Новини » Події Читать эту новость на русском

Як SpaceX Маска відкрила нову епоху пілотованих космічних польотів

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Астронавт NASA Ендрю Морган під час виходу у відкритий космос для ремонту магнітного альфа-спектрометра CC0/Public Domain/NASA

У суботу, 14 листопада, НАСА здійснило перший штатний запуск корабля "Кру Дрегон" до МКС. Цей пуск - важливий крок у розвитку комерційних космічних польотів, який зробить їх чимось буденним. У майбутньому будь-хто, у кого є гроші, зможе купити квиток на комерційну ракету.

Про це пише The New York Times.

Екіпаж проведе 27 годин у побудованій приватною компанією капсулі, після чого в понеділок ввечері здійснить стикування з Міжнародною космічною станцією.

Це поки не дуже схоже на звичайний авіарейс з Нью-Йорка до Вашингтона або на оренду автомобіля в компанії "Евіс". Але суботній запуск чотирьох астронавтів на МКС, куди вони вирушили на борту побудованої "Спейсекс" (SpaceX) капсули, є важливим кроком на шляху до перетворення космічних польотів у щось звичайне і буденне.

У майбутньому астронавти НАСА вже не будуть користуватися іноземними космічними кораблями. І будь-хто, у кого є достатньо грошей, зможе купити квиток на комерційну ракету.

"Це по-справжньому комерційний ракетно-космічний комплекс, - сказав на конференції після запуску адміністратор НАСА Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine). - І ми вдячні нашим партнерам з "Спейсекс" за те, що вони нам його надали".

НАСА назвала здійснений в суботу ввечері запуск першим штатним польотом космічного корабля "Кру Дрегон" (Crew Dragon), який побудований і експлуатується створеною Ілоном Маском компанією "Спейсекс". Астронавти, які знаходяться на борту - троє з НАСА та один з японського космічного агентства - покинули Землю з розташованого у Флориді Космічного центру ім. Кеннеді.

У травні "Кру Дрегон" доставив на космічну станцію астронавтів Роберта Бенкена (Robert Behnken) і Дугласа Херлі (Douglas Hurley), але то був випробувальний політ, що мав на меті перевірити й усунути всі наявні недоліки в роботі систем.

Новини за темою: Вибач, Маск: Астронавт НАСА відправиться на МКС на російському космічному кораблі "Союз"

У цей політ вирушили астронавти НАСА Майкл Хопкінс (Michael S. Hopkins), Шеннон Уокер (Shannon Walker) і Віктор Гловер (Victor J. Glover), а також японський астронавт Соїті Ногучі (Soichi Noguchi).

Екіпаж SpaceX Falcon 9 в космічному центрі Кеннеді на мисі Канаверал, штат Флорида, США, 15 листопада 2020 року EPA

Минулого тижня НАСА і "Спейсекс" завершили процес сертифікації. Тим самим, космічне агентство засвідчило, що "Спейсекс" виконала всі вимоги, що дозволяють їй регулярно доставляти астронавтів НАСА на орбіту. Цей запуск є регулярним плановим польотом, в результаті якого чотири члени екіпажу будуть доставлені на МКС і проведуть там шість місяців.

"Етап розробки системи завершено, - сказав у четвер в телефонному інтерв'ю директор програми підготовки комерційних космічних польотів Філ Макалістер (Phil McAlister). - Вперше в історії приватна компанія отримала комерційну можливість для безпечного та надійного доставляння людей в космос".

Попри нестійку погоду (за прогнозами, шансів на сприятливі умови при запуску було 50 на 50), небо залишалося ясним. О 19 годині 27 хвилин східного часу ожили всі дев'ять ракетних двигунів "Фалькона 9", і ракета дугою полетіла над Атлантичним океаном, висвітлюючи вечірнє небо.

Відокремившись від другого ступеня, який полетів далі на орбіту, перший ступінь ракети-носія розгорнувся і здійснив посадку на плавучу платформу. Компанія "Спейсекс" сьогодні використовує свої ракети-носії багаторазово, повертаючи їх на Землю. Цей ступінь ракети буде використаний для запуску наступної четвірки астронавтів на МКС майбутньої весни.

