Як Росія знищує турецькі безпілотники в небі над Вірменією

Asia Times
Asia Times

Суспільно-політичне інтернет-видання, засноване в 1999 році і зареєстроване в Гонконзі

Мобільний штаб в наземному багатофункціональному модулі перешкод "Красуха-4 " під час тактико-спеціальних занять з підрозділами радіоелектронної боротьби ЦВО на полігон і"Свердловський" РІА Новини, Павло Лісіцин

Російський комплекс РЕБ "Красуха" знищив турецькі дрони "Байрактар". Удар по них було завдано недалеко від російської військової бази в Гюмрі. Навіщо Туреччині та Азербайджану знадобилося запускати ударні БПЛА поблизу російських баз? Адже це загрожує залученням Росії в конфлікт.

Про це пише Asia Times.

Москва розгорнула у Вірменії свою систему знищення безпілотників "Красуха-4" у відповідь на використання Азербайджаном БПЛА турецького виробництва "Байрактар" з летальним озброєнням на борту.

Система радіоелектронної боротьби (РЕБ), що називається "Красуха", тобто беладона, отруйна рослина, названа на честь жінок епохи Відродження, які використовували екстракт цієї рослини для приготування настоянок, що викликають розширення зіниць, нібито для більшої привабливості.

Італійське слово "беладона" англійською мовою означає "красива жінка", а його синонім "красуха" в російській мові має і друге значення — це назва російської системи РЕБ, за допомогою якої нині нібито збито щонайменше дев'ять турецьких безпілотних літальних апаратів "Байрактар" (Bayraktar), використовуваних Азербайджаном для атак проти Вірменії.

Якщо це дійсно так (а цього ніхто не заперечує), то ця система зараз діє у Вірменії в районі російської військової бази в Гюмрі, що має важливе стратегічне значення і знаходиться далеко від зони нагірно-карабаського конфлікту.

У російській мові беладону ще називають красухою. Система РЕБ "Красуха" була терміново перекинута до Вірменії для протидії успішному використанню Азербайджаном як ударних безпілотників "Байрактар", так і безпілотників, що самозриваються на зразок ізраїльського баражуючого боєприпасу "Хароп" (Harop).

Турки активно рекламують успішне застосування ударних БПЛА "Байрактар" на трьох театрах військових дій — в Сирії, Лівії, а тепер вже і в нагірно-карабаському конфлікті. Туреччина і Азербайджан публікують численні "забійні відеоролики" знищення противника, в яких безпілотник підриває танки, бронетехніку і вантажівки — і при цьому вбиває велику кількість військовослужбовців.

Новини за темою: Тріумф безпілотників "Байрактар" в Сирії: Уроки операції "Весняний щит" для Донбасу

"Байрактар" ТВ2 являє собою досить звичайний ударний безпілотник, що направляється до району завдання удару за допомогою глобальної супутникової навігаційної системи (GPS). Багатоспектральна система камер Wescam MX-15D безпілотника виробляється в Канаді, а двигун BRP-Rotax потужністю близько 100 кінських сил випускає компанія в Австрії.

Канада призупинила продаж Туреччині системи камер Wescam через те, що та використовує це обладнання на БПЛА "Байрактар" в нагірно-карабаському конфлікті. Але при цьому Канада зберігає мовчання щодо поставок Туреччини двигунів Rotax, хоча випускає їх австрійська компанія, яка належить канадській компанії "Бомбардьє Рекреейшнл Продактс" (Bombardier Recreational Products).

Поза всяким сумнівом, є й інші комплектуючі безпілотника "Байрактар", які виробляються в Європі, США і в інших країнах.

"Красуха" являє собою широкосмугову багатофункціональну станцію постановки перешкод виробництва концерну КРЕТ ("Концерн "Радіоелектронні технології"), що входить до складу держкорпорації "Ростех". З 2014 року компанія перебуває під санкціями США за свою діяльність в  Україні та в Криму.

У складі концерну "Радіоелектронні технології" - більше 70 компаній, що працюють у сфері електроніки, розташованих на території всієї Росії, а сам КРЕТ діє як виробнича група і є власником акцій інших компаній. Чисельність співробітників концерну становить близько 50 тисяч осіб.

