Як Сталін упав з коня і перший парад Перемоги приймав його маршал Жуков

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Парад на Червоній площі в Москві в ознаменування перемоги СРСР над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 24 червня 1945 року. Парад приймав Маршал Радянського Союзу Г. К. Жуков. Командував парадом Маршал Радянського Союзу К. К. Рокоссовський РІА Новини/Михайло Озерський

Німецька газета описує Парад Перемоги 24 червня 1945 року. Очільник СРСР Йосип Сталін хотів приймати його особисто верхи, але не вмів триматися в сідлі і відмовився від цієї ідеї. А що, якби президент Росії Володимир Путін теж вирішив приймати парад гарцюючи?

Про це пише Die Welt.

24 червня 1945 року Йосип Сталін збирався відзначити перемогу над гітлерівським вермахтом. Апогеєм мала стати його поява на Красній площі верхи. Але цим планам не судилося збутися.

Російський президент Володимир Путін бере приклад з Йосипа Сталіна. Кремлівський володар розпорядився провести військовий парад на честь перемоги Червоної Армії над гітлерівською Німеччиною. Парад мав відбутися 9 травня, але через спалах коронавірусу його довелося перенести на іншу історичну дату.

"Ми зробимо це 24 червня - у день, коли у 1945 році відбувся легендарний історичний парад переможців, коли Красною площею пройшли бійці, що билися під Москвою і захищали Ленінград, що билися під Сталінградом, звільняли Європу, брали штурмом Берлін", — сказав днями Путін і доручив міністру оборони Сергієві Шойгу розпочати підготовку до параду.

Дійсно, 24 червня 1945 року відбувся великий Парад Перемоги Червоної Армії. Після розгрому Третього рейху, який розв'язав проти свого тодішнього союзника СРСР безжальну війну, яка забрала життя до 27 мільйонів солдатів і мирних жителів цієї країни, Сталін хотів на всі часи затвердити символ перемоги Радянського Союзу над фашизмом.

На бенкеті, організованому для членів Політбюро, маршалів Радянського Союзу, музикантів, акторів і героїв війни (на ньому були присутні навіть кілька польських шахтарів), що відбувся 24 травня, Сталін запитав: "Може, нам відзначити перемогу над фашистською Німеччиною парадом у Москві і запросити на нього тих, хто особливо заслужив на це?"

Новини за темою: Як у роки Другої світової війни в СРСР розробляли модель літаючого танку

В роки сталінського режиму такі питання були нічим іншим, як наказами. Підготовка до параду розпочалася негайно. Були обрані і делеговані в Москву "гідні" частини. Крім того, з Берліна були доставлені близько 900 пруссько-німецьких військових прапорів і штандартів, з яких потім були відібрані близько 200, щоб радянські солдати демонстративно кидали їх на землю на Красній площі.

Втім, потайки Сталін, за твердженням його біографа Саймона Себаг Монтефіоре (Simon Sebag Montefiore), готувався справити особливе враження на фотографів і операторів: хотів особисто приймати парад верхи, незважаючи на те, що він, син шевця і колишній слухач духовної семінарії, ніколи не вчився верховій їзді.

Довірений Сталіна Семен Будьонний підібрав йому відповідного суто зовні арабського скакуна, і Сталін почав таємно тренуватися. Приблизно 15 червня, тобто за тиждень з гаком до параду, відбулася генеральна репетиція. Вбраний у галіфе і високі чоботи зі шпорами, Сталін сів на коня. За подіями спостерігав його син Василь.

Всемогутній диктатор пришпорив коня, але той відреагував на це зовсім не так, як всі очікували: раптом став дибки, і Сталіну довелося схопитися за його гриву. Попри це, він не втримався в сідлі, упав і боляче забив плече.

65-річний Сталін, не будучи спортивною і тренованою людиною, ще легко відбувся — все могло закінчитися набагато гірше. "Нехай парад приймає Жуков, — пробурчав він, встаючи на ноги. — Він же кавалерист".

Маршал Жуков, найбільш піднесений пропагандою офіцер Червоної Армії, "переможець Берліна", підтвердив, що тримається в сідлі впевнено: "Я іноді їжджу верхи". Відповідно до мемуарів Жукова, Сталін розпорядився: "Ну, тоді Парад Перемоги ви будете приймати".

Оскільки маршал добре знав, як легко втратити прихильність кремлівського володаря, то обережно перепитав: "Дякую за честь. Але, може, було би краще, якби парад прийняли ви? Адже ви — верховний головнокомандувач".

Ця відповідь, мабуть, сподобалась Сталіну, але він сказав: "Я вже застарий… Зробіть це ви — ви молодші за мене". Коли Жуков знайомився з підібраним для параду конем, Василь Сталін сказав йому: "Відкрию вам таємницю. Батько хотів сам приймати парад, але три дні тому впав з коня".

24 червня 1945 року близько десяти тисяч солдатів з усіх фронтів Червоної Армії пройшли Красною площею, а Жуков, сидячи верхи на білому коні, приймав парад. Слідом за ним на вороному скакав маршал Рокоссовський.

Парад проходив під зливою і тому тривав близько пів години. Сталін спостерігав з почесної трибуни на мавзолеї Леніна. Хоча з кашкета йому на обличчя капала вода, він не витирав її: вождю не могли заважати примхи погоди — принаймні в присутності фотографів.

Апогеєм параду стало ритуальне приниження вермахту, коли солдати кидали штандарти поверженого ворога на брудну бруківку Красної площі. Та позаяк ці кадри видалися недосить переконливими, через кілька тижнів їх перезняли.

Чи не спадало Володимирові Путіну на думку приймати парад, присвячений 75-й річниці перемоги, верхи? Невідомо. На відміну від Сталіна, його зразка для наслідування, він, мабуть, уміє триматися в сідлі. Принаймні уже не раз фотографувався верхи.

Свен Келлерхофф

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...