Новини за темою: Як SpaceX Маска в сотий раз ракету запускала

Космічний корабель, що отримав назву "Стійкість" (Resilience), повинен здійснити стикування з МКС в понеділок близько 11 години вечора, здійснивши політ тривалістю у 27 з половиною годин. У процесі стикування капсула повинна буде наздогнати космічну станцію, що летить зі швидкістю понад 27 000 кілометрів на годину.

Гловер стане першим чорношкірим астронавтом у складі екіпажу МКС, де люди живуть вже більше ніж 20 років. Інші чорношкірі астронавти бували на станції, але перебували там недовго, займаючись складанням МКС, коли в космос літали "шатли".

Відповідаючи в понеділок на пресконференції на питання про внесок в історію, Гловер скромно кивнув, визнаючи важливість польоту і своєї участі в ньому.

"Коли ми виконаємо завдання, у нас буде привід для торжества. Для мене честь - опинитися в складі цього чудового і досвідченого екіпажу - сказав він. - Я з нетерпінням чекаю того моменту, коли ми доберемося туди. Я зроблю все можливе, щоб довести, що ми гідні покладеної на нас місії і дорученої нам роботи. Знаєте, на відміну від виборів, які в минулому або відходять у минуле, ця місія ще попереду. Тому нам треба дістатися туди, а потім я поговорю з вами з борту станції".

Даючи минулого тижня інтерв'ю "Крісчен Кронікл" (The Christian Chronicle), яке є виданням Церкви Христа, Гловер назвав цей етап "солодко-гірким".

"До мене були просто вражаючі астронавти, які цілком могли це зробити, і після мене теж будуть чудові люди, які полетять туди, - сказав він. - Хотілося б, щоб все швидше відбулося, але я постараюся не привертати до цього особливої уваги".

Чарльз Болден (Charles F. Bolden), який обіймав посаду Адміністратора НАСА при президенті Барака Обамі, заявив, що хоча Гловер вершить історію, він не повинен відчувати занадто великий тягар. "У деяких з нас була можливість регулярно говорити з ним, щоб він відчував себе невимушено і зрозумів, що не несе на своїх плечах вагу всього світу, — сказав Болден, який теж чорношкірий і провів у космосі як астронавт НАСА майже 700 годин. - Він не повинен відчувати якусь надзвичайну відповідальність через те, що є чорношкірим. Він просто член екіпажу, і йому треба полетіти туди та добре провести час".

У неділю вдень, коли астронавти готувалися до польоту, їх відвідали Брайденстайн і президент і головний виконавчий директор "Спейсекс" Гвінн Шотвелл (Gwynne Shotwell).

 

Для Брайденстайна як керівника НАСА це буде останній запуск астронавтів. Даючи минулого тижня інтерв'ю журналу "Авіейшн вік" (Aviation Week), Брайденстайн сказав, що після інавгурації Байдена 20 січня він не залишиться на своїй посаді, навіть якщо його попросить про це нова адміністрація.

 

Так, я відчуваю себе добре. На цей момент ніяких симптомів. Минулого тижня у мене з'явилися симптоми легкої застуди. У мене був жорстокий грип/застуда, але хворобу переніс легко. Сподіваюся, вона закінчилася.

Керівника "Спейсекс" Маска ніде не було видно. Раніше він заявив, що "швидше за все" у нього легка форма COVID-19.

На МКС четвірку астронавтів зустріне екіпаж, який знаходиться там: Кейт Рубінс (Kate Rubins) з НАСА і росіяни Сергій Рижиков і Сергій Кудь-Сверчков.

Вони будуть займатися тим, що астронавти роблять на МКС останні два десятиліття: проводити наукові експерименти, виконувати завдання з обслуговування та ремонту, і розмовляти зі студентами з Землі.

