод можуть послужити також одним з інструментів раннього виявлення та попередження у тому випадку, якщо коронавірус повернеться. Поки проблема в тому, що не вистачає реагентів, необхідних для проведення досліджень, свідчать фахівці.

Про це пише Nature.

Більше десятка дослідницьких груп по всьому світу приступили до вивчення стічних вод на предмет присутності в них слідів нового коронавірусу. На їхню думку, це може стати одним із способів оцінити загальне число заражених в тому або іншому співтоваристві, оскільки обстежити всіх людей на коронавірусну інфекцію просто неможливо. За словами вчених, цей метод також можна використовувати, якщо коронавірус повернеться, виявити ще до появи симптомів у людей. До цього моменту вчені вже виявили сліди цього вірусу в стічних водах в Нідерландах, Сполучених Штатах та Швеції.

Аналіз стічних вод — використаної води, яка проходить через каналізаційну мережу і надходить на очисні підприємства, — один із способів, що дозволяє дослідникам відстежити інфекції, які виділяються із сечею та фекаліями, такі як SARS-CoV-2.

На одну водоочисну станцію надходять стічні води приблизно від мільйона осіб, як сказав Гертьян Медема (Gertjan Medema), мікробіолог з Інституту досліджень води KWR (KWR Water Research Institute) у Ньювегейні, Нідерланди. Аналіз стічних вод в таких обсягах дозволяє точніше оцінити масштаби поширення коронавірусної інфекції, ніж тестування людей, тому що моніторинг стічних вод дає можливість врахувати ті випадки, коли людей не тестували на коронавірусну інфекцію, і коли у людей були лише легкі симптоми захворювання. Медема виявив генетичний матеріал SARS-CoV-2 — РНК вірусу — у пробах, взятих на декількох водоочисних станціях в Нідерландах. "Органи охорони здоров'я бачать тільки вершину айсберга".

Новини за темою: Коронавірус викликає імпотенцію і чоловіче безпліддя?

За словами вчених, щоб точно оцінити масштаби поширення інфекції в тому або іншому співтоваристві, спираючись на зразки стічних вод, необхідно з'ясувати, скільки саме РНК вірусу виділяється з калом, і розрахувати кількість заражених людей у цьому співтоваристві на основі даних про концентрацію РНК вірусу в зразках стічних вод.

Крім того, вченим потрібно буде переконатися, що вони аналізують репрезентативні проби вод екскрементами людей, що містяться в них, а не вибіркові зразки, і що їх тести дозволяють виявляти низькі концентрації РНК вірусу, як сказали вчені, які представляють Квінслендський альянс експертів з гігієни довкілля (Queensland Alliance for Environmental Health Sciences) в Австралії — дослідницький центр, який консультує уряд країни з питань екологічної санітарії. За їх словами, дуже важливо, щоб моніторинг стічних вод, — якщо його почнуть проводити в значних масштабах, — не перетягував на себе ресурси, необхідні для проведення тестів у людей.

Частина зусиль по відстеженню поширення вірусу гальмується через закриття університетів і лабораторій, а також через обмеженість запасів реагентів, необхідних для проведення досліджень, — тих же реагентів, які використовуються в клініках і яких вже не вистачає, як сказав Кайл Біббі (Kyle Bibby), фахівець з охорони навколишнього середовища в університеті Нотр-Дам в штаті Індіана. "Ми не хочемо ускладнювати глобальний брак ресурсів", — сказав він.

Ранні свідоцтва виявлення

Заходи з контролю поширення інфекцій, такі як соціальне дистанціювання, ймовірно, дозволять впоратися з поточною пандемією, проте вірус може повернутися, як тільки ці заходи будуть скасовані. Постійний моніторинг стічних вод може служити неінвазивним інструментом раннього попередження, як сказала Ана Марія де Роду Хусман (Ana Maria de Roda Husman), експерт з інфекційних захворювань із Національного інституту суспільного здоров'я та навколишнього середовища (National Institute for Public Health and the Environment) у Більтховені, Нідерланди. Раніше цей інститут досліджував стічні води, щоб контролювати ситуацію зі спалахами норовірусу, стійких до антибіотиків бактерій, поліовіруса і кору.

Група експертів під керівництвом Хусман виявила сліди SARS-CoV-2 в стічних водах аеропорту Схіпхол в Тілбурзі всього за чотири дні після того, як в Нідерландах було підтверджено перший випадок захворювання. Тепер вчені планують дослідити стічні води у столицях всіх 12 провінцій Нідерландів, а також в інших містах, де досі не було зафіксовано жодного підтвердженого випадку. Група вчених під керівництвом Медеми виявила РНК коронавірусу в стічних водах міста Амерсфоорт ще до того, як там підтвердилися перші випадки зараження.

Як показали дослідження, сліди SARS-CoV-2 з'являються у фекаліях вже на третій день після зараження, тобто набагато раніше, ніж виникають симптоми, достатньо виражені для того, щоб відправити людину в лікарню і поставити йому офіційний діагноз (такі симптоми можуть з'явитися за два тижні), як пояснила Тамар Кон (Tamar Kohn), вірусолог з Швейцарського федерального інституту технологій в Лозанні. За її словами, відстеження концентрації частинок вірусу в стічних водах дозволить чиновникам системи охорони здоров'я приймати обґрунтовані рішення щодо введення таких заходів, як ізоляція. "Зволікання в сім-десять днів може істотним чином вплинути на тяжкість цієї епідемії".

Більш раннє виявлення коронавірусу в тому або іншому співтоваристві дозволить обмежити негативні наслідки COVID-19 для здоров'я людей і економіки, особливо якщо цей вірус повернеться в наступному році, як пояснив Біббі.

Моніторинг стічних вод вже кілька десятиліть використовується для того, щоб оцінювати успішність кампаній з вакцинації від поліовіруса, як сказав Чарльз Герба (Charles Gerba), мікробіолог з університету Арізони в Тусоні. Цей підхід можна використати для оцінки ефективності таких заходів, як соціальне дистанціювання, додав Герба, який виявив сліди SARS-CoV-2 у неочищених стічних водах в Тусоні.

Смріті Маллапаті

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...