"Красуха" була розроблена в першу чергу для прикриття територій російських військових баз і прилеглих територій, де її потужний передавач здатний пригнічувати перешкодами бортові РЛС. Але росіяни також вважають "Красуху" ефективною системою протидії ударним безпілотникам.

Новини за темою: Війна в Нагірному Карабасі перекинеться на територію Росії і Туреччини

"Красуха" успішно використовувалася при обороні авіабази Хмеймім в Сирії, яка піддалася ройовим атакам ударних (якщо не сказати примітивних) дронів. До цього в результаті удару таких безпілотників, нанесеного раніше, базі було завдано серйозної шкоди, при цьому було знищено кілька літаків. Ця атака викликала у російських військових занепокоєння щодо значної уразливості об'єктів на базі Хмеймім.

Стурбованість була такою глибокою, що Міністерство оборони Росії показало кілька безпілотників, що розбилися, і висловило серйозне невдоволення у зв'язку з поширенням безпілотних технологій на Близькому Сході.

Не виключено, що росіяни незадоволені і діями Китаю, який постачав двигуни, камери, приймачі GPS і радіообладнання, що були в безпілотниках, виготовлених самостійно силами ІД та інших угруповань. Але вони, звичайно ж, не хотіли створювати проблеми у відносинах із Пекіном, своїм союзником. До речі, росіяни заявили, що ніякої шкоди на базі Хмеймім в результаті масових атак дронів завдано не було.

Російська преса стверджує, що орієнтовно 19 жовтня було збито не менше дев'яти безпілотників "Байрактар". Вірменія опублікувала кілька фотографій дронів, що розбилися, з'явилися вони і в російській пресі, в першу чергу - на інформаційному порталі Avia.pro.

На фотографіях видно розбиті безпілотники "Байрактар", при цьому ознаки того, що вони були вражені вогнем із землі, відсутні. За повідомленнями преси, причиною аварії безпілотників стала система РЕБ "Красуха".

У Вірменії використовується остання модель системи - "Красуха-4". Система монтується на чотириколісному шасі вантажного автомобіля і застосовується в основному для прикриття російських баз. Наскільки відомо, система "Красуха-4" вірменськими військами не використовується і на території Нагірного Карабаху не розміщена.

"Красуха" створює перешкоди в системах зв'язку точно так само, як вона "глушить" сигнали РЛС. Однак вона не управляє дронами, системи зв'язку яких пригнічені перешкодами. Схоже, що безпілотник "Байрактар" у разі втрати зв'язку зі своєю базовою станцією і придушення сигналів GPS не може "повернутися додому". Більшість дронів, здатних повернутися в свої локальні системи зв'язку, повністю залежать від GPS.

Росіяни дали зрозуміти, що турецькі безпілотники були збиті в повітряному просторі Вірменії у районі військової бази в Гюмрі, яка знаходиться недалеко від турецького кордону і приблизно в 487 кілометрах від найближчої великої азербайджанської бази в Гянджі.

Новини за темою: Операція "Відплата": Як Азербайджан ліквідував міністра оборони Нагірного Карабаху

Заявлений розробниками радіус управління турецькими безпілотниками з наземної станції становить 150 кілометрів, тому азербайджанцям і туркам довелося б перенести точку запуску в інше місце, щоб перебувати в межах експлуатаційного діапазону, якщо тільки радіус управління не перевищує заявленої величини.

Але більш важливе питання полягає в тому, навіщо азербайджанцям і туркам запускати ударні безпілотники поблизу російських баз, що загрожує залученням Росії в конфлікт. У Гюмрі знаходиться 102-га російська військова база, яка підпорядковується командуванню Південного військового округу Росії.

Чи були безпілотники відправлені в політ над цією територією в одному напрямку, щоб послати росіянам чіткий сигнал? Цікаво, що на фотографіях безпілотників, що розбилися, немає ніяких ознак установки ракет класу "повітря-земля", таких як спеціальні малогабаритні керовані боєприпаси MAM-L з високоточною системою наведення, що випускаються турецькою компанією "Рокестан" (Rokestan).

Жодних заяв про дев'ять безпілотників, знищених в Гюмрі або його околицях, ні Азербайджан, ні Туреччина не робили. Офіційної заяви з боку російської влади з приводу збитих безпілотників також не надходило.

Стівен Браєн

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...