live

Як ракетний комплекс "Нептун" влучає у ціль: Нові подробиці випробувань та унікальне відео

Сергій Згурець
Сергій Згурець

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express

Українська дозвуковая маловисотна протикорабельна ракета "Нептун" wikipedia.org

Новий український протикорабельний ракетний комплекс "Нептун" подолав важливий рубіж. У ході чергових випробувань крилатих ракет Р-360 комплексу 360МЦ підтверджені можливості нової системи озброєнь щодо пошуку та знищення визначених морських цілей. Це відбулося 2 квітня 2020 р. на полігоні "Алібей" на півдні Одеської області.

Про це пише Сергій Згурець на своїй сторінці в Facebook.

Defense Express отримав унікальне відео, яке дає можливість на власні очі побачити захоплюючі кадри тривалістю у декілька секунд – як ракета на малій висоті мчить над морськими хвилями у напрямку цілі і, власне, влучає у цю ціль.

"Ми провели стрільби першими трьома виробами, призначеними для ураження цілі. Стріляли на дистанцію близько ста кілометрів. Ми отримали позитивні результати попадання. Я вітаю всі наші колективи, які вклали багато праці в цю прекрасну технічну перемогу", - заявив одразу у день випробувань "Нептуна" Генеральний конструктор - генеральний директор ДержККБ "Луч" Олег Коростельов.
Тепер – трохи нових подробиць до цієї події.

У якості мішені в акваторії полігону Алібей був використаний ліхтер довжиною у 38 м та шириною в 11 м. Це, власне, стандартна несамохідна баржа, яка зазвичай транспортується буксирами по річках. Цей ліхтер було встановлено на відстані біля 100 км від узбережжя. На баржі була розміщена конструкція, аби визначити місце влучання ракети у ціль. Ракета після старту з пускової установки "Нептуна" вийшла запрограмованим складним маршрутом по контрольним точкам у район розміщення морської цілі. Політ по маршруту відбувався шляхом поєднання даних від усіх складових системи управління ракетою. А саме: інерціальної системи наведення, глобальної системи супутникового позиціонування, а також радіовисотоміра. Всі ці складові системи управління розроблені українськими підприємствами. Бортовий комплекс управління з комбінованою системою наведення і радіовисотоміром дозволяє ракеті здійснювати політ до цілі на гранично малих висотах з дозвуковою швидкістю.

Новини за темою: Ракетний скандал: Чому виникла сутичка Міноборони, КБ "Луч" і "Укроборонпрому" по ракетній програмі України?

Політ крилатої ракети супроводжувала пара перехоплювачів Су-27. Вони документували всі етапи польоту ракети, на нашому відео це помітно.
Під час випробувань 2 квітня 2020 р. на останньому етапі траєкторії польоту ракети проходила перевірка режимів роботи нової радіолокаційної головки самонаведення. Ракета Р-360 вийшла у район цілі, захопила визначену ціль, розрахувала оптимальну точку влучання і, власне, влучила у неї. Підтвердження у ході цих випробувань - прорив у сітці, що видно на відео. В реальних умовах - це борт бойового корабля ворога.

На кінцевій траєкторії польоту ракета йшла на мінімальний висоті, що видно на відео. В умовах бою це суттєво ускладнює ворогу як виявлення протикорабельних ракет, так і їх знищення. В залежності від попередньо обрахованої ефективності ворожої системи захисту кораблів чи об'єктів на узбережжі, включно з його системами вогневої та радіоелектронної протидії, на одну ціль може призначатися наряд з декількох крилатих ракет. Хоча за потужності бойової частини однієї крилатої ракети з комплексу "Нептун" цілком достатньо для потоплення кораблів тоннажем до 5000 т. Режим підриву бойові частини ракети також може бути різним і визначається відповідно до особливостей цілі та завдання. На випробуваннях 2 квітня відпрацювання роботи бойової частини не передбачалося.

Новини за темою: Як Росія мало не знищила українські повітряні сили

В умовах закритого Чорного або Азовського морів для вирішення завдань оборони узбережжя моря можна вважати достатньою дальність ракетного озброєння у 120-150 км. Однак, комплекс "Нептун" має підтверджену удвічі більшу дальність. При потужній бойовій частині ракети та малій маршовій висоті польоту це потужна зброя оперативно-тактичного рівня.

