live

Як працювати вдома і не зійти з розуму: Вісім порад щодо ефективної і комфортної віддаленої роботи

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

Щоденна американська ділова газета англійською мовою

Правильна віддалена робота вимагає певних навичок Pixabay

Через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19 та заходи щодо стримування поширення, багатьом довелося залишити офісну роботу позаду і працювати з дому. Але як налагодити процес, щоб він був ефективним і не шкодив вашому фізичному та психологічному здоров'ю?

Про це пише The Wall Street Journal.

Коли переміщаєшся з офісу додому, правила змінюються. Як зберегти продуктивність і одночасно здоров'я.

Як знайти баланс між продуктивністю, здоров'ям та комфортом, якщо працюєш не в офісі, а вдома?

Багато людей вперше зіткнулися з цією проблемою сьогодні, коли пандемія COVID-19 закрила безліч робочих місць, і люди опинилися у відносній ізоляції у себе вдома. Але у нас вдома нічого не змінилося. Я працюю на дому останні 22 роки, а останні чотири роки разом зі мною працює і мій чоловік. (І ми досі подобаємося одне одному!)

Але скажу чесно: спочатку, коли я в 25-річному віці стала працювати вдома, мені було дуже важко. З тих пір, щоб не впасти в нудьгу і паніку, я підтримую зв'язок із зовнішнім світом, намагаючись знайти рівновагу між продуктивністю та користю для свого душевного здоров'я.

Зараз мені набагато складніше, як і всім іншим. Я дуже сумую за тією кав'ярнею, де проводжу, щонайменше, три робочих дні в тиждень. Але я справляюся, тому що у мене вже сформувалися певні звички, що дозволяють мені працювати на дому, не відчуваючи при цьому дискомфорту.

У чому полягають мої секрети?

Забудьте про восьмигодинний робочий день

Якщо ви працюєте в офісі, то велика частина вашого восьмигодинного "робочого дня" складається з нарад, на яких ви в основному слухаєте, з балаканини біля кулера, з розмов з колегами і випадкових перерв у роботі. Коли я працювала в офісі, мені здавалося великою удачею працювати чотири години, ні на що не відволікаючись.

Оскільки зараз я працюю соло, і мені ніхто не заважає, то за п'ять годин я можу зробити більше, ніж за вісім годин в офісі. З іншого боку, якщо я працюю безперервно 5-6 годин і більше, то знесилююся і відчуваю себе ізольованою.

Тому я намагаюся не дивитися на годинник і не чекати, коли стрілки дійдуть до п'ятої години. Мій робочий день закінчується тоді, коли необхідна робота зроблена. Якщо я починаю втомлюватися і відчуваю якийсь неспокій, я роблю тривалі перерви або йду на вулицю погуляти.

Ще я намагаюся телефонувати або робити відеодзвінки заради простого людського спілкування. У ті дні, коли по роботі мені телефонують рідко, я намагаюся подзвонити кому-небудь із друзів або родичів десь по обіді, коли моя продуктивність починає знижуватися. Якщо мені потрібно зробити роботу, що не вимагає великих розумових витрат, скажімо, почистити поштову скриньку або розіслати клієнтам рахунки на оплату, я займаюся цим ближче до вечора, після того, як у мене з'явився шанс трохи освіжитися та поспілкуватися з людьми.

Вибирайте три завдання на день

Якщо вам не потрібно приймати рішення про те, коли починати, а коли закінчувати роботу, вам може знадобитися якась інша система, щоб визначити, чи виконали ви денну норму. Мені подобається вибирати на кожен день три пріоритетні завдання, про які я на самому початку робочого дня повідомляю кому-небудь із колег (або групі колег) поштою або через чат. Так у мене з'являється відчуття відповідальності за те, що я повинна зробити. День я починаю з того, що записую головні завдання на день, наприклад: скласти таблицю зі всіма змінними за нашим проєктом; написати першу чернетку звіту; відправити всі неоплачені рахунки.

Звичайно, протягом дня доводиться читати вхідну пошту, відповідати на неї і на дзвінки, але три головні завдання завжди знаходяться в центрі вашої уваги протягом дня, і інша робота стає для вас другорядною. Наприкінці дня треба поділитися своїми досягненнями (навіть якщо ви виконали лише одну задачу з трьох) з людьми, які допомагають вашому почуттю відповідальності. Це необов'язково повинні бути колеги по роботі. Це можуть бути друзі, з якими ви домовитеся про таку систему, і вони допоможуть вам зберегти розсудливість при роботі на дому. Це допоможе вам зосередитися протягом дня, а також відчути почуття ліктя та підтримку у повсякденній роботі.