Наприклад, астронавти збиратимуть власні біологічні зразки, щоб допомогти вченим на Землі зрозуміти, як зміни в дієті впливають на організм. Астронавти також будуть вирощувати редис в рамках експерименту, який дасть відповідь на питання про те, чи можна ростити в космосі їжу. (Раніше астронавти вивчали червоний салат-латук і кучеряву гірчицю.) А ще вони постараються з'ясувати, чи можуть гриби розколювати гірські породи астероїдів з метою видобутку там корисних металів. Це буде наукова прелюдія до позаземного видобутку корисних копалин. До цього вже був проведений аналогічний і вельми успішний експеримент з використанням бактерій.

Оскільки "Кру Дрегон" повністю введений в експлуатацію, екіпаж МКС можна буде збільшити до семи осіб. Після відмови від космічних човників російський "Союз" був єдиним засобом для доставляння астронавтів на МКС і з неї. На "Союзі" тільки три місця, а ще ці кораблі виконують функції рятувальних шлюпок на випадок надзвичайної ситуації. До МКС пристиковано два "Союзи", так що максимальна кількість членів екіпажу була шість.

Але поки там немає місця для сну на сімох астронавтів. "Зараз нам на борту станції не вистачає одного місця для екіпажу, — сказав Хопкінс в понеділок під час пресконференції. - Є плани створити там тимчасову станцію. Не знаю точно, коли вона буде готова. Може, під час цього польоту, може, під час наступного". Командир екіпажу "Стійкості" заявив, що він може спати в капсулі корабля.

Під час пресконференції після запуску Шотвелл заявила, що компанія "Спейсекс" за майбутні 15 місяців запустить приблизно сім "Дрегонів". Частина з них буде доставляти астронавтів, частина вантажі. За її словами, майже всі польоти будуть виконуватися в інтересах НАСА, хоча не можна виключати, що буде і приватний клієнт.

Дві компанії вже оголосили про покупку місць на борту "Кру Дрегона", щоб заможні люди могли провести там позаземну відпустку. Компанія "Аксіом Спейс" (Axiom Ѕрасе) відправить на МКС трьох туристів, і відбудеться це вже в кінці 2021 року.

Одним з пасажирів може стати актор Том Круз. У травні Брайденстайн підтвердив, що НАСА працює з Крузом, маючи намір зняти разом з ним фільм на борту МКС.

 

НАСА дуже задоволена спільною роботою з @TomCruise над фільмом, який буде зніматися на борту @Space_Station (МКС)! Нам потрібні популярні медіа, щоб надихнути нове покоління інженерів і вчених втілити в життя амбітні плани @ NASA.

Президент і генеральний директор "Аксіом Спейс" Майкл Сафредіні (Michael T. Suffredini) відмовився повідомити, чи замовлено для Круза місце на борту корабля. Він сказав, що компанія не розкриває інформацію про своїх клієнтів.

Минулого тижня "Аксіом" заявила, що всі три наявних місця будуть продані. Четверте місце займе співробітник компанії та колишній астронавт НАСА Майкл Лопес-Алегрія (Michael López-Alegría).

 

Багатонаціональний екіпаж, що складається з трьох цивільних астронавтів і @CommanderMLA, офіційно підписав контракт з Axiom.

Іншими словами: зібраний перший в історії людства цивільний екіпаж, який полетить на орбіту — екіпаж Ax-1.

Запуск планується на кінець 2021 року. Слідкуйте за новинами.

Інша фірма під назвою "Спейс Адвенчерс" (Space Adventures) пропонує місця на "Кру Дрегоні", який не буде стикуватися з космічною станцією, а полетить навколо Землі по витягнутій еліптичній орбіті. Пасажири отримають можливість подивитися на нашу планету з дуже великої висоти.

Завершуючи недільну пресконференцію, Брайденстайн повторив те, що він до цього говорив неодноразово: що у НАСА й у всій космічній галузі почалася нова епоха.

"Ми починаємо по суті справи експлуатаційні польоти, які за своїм характером будуть комерційними, а НАСА буде замовником, — сказав він. - Наша мета полягає в тому, щоб бути одним з багатьох клієнтів на дуже комерціалізованому ринку на навколоземній орбіті".

Кеннет Чанг, Аллісон Уоллер, за участю Кетрін Ву

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...