Всі технічні завдання та вимоги, які ставилися перед розробниками під час пусків 2 квітня, були виконані та підтверджені. У випробуваннях протикорабельної ракети з наземної версії "Нептуна" у складі комплексу пройдені усі ключові етапи, окрім хіба що підриву її бойової частини. Хоча для цього етапу також все готове. Тож на сьогодні можна стверджувати, що в Україні спільними зусиллями при інтегруючій ролі ДержККБ "Луч" сформована нова вітчизняна школа і кооперація зі створення нових систем високоточних озброєнь – включно з такими ключовими елементами, як системи управління і наведення.

Цей успіх досягнутий завдяки високому професійному рівню фахівців вітчизняних підприємств і компаній. Готовності, здатності та умінню їхніх керівників працювати у команді, хоча це далеко не завжди і просто. Результати цієї роботи вже помітні кожному свідомому громадянину нашої держави. Звісно, помітні вони і ворогу.

Спочатку за поребріком йшлося про те, що випробовування нових ракетних розробок — високоточної системи залпового вогню "Вільха-М" та протикорабельного комплексу "Нептун" Україна провела у перших числах квітня. Відтак, це, мовляв, з категорії першоквітневих жартів. Потім тон змінився. Ось лише дві цитати. Перша. "Украинский "Нептун" научился топить корабли Чорноморского флота России". Друга. "Нынешние испытания показали, что с комплексом "Нептун" на Украине на удивление быстро продвигаются вперед... Если год назад новая ракета просто пролетела над морем 225 км, снижаясь с 300 до 10 м, то на сей раз под Одессой она впервые поразила реальную морскую цель". І робиться висновок, що на цьому етапі "опасна недооценка боевых возможностей очень вероятного на сегодня противника России".

Найближчий і вкрай потрібний для нас результат — це прийняття нового протикорабельного комплексу "Нептун" на озброєння і постачання до Військово-морських сил України одного, двох чи трьох дивізіонів мобільних "Нептунів". Усі необхідні завершальні етапи випробувань будуть пройдені у найближчі декілька місяців.

Здається, на це орієнтований і Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Руслан Хомчак. Він вже заявив "успішно проведені випробування дослідного зразка (протикорабельного ракетного комплексу - прим. DE), що дозволяє незабаром прийняти комплекс на озброєння та розпочати постачання до Збройних Сил України вже цього року".

…Так, хитра ракета "Нептун" вже вміє рухатись по складній траєкторії, аби мінімізувати протидію і гарантовано знищувати ворожі цілі. Проте держава у створенні та серійному виготовленні потрібних зразків техніки та озброєнь має йти найкоротшим шляхом. Всі перешкоди, що які цьому заважатимуть, мають бути усунуті. Чим би вони не були спричинені: непрофесійністю, страхом чи саботажем.

Довідково:

Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун" призначений для контролю територіальних вод і проливних зон, захисту військово-морських баз, берегових об'єктів і інфраструктури узбережжя, захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Комплекс забезпечує наведення, цілерозподіл та знищення цілей протикорабельними крилатими ракетами Р-360. Заявлена дальність пуску ракети становить до 280 км. Швидкість близько 1000 км/год, висота польоту над гребенем хвиль - від 3 до 10 м. Маса ракети - 870 кг, маса бойової частини -150 кг.

Дивізіон РК-360МЦ "Нептун" забезпечує старт окремих ракет або залповий пуск до 24 ракет (тобто повний залп 6 пускових установок), з інтервалом пусків у залпі від 3 до 5 сек.
Бойове застосування комплексу забезпечується в простих і складних метеоумовах вдень і вночі при повній автономності наведення після пуску в умовах вогневої і радіоелектронної протидії противника. За критерієм "вартість-ефективність" комплекс "Нептун" є оптимальним для вирішення бойових завдань на морі ракетами оперативно-тактичного класу. Комплекс "Нептун" розроблений ДержККБ "Луч", виготовляється у кооперації з залученням лише вітчизняних підприємств.

Сергій Згурець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...