По-новому керуйте своїм часом

Якщо вам хочеться скористатися перевагами відмови від восьмигодинного робочого дня, ви повинні будете по-новому організувати свій робочий час, зробивши так, щоб працювати у відповідному темпі.

Частиною такої організації може стати ваша система "трьох завдань". Але ви можете також скористатися іншими правилами, які допоможуть вам керувати робочим часом. Експерт по продуктивності праці Майк Варді (Mike Vardy) запропонував термін "тематична розбивка часу". Він пропонує присвячувати певні дні, години і тижні вирішенню певних завдань або типів завдань. Ви можете створити окремий календар з виділенням тем і користуватися ним при плануванні свого робочого дня і робочого тижня, щоб чітко уявляти собі, якою роботою в який час ви будете займатися.

А ще дуже корисно встановити лічильник робочого часу на своєму комп'ютері типу Timing.app або ManicTime. Він тихо працює на задньому фоні, повідомляючи вам про те, коли ваш час підходить до кінця. Ви можете навіть створити прості правила і отримувати візуальні звіти про те, скільки часу ви провели продуктивно, а скількі ні. Ви дивитеся на те, як використовуєте свій час, роблячи це раз на день або раз на тиждень, і це допомагає вам виробити відповідний темп, зберігши і продуктивність, і нормальний психічний стан.

Дотримуйтеся природних енергетичних циклів

Працюючи в офісі, ви повинні вчасно приходити на роботу і виконувати свою норму незалежно від того, чи відчуваєте ви прилив енергії або втому, що вимагає відпочинку. А коли ви працюєте вдома, графік у вас стає більш гнучким, і ви можете пристосуватися до цих природних циклів, не дозволяючи їм при цьому вивести вас з рівноваги.

Я втрачала самовладання і опинялася на межі нервового зриву, коли у мене наступав спад у роботі, скажімо, на наступний день або тиждень після завершення великого проєкту, або після відпустки. Я просто не могла ні на чому зосередитися, і мало встигала зробити. Під час кризи, як сьогодні, спади стають менш передбачуваними. Іноді я прокидаюся вранці і відчуваю велику тривогу. Я просто не в змозі сфокусуватися. Але одного разу на цьому тижні я перейшла на підвищену передачу і вперше за десятиліття працювала всю ніч, а на наступний день почувалася виснаженою.

Тепер я навчилася долати такий депресивний стан, і замість того, щоб хвилюватися, думаючи, як я нічого не встигну, використовую ці природні відливи енергії, щоб зробити особисті справи. На наступний день після закінчення великої роботи я телефоную тим, про кого забула, а коли у мене занепад сил, я готую кілька страв, які потім кладу в морозильну камеру. Або ж я роблю ті справи, на які мені ніколи не вистачає часу, скажімо, оновлюю фільтри в пошті або наводжу порядок у своїх комп'ютерних папках. Вирішення таких організаційних завдань допомагає мені очистити мозок і повернутися до звичного графіку. Так мені набагато простіше набрати потрібний темп при виконанні основних обов'язків по роботі.

Звичайно, є цілком утилітарні причини, чому ви не можете просто відключитися від інтернету на день або хоча б на півдня. Але ви можете спланувати роботу таким чином, щоб займатися поштою та повідомленнями під час перерв у напруженій роботі. А на ті термінові повідомлення, які не можуть чекати (їх протягом дня трохи), ви можете відповісти коротко протягом дня або ввечері.

Сталість

До недавнього часу я була завсідником однієї кав'ярні, де я знаю власників та інших постійних відвідувачів. Це дає мені відчуття спільності і можливість трохи побалакати. Але зараз я працюю виключно вдома і намагаюся дотримуватися постійності в іншому. Це і групи у Фейсбуці, і списки в Твіттері, і канали на Slack, до яких приєднуються люди моєї професії і такі ж як я працівники-одинаки. Тому у мене є почуття колективізму, а ще я можу вирішувати багато професійних питань.

Якщо раніше ви не дуже активно користувалися каналами Slack і груповими чатами, то зараз саме час потусуватися в цих групах. А може, навіть заходити пару раз в день на канали просто заради задоволення. Це допоможе вам відчути себе частинкою великого колективу, а не одинаком в ізоляції. Ви також можете приєднатися до більш великого онлайнового співтовариства зі своєї галузі або сфери професійної діяльності, навіть якщо раніше цього не робили. Це варто зробити, скажімо, перед відвіданням галузевої виставки або конференції. А ще це допоможе вам налагодити і зберегти ділові відносини в онлайні.

Коли ви "бачите" одних тих самих людей в одній тій самій обстановці кожен день, це створює дуже важливе відчуття сталості та колективу. Це дає вам можливість занурюватися глибше, вести більш цікаві бесіди, тому що ви не починаєте новий день з нуля. Зараз такі соціальні мережі стали ще важливіше, і тому я постійно перебуваю в декількох робочих просторах на Slack і навіть включаю ненависні повідомлення.

Так, це трохи відволікає увагу, однак, спілкуючись з клієнтами і колегами в режимі реального часу, я відчуваю себе частинкою великого колективу та професійного співтовариства.

Відновлюйте колишні зв'язки

Чи ви працюєте в офісі, де розмова між колегами є невід'ємною частиною робочої рутини, чи вдома, не втрачаючи часу на сторонні справи, зараз саме час подумати про те, як побудувати і зберегти відносини з колегами в умовах повної відсутності особистого контакту. Навіть якщо ви зазвичай працюєте напружено і намагаєтеся тримати дистанцію, щоб не втрачати час, через відсутність особистого спілкування, через неможливість привітатися в черзі за кавою у вас може виникнути почуття роз'єднаності з колегами, можуть ослабнути невиражені словами узи взаємної довіри, що дають вам можливість для ефективної спільної роботи.

Перебуваючи вдома, трохи пригальмуйте, якщо це можливо, щоб на початку і в кінці ділових телефонних розмов і відеоконференцій пару хвилин поспілкуватися зі своїми колегами. Запитайте, як у них справи, як вони справляються із самоізоляцією, або поділіться з ними своїми новинами. Таке товариське спілкування принесе величезні дивіденди в бізнесі, тому що люди співпрацюють набагато ефективніше, коли довіряють один одному. А звичайна людська розмова зміцнює таку довіру. Не менш важливо і те, що таке спілкування дає вам можливість відчути себе пов'язаним із зовнішнім світом і краще подолати почуття самотності в умовах ізоляції.

Надіньте фітнес-браслет

В останній раз, коли я пішла з офісу і переключилася на надомну роботу, я за перший рік набрала дев'ять кілограмів ваги через те, що рівень мого фізичного навантаження (дійти від парковки до кабінету, прогулятися до кавоварки, вийти на обід і повернутися назад) знизився до нуля. Надіньте крокомір і щодня проходьте мінімально необхідну відстань. Ви можете знайти собі справи по дому, щоб змусити себе більше рухатися, скажімо, кілька разів в день виносити сміття маленькими порціями.

Перевіряйте свій психічний стан

Коли ви працюєте вдома, і особливо, якщо ви живете один, дуже важливо мати якусь систему контролю свого психічного стану і самопочуття, щоб не загубитися в морі роботи і жорстких термінів. Коли я кілька років тому стала працювати наодинці, я провела декілька експериментів з різними додатками з контролю настрою та емоцій. Це змусило мене замислюватися про свій настрій і емоційний стан як мінімум раз на день.

Такі роздуми перетворилися на частину мого ранкового розпорядку. Щоранку я сканую себе, перевіряючи, які емоції сидять в моєму мозку (коли звикнете до таких занять, у вас виникнуть прямо-таки фізичні відчуття). Якщо я відчуваю якусь тривогу чи занепад душевних сил, я намагаюся раніше зайнятися фізичними вправами і не переїдати, щоб цукор у крові не зашкалював. А ще я раз в два тижні розмовляю з лікарем, і ми з чоловіком вечорами перевіряємо себе.

Заплануйте регулярні зустрічі

Віддалена робота зводить до нуля нашу фізичну активність, але вона точно так само зводить до нуля наше спілкування (якщо не вважати тих, з ким ми живемо під одним дахом). Я виявила, що дуже корисно призначати регулярні зустрічі, щоб хоча б трохи спілкуватися з іншими людьми. Зараз я кожен день в чотири години дня йду гуляти з кимось із знайомих. Таким чином, я виходжу на вулицю і спілкуюся в більш широкому колі, не обмежуючись сім'єю. (Ми спілкуємося на відстані, дотримуючись правил соціального дистанціювання, так що ви не турбуйтеся.)

Я також щоранку рівночасно роблю відеодзвінок одному своєму колезі. Я б діяла так і в звичайний час, але зараз це допомагає нам сконцентруватися на самому початку робочого дня. І що ще важливіше, це допомагає нам налагоджувати колегіальні відносини, борючись з ізоляцією.

Пам'ятайте, правильна віддалена робота вимагає певних навичок, як будь-яка робота вимагає професійних навичок. На це йде час, це вимагає деяких зусиль. Але якщо ви визнаєте за найважливіше свій комфорт, здоровий спосіб життя, а також продуктивність праці, ви можете виявити, що віддалена робота вдома для вас краще.

Олександра Семюел

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...